V roku 2023 som rekordne nalietal až 24 krát ✈️

Na konci roka 2022 som napísal článok o tom, ako som rekordne nalietal 21 letov v roku 2022. Na konci článku som napísal vetu „Teším sa čo prinesie rok 2023. Budem dúfať, že číslo 21 sa mi podarí prekonať a takto o rok napíšem podobný článok 😀“.

Dúfal som, ale úprimne som si nemyslel, že to tento rok dokážem prekonať 🙂. Osud to zariadil tak, že sa to podarilo a to som mal opäť len 20 dní pracovnej dovolenky 😀. Aj keď som sa trochu prepočítal a tých dní dovolenky som si musel vybrať nakoniec 21, ale šéf to pochopil a nevyhodil ma, takže je to v poriadku 😀.

2 lety – Nice

Začiatok roka som odštartoval prvým letom do francúzskeho Nice. Bol to vianočný darček od priateľky. Ona presne vie, čo ma poteší 😀. Mesto na azúrovom pobreží Francúzskej riviéry znel ako fakt super nápad! Zbalil som si veci do ruksaku a odleteli sme na predĺžený víkend do Francúzska ✈️.

Promenáda „Promenade des Anglais“, námestie „Place Masséna“, Socha Slobody, Bazilika Notre-Dame, prístav „Port Lympia“ či výhliadka „Castle Hill“ nemohli na našom zozname pri návšteve Nice chýbať 🙂. A keď sme k tomu pridali ešte skvelé francúzske jedlo, croassanty, kávu či bagety, tak zážitok bol o to ešte lepší. Vybrali sme sa aj na výlet do susedného Monaka. Návštevou Monaka sme vyťažili z výletu do Nice maximum a jednoznačne to všetko stálo za to 💯.

Napísal som o tom aj samostatný článok 🙂.

2 lety – Edinburgh

V marci som letel do Edinburghu, hlavného mesta Škótska. Priateľka mala narodky 🥳 a najlepšie darčeky sú predsa tie zážitkové ✈️. A navyše, narodila sa na Deň svätého Patrika a tento sviatok ľúbia Briti vo veľkom oslavovať 🍻 😀. Dlhšiu dobu chcela navštíviť práve toto mesto a tak o darček bolo z mojej strany hneď postarané 🙂. A navyše, naše bratislavské letisko pravidelne lieta do Edinburghu za super ceny!

Edinburgh je mesto, ktoré mi totálne pripomína jednu veľkú scénu k filmu Harry Potter. Celá architektúra mesta, budovy či ulice mi pripomínali práve tento film. Počas predĺženého víkendu sme stihli vidieť všetko, čo Edinburgh ponúka. Či už to bol Edinburghský hrad, Ross fontánu, Calton Hill, Dean Village, národné múzeum alebo kopec Arthur´s seat. Navštívili sme obchody s kiltmi (typické škótske pánske sukne), degustovali sme whiskey a ochutnali sme aj tradičný pokrm „haggis“. A čo to vlastne je? Sú to pomleté ovčie vnútornosti dochutené korením v placke 😀. Nuž, treba to tam vyskúšať 😀.

Škótsko bolo super! Krásna príroda, typická architektúra historických miest či tradičná kuchyňa obohatená degustáciou whiskey je presne to, prečo by mal každý do Edinburghu zavítať 🙂. Napísal som k tomu aj samostatný článok 🙂.

3 lety – Záhreb a Podgorica

Koncom apríla som išiel na pracovnú cestu do bosnianskeho mesta Banja Luka. A keďže som najprv musel ísť za mojim balkánskym kolegom do chorvátskeho Záhrebu, tak som z bratislavského letiska letel priamo tam ✈️. Odtiaľ sme už spoločne išli autom do Banja Luka na marketingovú konferenciu a odtiaľto naspať autom do Záhrebu. A keďže sa mi ešte domov ísť nechcelo, tak zo Záhrebu som odletel na niekoľko dní ešte do čiernohorskej Podgorice 😀.

Vznikol tak plánovane neplánovaný balkánsky výlet a bola to riadna paráda! V Záhrebe som už bol niekoľkokrát a napísal som o tom aj článok. Bosnianska Banja Luka je hlavné mesto autonómnej entity Republiky Srbska a druhé najväčšie mesto Bosny. Celé mesto má dosť zaujímavú atmosféru a architektúru. Mal som pocit, že som sa vrátil späť v čase tak o 20-30 rokov. Majú neskutočne dobrú kuchyňu a bosnianske čevapi a pleskavica sú fakt TOP 💯. Čierna Hora alebo Montenegro je ozajstný klenot Balkánu. Z Podgorice sme sa autom vybrali na výlet do miest ako Kotor, Perast, Tivat – Porto Montengero, Pržno, Sveti Stefan až do prímorskej Budvy. Bolo to úžasné, nezabudnuteľné a najmä zážitkové 🙂.

Počas tohto výletu som videl fakt veľa krásnych miest, spoznal milých, priateľských a zábavných ľudí, zažil neskutočnú prírodu a ochutnal famóznu balkánsku kuchyňu. Napísal som o tom aj samostatný článok 🙂.

4 lety – Bergamo a Funchal

Pred letom sme sa vybrali na dovolenku na portugalskú Madeiru. A keďže cena letenky priameho letu na Madeiru bola celkom vysoká, rozhodli sme sa let trochu nakombinovať. A tak sme na madeirský Funchal leteli z bratislavského letiska s krátkym prestupom v talianskom Bergame. Cesta naspäť z Madeiry bola tiež cez Bergamo, ale s príletom na rakúsky Švechat.

Exotika v Európe – tak som nazval svoj článok o Madeire. Je priam neskutočné, že takýto ostrov máme tak blízko nás, ktorý je navyše v dnešnej dobe veľmi ľahko a cenovo dostupný (obojsmerná letenka ma vyšla na 120€). Madeira je prienikom prenádhernej prírody, hôr, turistiky, vodopádov, dych berúcich výhľadov, skvelého jedla, jazdenia do strmých kopcov, pekného hlavného mesta Funchal, útulných prímorských miest, pláži, slnka či častej zmeny počasia 😀.

Na Madeire je toho fakt veľa, čo chcete ako turisti vidieť. My sme za 7 dní na tomto krásnom ostrove stihli vidieť všetko podstatné, čo sme chceli 🙂. Cestovný itinerár som deň po dni opísal do posledných detailov v tomto článku.

Madeira je krásna, zamiloval som si to tam ❤️. Madeira je úžasná, choďte na Madeiru! ✈️

8 letov – USA (Miami, Texas, Las Vegas, Boston, New York)

Koncom leta som letel do USA na americký trip. Bola to dovolenka, na ktorú som sa z celého roka najviac tešil. Prvou zastávkou bolo slnečné floridské Miami, kde sme strávili niekoľko dní. Za mňa to je jedna z TOP destinácií, ktorú som kedy navštívil. Krásna, dlhá a piesočná Miami Beach, palmy, Downtown, výlet na Key West či ten pravý americký vibe proste patria k Miami 🙂.

Z Miami sme leteli do texaského Austinu, aby sme zažili aj trochu inú Ameriku. Predsa Texas je niečo úplne iné, ako dovolenkové Miami 🤠. Kovboji, kone, ranče, extrémne horúce počasie (cez 43 stupňov Celzia) či obrovské americké autá je len mala časť toho, čo je tak typické a charakteristické pre Texas. Ak sa hovorí, že v Amerike je všetko veľké, tak v Texase to platí ešte dvojnásobne 😀. Nie nadarmo je pre Texas typický výrok: „Everything is Bigger in Texas“ 🙂. To treba proste zažiť 🙂.

Z Texasu sme potom leteli do Las Vegas, aby sme opäť zažili inú Ameriku. Kasína, nočný život, párty, luxusné hotely, Fremont Street či nekonečná zábava je to, čo charakterizuje Vegas 🕺💃. A ak navyše sa chcete na jednom mieste ocitnúť v Paríži, New Yorku, Benátkach či Egypte, tak zavítajte práve do Vegas! Vegas je v skratke životný štýl, ktorý treba zažiť 🙂.

Z Vegas sme leteli cez celé USA na východ do Bostonu, kde sme strávili približne pol dňa. Krásne mesto na východnom pobreží USA, ktoré mi miestami pripomínalo Európu. Z Bostonu sme potom išli autobusom do New Yorku, kde sme strávili niekoľko dní. „Veľké Jablko“ 🍎, „mesto, ktoré nikdy nespí“ alebo „betónová džungľa“ – tých prívlastkov, ktoré New York má je neúrekom a niet sa tomu čudovať. Je to svetová metropola, ktorá toho ponúka fakt veľa. Všetko podstatné sa ale nachádza na Manhattane. Teda všetko, čo chce turista vidieť a zažiť 🙂. Time Square, Central Park, World Trade Center, Socha Slobody, Wallstreet, Brooklyn Bridge, Dumbo, Empire State Building, Hudson Yards či SUMMIT boli miesta, ktoré som za 3 dni v New Yorku stihol navštíviť 🙂.

Takže tých 8 letov vyzeralo následovne:

  • 1. let – Viedeň – Zurich
  • 2. let – Zurich – Miami
  • 3. let a 4. let – Miami – Orlando, Orlando – Austin
  • 5. let – Austin – Las Vegas
  • 6. let – Las Vegas – Boston
  • 7. let a 8.let – New York (Newark) – Krakow, Krakow – Viedeň

3 lety – Paríž a Porto

V októbri som išiel do portugalského Porta na futbalový zápas Portugalsko – Slovensko. Priamy let do Porta bol celkom drahý, tak som zvolil lacnejšiu alternatívu. Letel som z viedenského Švechatu do Paríža (Paris-Beauvais) a odtiaľ priamo do Porta. Naspäť som už ale mal priamy let na trase Porto – Švechat ✈️.

Zápas sa hral v piatok a tak v Porte som ostal až do nedele, aby som si užil aj mesto. A musím uznať, že Porto je za mňa európskym mestským objavom v roku 2022! Porto som si užil so všetkým, čo k nemu patrí. Či už je to ochutnávka portského vína a pastel de nata, obhliadka kostolov a mostov, návšteva typickej železničnej stanice, prechádzka v časti Gaia či plavba po rieke Duoro. Porto je za mňa jedno z najkrajších miest, ktoré som v Európe navštívil 💯.

Napísal som k tomu aj samostatný článok 🙂.

2 lety – Manchester

Posledný let tento rok bol do anglického Manchestru. Koncom októbra mám meniny (30.10 – zapíšte si 😃) a priateľka ma potešila ďalším zážitkovým darčekom. Manchester je moja srdcovka (keďže som fanúšik Manchestru United) a tak presne vedela, kam ma chce na meniny zobrať 🙂. V Manchestri sme boli s priateľkou aj v roku 2021 a hneď sme si tam obľúbili niekoľko skvelých podnikov. Napríklad brunch v reštaurácií Ezra & Gil je za nás ten najlepší! Nemohli sme vynechať návštevu štadióna Old Trafford a múzea na štadióne, návštevu katedrály, prechádzku po centre mesta či návštevu našich obľúbených podnikov. Spravili sme si dokonca aj jednodňový výlet do Birminghamu.

K Manchestru som napísal aj samostatný článok 🙂.

Aký je recept na skĺbenie častého cestovania popri práci?

Veľa ľudí sa ma často pýta, či vôbec niekde pracujem, keď toľko veľa cestujem. Znie to neuveriteľne, ale áno, pracujem! 😀 8 hodín denne, každý pracovný deň, ako každý iný pracant 😀. Ale recept na to, že dokážem tak často cestovať popri práci nie je predsa žiadna veda. Výlety kombinujem stále, ak sa dá so sviatkami alebo víkendami. Takto ušetrím veľa dní dovolenky. A navyše, moja práca mi umožňuje pracovať aj mimo office. A tak si občas vezmem so sebou notebook a pracujem zo zahraničia 💻. Tým pádom si nemusím minúť ani deň dovolenky 🙂. Nedeje sa to ale často, skôr výnimočné, že pracujem takto zo zahraničia. Ale keď chcem cestovať a zároveň si šetriť dni dovolenky, tak toto je najlepší spôsob 🙂.

Teším sa, čo prinesie rok 2024 🚀. Prekonám rekordných 24 letov za rok? Budem veriť, že áno! 🙂

Nezmeškaj nový článok! Ak ťa tento článok zaujal, tak sa môžeš prihlásiť na newsletter 😎

Categories:

Tags:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *