Čo vidieť v Barcelone za víkend?

Začiatok roka 2024 som odštartoval výletom do španielskej Barcelony. Schválne, čo vám ako prvé napadne pri vyslovení mesta Barcelona? Futbalový klub FC Barcelona? Sagrada Familia? Hlavné mesto Katalánska? Mesto známe množstvom originálnych architektonických stavieb od ikony menom Gaudí? Toto všetko tvorí neodmysliteľnú časť Barcelony. A ja vás v tomto článku prevediem tými najlepšími tipmi, čo vidieť a čo stihnúť za víkend v Barcelone 🙂.

Kávička a raňajky ☕ na švechatskom salóniku a krátky let do Barcelony ✈️

Do Barcelony sa dá zaletieť naozaj lacno 💸. Spiatočná letenka zo Švechatu ma vyšla na krásnych 50€. Pobalil som sa do Fjällräven ruksaku a vyrazil som na Švechat ✈️. Letel som Ryanairom a let bol naozaj rýchly a krátky. Odlietali sme v sobotu ráno a za približne dve hodinky sme už pristávali v slnečnej Barcelone ☀️. Ale ešte pred tým sme vo švechatskom salóniku stihli skvelé all inclusive raňajky 🥪.

Cestovanie v lietadle si najradšej krátim čítaním dobrej knihy 📖. Na tento let som si vybral knihu s názvom (A)Sociálne prasa, ktorú napísal jeden z mojich najlepších dlhoročných kamošov Denis (ktorý navyše stojí aj za jedným z najúspešnejších slovenských podcastovMozgová atletika) 🙂. Ak sa chceš naučiť to, ako správne komunikovať, udržiavať očný kontakt počas komunikácie a stať sa fakt dobrým komunikačným partnerom v akejkoľvek situácií, tak táto kniha je ako stvorená pre teba. A navyše, po dočítaní tejto knihy sa z teba stane sebavedomý, charizmatický a verbálne i neverbálne zdatný borec, ktorého je na tomto svete naozaj treba. Mňa tá kniha naozaj dostala, je fakt super! 😎

Sagrada Familia – dominanta Barcelony

Čim iným by som mal začať, ak nie opísaním tej najväčšej dominanty mesta, ktorou je bezpochyby katedrála Sagrada Familia? Keď som ju prvý krát uvidel naživo, mal som extrémny WOW efekt 😱. Tak obrovskú a precízne prepracovanú do posledných detailov katedrálu som fakt ešte nevidel!

Táto katedrála je unikátnym majstrovským veľdielom, ktoré sa stalo symbolom Barcelony. Je nielen najviac navštevovanou pamiatkou v Barcelone, ale dokonca aj v celom Španielsku. Každý rok ju navštívi až 5 miliónov turistov! A čo vôbec názov Sagrada Familia v preklade znamená? Znamená to „svätá rodina“, takže je viac než jasné, komu je stavba venovaná 😇.

Celá tá stavba je tak unikátna, že na nej môžete spozorovať rôzne symboliky náboženstvá (zobrazená krížová cesta, biblické postavy a príbehy) a taktiež aj rôzne kúsky prírody. Vrcholky veží sú totižto pokryté sochami v tvare ovocia, akými sú napríklad pomaranče, hrozno, slivky, broskyne či hrušky. Fascinujúca architektúra katedrály v sebe zahŕňa aj prvky a črty, ktoré znázorňujú ihličnatý strom, slnko, včelí úľ či pavučinu.

No proste je to extrémny kus veľdiela. Ten architekt Gaudí ju riadne komplikovane navrhol! 😀 A tak niet sa čomu čudovať, že sa stavia už vyše 130 rokov (stavba sa začala v roku 1882). Dostavaná má už byť v roku 2026 a po jej dostavaní by sa Sagrada Familia mala stať najvyšším chrámom na svete.

V okolí Sagrady sa nachádzajú aj dva menšie parky 🌳, odkiaľ si viete spraviť tie najkrajšie fotky s katedrálou v pozadí. Tie ale zvyknú byť počas dňa preplnené turistami a tak ich odporúčam navštíviť hneď z rána. Treba si avšak dávať pozor na osobné veci a najmä na vreckových zlodejov, ktorí sa tam pohybujú. Preto odporúčam, aby ste nikomu cudziemu nedávali mobil do ruky, aby vás vyfotil a dobre si ukryli osobné veci.

Do Sagrady sa dá dostať aj do vnútra, ale my sme nešli. Povedal som si, že dnu sa chcem dostať až vtedy, keď bude dostavaná. Tak snáď po roku 2026 znova do Barcelony zavítam 😀.

Park Guell – rozprávkový park od Gaudího

Nemôžete odísť z Barcelony bez toho, aby ste vynechali Gaudího park Guell 🌳. Ten sa síce nachádza mimo centra mesta, ale jednoznačne stojí za návštevu. Ukrýva v sebe totižto celý rad rôznych Gaudího diel a je odtiaľ aj super výhľad na mesto 👀. Do parku sme sa dostali pešo od Sagrady za približne 30 minút.

Vstupné do parku sme platili priamo na vstupe a lístky sme si kúpili v automate za 10€. Po vstupe sme sa hneď dostali k najznámejšiemu miestu v parku – centrálnemu námestiu. Aj keď je síce január a ten nepredstavuje hlavnú turistickú sezónu, tak to námestie v parku bolo aj tak preplnené turistami. V ňom sa totižto nachádza najznámejšia dominanta celého parku – lemovaná lavička, zdobená farebnými maličkými keramickými úlomkami, ktoré vytvárajú krásnu mozaiku. Tá sa nachádza okolo celého námestia a predstavuje najfotogenickejší spot v parku. Aj my sme si museli vystať krátku frontu na to, aby sme si spravili foto z toho konkrétneho miesta 😀.

Park Guell

Hneď pod týmto námestím sa nachádza „Sieň sto stĺpov“, ktorú tvoria mohutné stĺpy, ktoré podopierajú samotné námestie. V skutočnosti ich malo byť 100, ale nachádza sa ich tam len 86. Gaudí totižto niektoré stĺpy vynechal, pretože na ich miesto vložil krásne farebné mozaiky.

Odtiaľto sme sa ďalej dostali na hlavné schodisko, ktoré sa nachádza pri vstupe / výstupe z parku. Na ňom sa nachádza ďalší symbol celého parku – farebný mozaikový drak.

Pri vstupe, ktorý je zároveň aj výstupom sa nachádzajú tzv. „šmolkovské domčeky„, ktoré sú pre turistov taktiež atraktívne. Aj tu sme mohli spozorovať typický Gaudího rukopis – štýlové vežičky, farebnosť či mozaikovitá práca.

Celý park je fakt veľký a svojim spôsobom predstavuje rozsiahle okrajové záhradné mesto. Dnes je tento park zapísaný aj do zoznamu pamiatok kultúrneho dedičstva UNESCO. Nachádza sa v ňom aj Gaudího múzeum, ktoré je umiestnené v malom domčeku, kde nejaký čas žil aj samotný Gaudí.

Kde je najlepší výhľad na mesto? No predsa z bunkrov „The Carmel“.

Tých miest, odkiaľ je super výhľad na mesto je v Barcelone celkom dosť 🙂. Ja som sa ale vybral na kopec, kde sa nachádzajú pozostatky bývalých vojenských bunkrov „Carmel„. Tie sa nachádzajú na kopci s názvom Turó de la Rovira. A tak každý, kto chce mať ten najlepší výhľad na mesto z vtáčej perspektívy by mal sem s určitosťou zavítať 😎. Odtiaľto je fakt luxusný výhľad na všetky dominanty mesta, vrátane ten najväčšej – Sagrady Familie.

bunkre "The Carmel"

Toto protilietadlové opevnenie s delami bolo postavené počas španielskej občianskej vojny v roku 1938 a samotné bunkre boli rozmiestené strategicky tak, aby mali plnú kontrolu nad celým mestom. Preto sa ich rozhodli postaviť na kopci s takýmto výhľadom. Keď sa skončila vojna, tak dela odmontovali, ale bunkre sa rozhodli ponechať ako atrakciu. A keďže by bola škoda, aby toto miesto s takýmto exkluzívnym výhľadom schátralo, tak sa z neho stala vyhľadavaná turistická atrakcia. Ako tak popularita tohto miesta rástla, tak bunkre prešli renováciou, aby tak lákali ďalších turistov.

bunkre "The Carmel"

A ako sa sem dostanete? Úplne jednoducho 🙂. Buď pôjdete peši a z Parku Guell je to prechádzka do kopca na približne 25 minút a celkovo prejdete 1,5 km. Môžete ísť aj autobusom linkou č. 22 priamo z hlavného námestia Plaça de Catalunya za 2,50€. Alebo si viete zobrať samozrejme aj taxík.

Adrenalínová lanovka z prístavu – Teleférico del Puerto 🚡

Skočili sme aj na jednu z lanoviek, ktoré sa v Barcelone nachádzajú. Vybrali sme si tú jednu, ktorá začína v prístave a odvezie vás k Mirador de Miramar. Volá sa Teleférico del Puerto (nepomýľte si ju ale s inou lanovkou – Telefèric de Montjuïc, ktorá začína v Montjuïc v parku a stúpa na kopec Montjuïc).

Zakúpili sme si len jednosmernú jazdu priamo na mieste za 12,5€ a z prístavu sme sa odviezli do stanice Miramar. Jazda síce trvala krátko, ale ja som mal dosť 😃. Bojím sa výšok a mám klaustrofóbiu. A tak jazda lanovkou bol úplne ten najlepší nápad, že? 😃

V malej kabínke sme sa tlačili asi desiati, čo by ale nebol ten najväčší problém. Ten prišiel až v momente, ako sme sa s kabínkou odlepili zo stanice a vydali sme sa na jazdu. Išli sme vo výške takmer 100 metrov ponad more, prístav a obrovskú výletnú loď! 😅 Ako sme išli ponad tú loď, tak som si v jednom momente myslel, že spadneme do jej komína 😂.

Akože výhľady z lanovky boli fakt brutálne a opäť sme mohli vidieť Barcelonu z výšky, ale nevedel som si to až tak užiť, ako som si to predstavoval 😃. Strach je proste strach 😃. Každopádne to bol ale super zážitok a vystúpenie z mojej komfortnej zóny. Z finálnej stanice sme už nepokračovali ďalej druhou lanovkou na vrch kopca Montjuïc.

Víťazný oblúk „Arc de Triomf“

Vedeli ste o tom, že aj Barcelona má svoj víťazný oblúk? Ja som to predtým vôbec nevedel 😃. Postavili ho ako vstupnú bránu k svetovej výstave Expo, ktorá sa v Barcelone konala v roku 1888. Nájdete ho veľmi jednoducho, pretože sa nachádza na začiatku krátkej promenády pred vstupom do parku „Ciutadella Park“, kde sa výstava v tom čase konala.

Ak sa pozriete na oblúk z blízka, uvidíte na ňom krásne ornamenty, ktoré pripomínajú moslimské umenie. Na vrchu oblúka sa nachádzajú štíty, ktoré predstavujú 49 španielskych provincií. Hlavný štít, ktorý sa nachádza v strede symbolizuje práve Barcelonu. A áno, trošku som pred oblúkom aj zapózoval 😃.

Mestská pláž Barceloneta 🏖️

Pláž Barceloneta sa nachádza najbližšie k centru mesta a tak je tiež vyhľadávaným miestom v Barcelone. Niet sa čomu čudovať, pre domácich či turistov predstavuje ideálne miesto na relax či oddych ☀️. Aj keď je január, tak pláž bola zaplnená. Ľudia si len tak oddychovali na piesku a na slnku, keďže vonku bolo príjemných 14 stupňov. V lete to ale musí byť iná paráda 🌊. Dlhá a široká pláž Barceloneta predstavuje skvelé miesto na opaľovanie a kúpanie. A čo je najväčšia pecka je to, že z pláže ste len za pár minút v centre Barcelony 🙂.

Pozdĺž celého pobrežia sa tiahne dlhá promenáda, ktorá je plná obchodov, reštík či barov. Na tomto mieste to stále žije bez ohľadu na to, aké je ročné obdobie. Aj teraz počas januára sa ľudia na promenáde prechádzali, behali, bicyklovali či tancovali. Tá atmosféra bola fakt úžasná a treba ju zažiť naživo 😎. Niet sa čomu čudovať, že sa jedna o najznámejšiu a najlepšiu pláž v meste 😉.

Mestský park – Ciutadella Park 🌳

Len pár minút pešo od pláže Barceloneta sa nachádza ďalší krásny mestský park – Ciutadella Park 🌳. Ak chcete vymeniť rušné mesto za kúsok prírody, tak práve tento park je na to ideálnym miestom. Milovníci zelene jednoznačne toto miesto ocenia 😉. A navyše, nachádza sa v centre mesta a tak za prírodou nemusíte ďaleko cestovať (na rozdiel od Parku Guell, ktorý sa nachádza na okraji mesta).

Ciutadella Park

V parku sa zaručene nebudete nudiť. Nájdete v ňom veľa zaujímavosti a zábavy pre všetky vekové kategórie. Asi takou najväčšou dominantnou je obrovská fontána Cascada s jazierkom. A kto iný by navrhol dizajn fontány, než samotný Gaudí? 😎

V parku sme mohli nakŕmiť aj rôzne vtáky, ktoré tam voľne poletujú 🐦. Tie k vám len tak priletia a navyše, ak máte po ruke nejaké semiačka, tak ich viete aj nakŕmiť 🙂.

Okrem toho tu nájdete aj ZOO, rozsiahle trávniky, na ktorých ľudia len tak sedia a oddychujú, rozprávajú sa, majú piknik, hrajú športy alebo tancujú 🙂. V centre parku sa nachádza ja veľké jazero, na ktorom sa viete aj člnkovať 🚣‍♂️. Tento park je ozaj skvelým miestom na relax 😎.

Ruské kolo v prístave „Port Vell“ 🎡

V centre mesta pri prístave „Port Vell“ sme objavili aj obrovské ruské kolo 🎡. Rozhodli sme sa, že aj túto atrakciu mesta pôjdeme vyskúšať. Vystáli sme si krátku radu, kúpili sme si lístky priamo na mieste a jazda mohla začať 😀.

Jazda na kole bola tiež zážitková 😀. Do kabínky sme sa natlačili ôsmi a jazda sa mohla začať. Na tom by ale nebolo nič zvláštne, ak by sa s nami kabínka po celý čas jazdy nehýbala 😀. Kolísali sme sa v nej ako na hojdačke a pri najvyššom bode jazdy to bol kvalitný adrenalín 😂. Našťastie sme ale prežili a po asi 10 minútach sme živí a zdraví z kabínky vystúpili 😂. Hodnotím to ako super atrakciu 😀.

Z kola sme mali super výhľady aj na sochu Kryštofa Kolumba. Tento monument pripomína fakt, že práve v Barcelone Kolumbus podával detailný popis a hlásenie o svojej prvej ceste do Ameriky.

Najlepšie kaviarne ☕ a reštaurácie 🥪 v Barcelone

Vždy, ak niekam cestujem, tak si vopred na Google vyznačím kaviarne, reštiky či podniky, kam chcem zavítať. Inak tomu nebolo ani teraz a pripravil som si takýto zoznam skvelo hodnotených kaviarní ☕:

Som milovník kávy a preto veľmi rád navštevujem lokálne kaviarne, ktoré ponúkajú „specialty coffee“. Všetky vyššie vymenované kaviarne som navštívil a neoľutoval som ani jednu z nich. V každej z nich bol obrovský výber skvelých káv z vlastných pražiarní, personál bol neskutočne milý a priestory boli tiež veľmi pekné a autentické 💯.

V Hidden Coffee Roasters mali dokonca aj takýto parádny automat (lapač) na lovenie kávy. Ten som ešte nikdy predtým v žiadnej kaviarni nevidel 🙂. Fakt skvelý nápad! Za 1€ si môžete vytiahnuť celý balík kávy. Mne sa to ale nepodarilo 😂.

Na skvelú typickú španielsku paellu sme si odskočili do reštiky Bo De Boqueria 🥘 a na sladké šišky do Chök Carme Pastelería 🍩. Paella bola výborná, ale tie donuty boli ako z iného vesmíru. Boli neskutočne dobré a dokonca mali aj vegan verziu. No proste TOP! 😋

A samozrejme sme nevynechali ani tradičný lokálny trh Mercado de La Boqueria na najznámejšej ulici La Rambla. Nájdete tam takmer všetko, čo by mal ten správny trh mať. Či už sú to stánky s čerstvými morskými plodmi, rybami, mäsom či syrmi. Našli sme tam aj stánky s čerstvým ovocím a zeleninou, klobáskami či korením. No proste všetky chute Španielska pod jednou veľkou strechou 😀. Ak sa budete pohybovať po ulici La Rambla, tak určite odporúčam, aby ste tento trh navštívili.

Kde sa v Barcelone ubytovať?

Tých miest, kde viete byť v Barcelone ubytovaní je fakt neúrekom a je to už len na vás, v akej presnej lokalite sa rozhodnete ubytovať. Či už je to centrum mesta alebo skôr pri Sagrada Familia alebo pri Parku Guell. My sme sa rozhodli ubytovať pri Sagrada Familia, ktorú sme od hotela Hotel Eurostars Monumental mali pešo asi 6 minút 🙂. Poloha hotela bola fakt skvelá a do úplného centra mesta sme to mali pešo asi 30 minút. Navyše sa pri hoteli nachádza aj stanica metra „Monumental“.

Ako hodnotím Barcelonu?

Barcelona je skvelým miestom na predĺžený víkend, počas ktorého viete stihnúť všetko, čo Barcelona ponúka turistom 😎. Ak by som tam bol ešte o jeden deň dlhšie, určite by som išiel ešte na vrch kopcov Montjuïc a Tibidabo. Čo sa týka cien, tak mesto je veľmi cenovo prijateľné. Ceny jedál či služieb nie sú o nič drahšie ako v Bratislave 🙂. Majú navyše skvelé jedlo a super kávu 😋. Odporúčam sem prísť aj mimo sezóny, pretože sa vyhnete veľkému množstvu turistov. Neviem a ani si nechcem predstaviť to, ako veľmi musia byť počas leta preplnené hlavné atrakcie turistami 😅. V zime sa síce na pláži Barceloneta neokúpete, ale na druhej strane budete mať veľmi príjemné počasie a nie až tak veľa turistov v meste, ktorí vedie dobre znepríjemniť akúkoľvek dovolenku 😀.

Najbližšie, ak sa dostanem do Barcelony, tak moje kroky určite poputujú aj do hôr Montserrat. Po prečítaní tohto článku viem, že to miesto proste nemôžem vynechať! 😊

Nezmeškaj nový článok! Ak ťa tento článok zaujal, tak sa môžeš prihlásiť na newsletter 😎

Categories:

Tags:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *