New York

Čo ukrýva jedno z najznámejších miest sveta? 🏙️ 🍎

Ak sa povie New York, tak určite každému napadne niekoľko prívlastkov, ktoré toto mesto charakterizujú. Či už to je „Veľké Jablko“ 🍎, „mesto, ktoré nikdy nespí“ alebo „betónová džungľa“. Tých prívlastkov je neúrekom a niet sa tomu čudovať. New York je svetová metropola, ktorá toho ponúka fakt veľa. A už je to iba na nás, čo si z tejto bohatej ponuky vyberieme 🙂.

New York City

3 dni v New Yorku – čo sa dá všetko stihnúť?

Do New Yorku som prišiel na 3 dni. Jasné, vedel by som tam stráviť kľudne aj dva týždne, ale toľko času som až nemal. Keďže čas bol obmedzený, snažil som všetko do tých dní vtesnať tak, aby som všetko podstatné stihol. Predsa len je to New York, jedno z najväčších svetových metropol, takže plánovanie muselo byť dôsledné, aby sa na nič nezabudlo. Nechcel som z New Yorku odísť bez toho, aby som zabudol na Sochu slobody, Empire State Building , či Kevinove známe miesta v Central Parku. Hlavne tie Kevinove miesta! Čo tam po nejakej Soche slobody? Ale nie, srandujem 😀 (áno, som veľký fanúšik filmu Sám Doma) 😀.

Deň 1.

 • Time Square
 • Central Park a Hotel Plaza 🌳
 • World Trade Center – miesto, kde stáli dvojičky

Na začiatok treba podotknúť to, že New York pozostáva z piatich hlavných častí – Manhattan, Brooklyn, Queens, Staten Island a Bronx. Všetko podstatné sa ale nachádza na Manhattane. Teda všetko podstatné, čo chce turista vidieť a zažiť 🙂. A keďže som na New York mal len tých pár dní, iné miesta mimo Manhattan som ani neplánoval. Samozrejme, kto má v New Yorku viac času, tak nech sa určite pozrie aj do iných častí 🙂.

Time Square

Azda ani neexistuje človek, ktorý by o Time Square nepočul. Veď je to najznámejšie a najslávnejšie námestie na svete! Dopočul som sa, že ním ročne prejde takmer 50 miliónov ľudí, čo z neho robí bezpochyby jednu z najviac navštevovaných atrakcií sveta. Námestie, kde sa konajú asi tie najznámejšie oslavy nového roka, či obrovské blikajúce bannerové reklamy na budovách sú hlavné črty, ktoré toto miesto charakterizujú 🤩.

Time Square

Veľké vysvietené námestie, ktoré je nonstop preplnené ľuďmi – aj takto by sa dal jednoducho opísať Time Square. Toto ikonické miesto môžete ľahko spoznať aj z rôznych svetoznámych filmov, seriálov či videoklipov. Ak sa tam objavíte, nebudete vedieť, kam skôr zamerať svoj pohľad 👀. Či to budú pouliční umelci, vysvietené billboardy, obchody, reštaurácie, známa silvestrovská guľa či len samotní ľudia, ktorí námestím prechádzajú alebo sa tam z nejakého dôvodu vyskytujú. Dokázal by som tam sedieť aj hodiny a užívať si to, čo tam všetko dokážem mojimi očami vidieť 😀. Som si istý, že približne po hodine by môj mozog prijal toľko rôznych a zaujímavých informácií, žeby v momente vypovedal svoju funkciu 😀. Tá atmosféra je fakt neopísateľná! 💯

Na Time Square som sa veľmi ľahko a rýchlo dostal z vlakovej stanice Grand Central Terminal, ktorá je vzdialená len približne 15 minút pešo. Grand Central Terminal je hlavná vlaková stanica v New Yorku. Ak sa chcete vyhnúť davom turistov, odporúčam Time Square navštíviť skoro ráno. Postupne s pribúdajúcim časom sa zaplní a treba si tak dávať veľký pozor aj na svoje osobné veci. Najkrajší je ale večer, po zotmení, kedy je brutálne vysvietený 🤩.

Central Park 🌳 a Hotel Plaza 🏨

Len niekoľko minút pešo od Time Square sa nachádza asi ten najznámejší mestský park na sveteCentral Park 🌳. Ročne ho navštívi približne 25 miliónov návštevníkov, čím sa zaraďuje medzi najnavštevovanejšie mestské parky v USA. Je fakt obrovský a preto určite neplánujte ho vidieť celý, ale dopredu sa radšej rozhodnite, ktoré časti chcete vidieť. My sme sa dostali až k Oak Bridge (kde je super spot na fotky) 🙂.

Aj keď celý park vyzerá, že ho vytvorila príroda, tak pravdou je, že bol vytvorený umelo. Nachádza sa v ňom niekoľko umelých jazier, chodníky na prechádzky, klziská a mnoho trávnatých plôch, ktoré slúžia na relax či pre športové podujatia 🙂.

Central Park

Central Park je ideálnym miestom, ak chce človek aspoň na chvíľu zmiznúť z tej betónovej džungle, ktorá sa nachádza všade navôkol. Navyše je ako stvorený na prechádzky, beh, rôzne športy, pikniky či relax 💪. A ak ste v New Yorku cez leto a vonku je cez 30 stupňov, tak v Central Parku sa viete perfektne ukryť pred silným slnkom či horúčavou do tieňov pod stromami 🥵.

Ak ste milovník filmu Sám Doma, vydajte sa po stopách Kevina, ktoré zanechal v Central Parku! 🙂 Hneď na začiatku parku sa nachádza Hotel Plaza, ktorý je neodmysliteľným symbolom filmu Sám Doma – Stratený v New Yorku. Kevin o tomto hoteli počul, že je najluxusnejší v New Yorku a tak som ho chcel vidieť aj z vnútra. Nuž, dostal som sa len na recepciu, pretože ďalej bol vstup verejnosti zakázaný kvôli nejakej súkromnej akcii.

Bethesda Terrace a fontána v Central Parku patria medzi ďalšie veľmi známe miesta, ktoré sú zachytené vo filme Sám Doma – Stratený v New Yorku. Túto scénku som si dobre zapamätal, pretože v nej Kevin utekal pred „mokrými banditmi“ 😀. V strede terasy sa nachádza fontána so sochou anjela.

Bethesda Terrace

V Central Parku viete kľudne stráviť aj celý deň, ale približne sa tam zdržíte okolo 3 hodín, počas ktorých stihnete vidieť všetky ikonické miesta. Nájdete tam aj verejné toalety, stánky s občerstvením či predajcov suvenírov 😊.

Cesta k World Trade Center 🚶‍♂️

Z Central Parku sme sa vybrali pešo až na samotný juh Manhattanu (Lower Manhattan), kde sa nachádza Národný pamätník a múzeum 11. septembra. Trvalo nám to približne hodinku a pol a cestou sme prechádzali okolo veľmi známych miest, ako napríklad Trump Tower, Rockefeller Center, Katedrála sv. Patrika, Bryant Park, New York Public Library, FlatIron Building, Empire State Building, Madison Square Park, Washington Square Park či mestskú časť Soho.

Určite odporúčam každému, aby sa touto trasou vydal pešo, pretože uvidíte samé unikáty, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou New Yorku 🙂. Dokonale tak pocítite a vstrebáte tu právu new yorskú atmosféru 😎. Samozrejme, že pre urýchlenie sa viete po celom New Yorku premiestňovať aj metrom, ktoré má taktiež svoje čaro.

World Trade Center – miesto, kde stáli dvojičky

Po približne 7 kilometrovej prechádzke sme sa konečne ocitli pri pomníku 9/11, ktorý je venovaný spadnutým newyorským „Dvojičkám“. Presne na mieste, kde tieto „Dvojičky“ stáli je dnes vytvorený pomník na počesť obetiam teroristických útokov, ku ktorému chodia dennodenne tisíce turistov. Pamätník bol sprístupnený pre verejnosť v roku 2011 a tvoria ho dve obrovské diery s fontánou vyznačujúce miesta, kde presne stáli „Dvojičky“. Nachádza sa tam aj 9/11 múzeum, ale tam sme neboli.

Na mieste bývalého Svetového obchodného centra (tzv. „Dvojičiek“) dnes stojí budova, ktorá nesie názov „One World Trade Center„. So svojimi 541,3 metrami sa jedná o najvyššiu budovu v New York a vôbec na západnej pologuli. Práve ona nahradila newyorské „Dvojičky“ a je symbolom sily. S prezývkou „Freedom Tower“ (Veža slobody) je symbolom nezlomnosti New Yorku.

One World Trade Center

Priamo pri tomto pomníku sa nachádza ikonická budova, ktorú nemôžete prehliadnuť. Jedná sa o budovu obchodného centra Westfield, ktorá slúži aj ako stanica metra na dolnom Manhattane. A keďže sa v nej nachádza až 125 obchodov, tak je aj najväčším obchodným centrom na Manhattane.

Ikonická a zároveň extravagantná budova, ktorá nesie názov aj ako „The Oculus Building“ láka mnoho turistov aj vďaka svojmu vzhľadu. Na prvý pohľad pripomína krídla bielej holubice mieru 🕊️. Pripomína tak akési vyrovnanie sa s teroristickými útokmi z 11.9.2021, ktoré sa udiali práve na tomto mieste.

Prvý deň v New Yorku sme ukončili ešte krátkou prechádzkou k „The Battery“ parku, ktorý sa nachádza len pár minút pešo od pamätníka 9/11 na úplnom spodku Manhattanu. Z tohto parku je pekný výhľad na ostrov Ellis Island a aj na Sochu slobody na ostrove Liberty Island. A práve tu sa nachádza aj terminál „Whitehall Terminal„, z ktorého premáva trajekt okolo Sochy Slobody 🗽. Ale to si necháme na ďalší deň 🙂.

The Battery park

Deň 2.

 • Nákupy vo Woodbury Premium Outlets 🛒
 • Wallstreet 🐂
 • Výlet okolo Sochy Slobody 🗽 – Staten Island Ferry ⛴️

Nákupy vo Woodbury Premium Outlets 🛒

Ďalší deň v NY sme odštartovali nákupmi v outletoch Woodbury. Tie sa nachádzajú mimo New York City v Central Valley a najjednoduchšie sa tam dostanete autom. My sme bývali v meste Stamford v štáte Connecticut u mojej tety, ktorá nám požičala auto a tak sme sa mohli do Woodbury vybrať práve jej autom 🚗. Nachádza sa tam veľmi veľa značkových obchodov, kde si môžete kúpiť oblečenie za tie bezkonkurenčne najnižšie ceny. My sme tam strávili niekoľko hodín a nakúpili sme si toho fakt veľa. Ak plánujete nákupy oblečenia v New Yorku, tak Woodbury Outlet jednoznačne odporúčam! 💯

Woodbury Premium Outlets

Zo Stamfordu sme do New York City na stanicu Grand Central Terminal chodili vlakom 🚄. Cesta nám trvala približne hodinku. Pred cestou nemohla chýbať návšteva Dunkin´ Donuts, kde sme si vždy kúpili kávu na cestu ☕. Deň nie je dňom bez americkej kávy predsa 😂.

Z Grand Central Terminalu sme sa metrom odviezli na zastávku pri WTC v južnom Manhattane odkiaľ sme sa už pešo vybrali na Wallstreet.

Wallstreet 🤑

Táto finančná štvrť mesta je preslávená tým, že sa na nej nachádza americká burza, kam napríklad patria aj dve najväčšie burzy sveta New York Stock Exchange a NASDAQ. Symbolom tejto štvrte je aj socha zúrivého býka, ktorá symbolizuje agresívny finančný optimizmus a prosperitu 🤑💵.

No a najväčšou turistickou atrakciou na Wallstreete je práve spomínaná socha býka, ktorej by ste mali ošahať vajcia 😂. To by vám malo priniesť a zaručiť bohatstvo v živote. A tak som nemohol odolať a pochytal som si aj ja 😀. Ale stále nejako čakám na to, kým mi na účte cinkne ten milión 😂.

Výlet okolo Sochy Slobody 🗽 – Staten Island Ferry ⛴️

Aká by to bola návšteva New Yorku bez toho, aby sme sa nepreviezli loďkou okolo Sochy Slobody? Ak ti stačí len to, že ju uvidíš len z diaľky bez toho, aby si sa na ňu priamo dostal, tak sa určite odvez so Staten Ferry Island.

Je to väčšia loďka (my sme mali oranžovú), ktorá premáva pravidelne každých 30 minút okolo Sochy Slobody úplne zadarmo! 🙂 Odvezie vás z Whitehall Terminalu na Manhattane až na St. George Terminal, ktorý sa nachádza ďalšom newyorskom ostrove Staten Island. Z tohto dôvodu sa táto loďka volá Staten Ferry Island ⛴️ a primárne slúži na prepravu osôb práve medzi Manhattanom a Staten Island.

Staten Island ferry

My sme na loďku nastúpili na Whitehall terminálne na Manhattane. Hneď, ako sa nám plavba začala sa nám ocitli prekrásne pohľady na Manhattan 🤩. Začiatok plavby ma hneď extrémne nadchol a to sme sa ešte neplavili ani okolo Sochy Slobody 🙂. No proste wow! Ten New York je fakt brutálny!

New York City

Socha Slobody je bezpochyby jeden z najväčších symbolov New Yorku či samotných Spojených štátov🗽. Nachádza sa na ostrove Liberty Island a môžete sa dostať priamo aj na ňu, ale určite si treba vopred zakúpiť lístky. My sme zvolili len plavbu okolo nej a pokračovali sme ďalej na Staten Island ⛴️. Ale tie výhľady, ktoré sa nám naskytli boli fakt neskutočné 🙂. Mohli sme si tak Sochu Slobody dokonale poobzerať a mali sme na to aj dostatok času, keďže loďka nepremávala nejako príliš rýchlo 🙂. A mali sme to dokonca zadarmo! 😉

Socha Slobody

Do prístavu St. George na Staten Island sme dorazili za približne 30 minút. Ako sme sa tam vylodili, tak sme hneď na tom istom termináli počkali na to, pokiaľ loďka odpláva naspäť na Manhattan. Hneď na termináli St. George sa nachádza aj nákupné centrum Empire Outlets, takže kto má nejaký ten čas navyše, môže ísť aj nakupovať. My sme sa ale hneď vybrali naspäť na Manhattan, lebo vraj na Staten Island nič nie je. Opäť sme sa plavili okolo Sochy Slobody, ktorú sme tentokrát mali po našej ľavej strane. Z pravej strany sme mali Brooklyn 🙂.

Socha Slobody

Celá plavba (tam aj naspäť) nám trvala približne hodinku a pol. Bol to fakt zážitok vidieť takto z blízka Sochu Slobody 🗽🤩. Určite by som sa na túto plavbu vybral aj nabudúce. Nestojí to nič a máte zážitok a spomienky na celý život 🙂.

Deň 3.

 • Brooklyn Bridge 🌉
 • Dumbo – Brooklyn
 • Empire State Building
 • Hudson Yards – The High Line – Vessel
 • SUMMIT One Vanderbilt

Brooklyn Bridge 🌉

Náš posledný deň v New Yorku sme hneď z rána odštartovali na južnom Manhattane, kde sa nachádza svetoznámy Brooklynský most. Ten spája časti Manhattann a Brooklyn a vedie ponad East River. Jednoznačne patrí medzi najkrajšie mosty sveta a zaraďuje sa medzi hlavné dominanty New Yorku.

Zaujímavosťou je, že sa jedná o prvý vysunutý most na svete, ktorý je zavesený na oceľových lanách a v čase jeho výstavby bol považovaný za ôsmy div sveta.

Po celej dĺžke mosta vedie chodník pre chodcov, ktorý je bezpečne oddelený od cesty, kde cez most premávajú autá. A práve z tohto chodníka sa naskytnú úchvatné výhľady na panorámu Manhattanu. Je to skvelé miesto, kde si viete spraviť tie najkrajšie fotky z New Yorku 🤩.

Brooklyn Bridge

Je super vychytať to, ak sa na moste nachádza málo ľudí, pretože len tak si môžete užiť tie výhľady naplno a nemusíte tak o každý dobrý spot na fotku bojovať s inými turistami 😀. Odporúčam sa teda mostom prejsť ráno. My sme sa na neho dostali z časti Manhattan a prešli sme ním do Brooklynu 🚶‍♂️.

Na moste sa nachádza aj veľa predajcov rôznych newyorských suvenírov, takže odtiaľ neodídete s prázdnymi rukami 😀. My sme si tam kúpili fakt pekné magnetky a boli dokonca aj za super cenu! Za nejakých 8 dolárov sme kúpili tuším až 5 magnetiek a to je fakt dobrý deal 😎.

A ako sme sa tak mostom prechádzali, vychutnávali si tie výhľady a robili si fotky, tak ani sme sa nenazdali a ocitli sme sa už v Brooklyne.

Brooklyn

Dumbo – Brooklyn

Brooklynské Dumbo je určite miesto, ktoré by ste mali zaradiť do svojho newyorského itinerára. Toto miesto je známe najmä tým, že je preslávené perfektnými instagramovými fotkami. V podstate všetky fotky sú z toho miesta rovnaké, ale niet sa čomu čudovať 😀. Je to fakt super spot na perfektné zábery 📸.

Takéto parádne zábery vzniknú tak, že sa postavíte na stred Washington Street tak, aby ste za chrbtom mali Manhattan Bridge. Toto miesto je väčšinou stále preplnené turistami a preto tak treba vychytať ten správny čas na fotky 😀. Pozor! Premáva tadiaľ normálne doprava, takže pri fotení pozor na okoloidúce autá.

Dumbo - Brooklyn

Čo vlastne je Dumbo? Je to historická a v poslednej dobe dosť známa štvrť v newyorskej časti Brooklyn. Nachádza sa veľmi blízko dvoch unikátnych newyorských mostov – Brooklyn a Manhattan Bridge 🌉. Nájdete tu mnoho apartmánov, komerčných priestorov, kaviarní, reštaurácií či miest na relax. Tvoria ju veľmi štýlové tehlové ulice a prerobené sklady. Je odtiaľ skvelý výhľad na Manhattan Bridge a Brooklyn Bridge a na panorámu Manhattanu.

Brooklyn Bridge
Brooklyn Bridge

Manhattan Bridge
Manhattan Bridge

Neďaleko toho známeho miesta na fotku sa nachádzajú smerom k rieke East River aj dva parky – Main Street Park a Empire Fulton Ferry 🌳. Tieto miesta sú priam ideálne na piknik či relax, ak máte dostatok času. Môžete si tak oddýchnuť s krásnymi výhľadmi na panorámu Manhattanu či na obidva slávne mosty.

My sme sa ale vybrali naspäť pešo do Manhattanu opäť cez Brooklynský most, aby sme si tie výhľady mohli ešte raz vychutnať 🤩. Bol už skoro obed a most už bol viac menej preplnený turistami. Nám už aj pomaly vyhladlo a vybrali sme sa tak na obed do najznámejšej reštiky v New Yorku, kde robia pastrami sendvičeKatz’s Delicatessen 🥪.

Obed v Katz’s Delicatessen 🥪

Ak sa povie pastrami sednvič v New Yorku, tak každému hneď napadne to slávne miesto s názvom Katz’s Delicatessen. Nachádza sa na Houston Street približne 35 minút pešo od Brooklyn Bridge a cesta k nemu vedie cez Chinatown, takže si zároveň pozriete aj túto zaujímavú štvrť mesta. Od svojho založenia je obľúbeným podnikom medzi domácimi aj turistami pre svoje pastrami, ktoré sa považuje za to najlepšie v New Yorku!

Musíte mať ale šťastie na to, že vychytáte voľný stôl. My sme tam prišli približne o 13:00 a krátko po nás sa pred podnikom začínal tvoriť už dlhý rad ľudí. My sme sa dovnútra dostali bez problémov, ale vo vnútri sme čakali na voľný stôl približne 10 minút. Pri vstupe dostanete od čašníka papierik. Objednáva sa pri pulte, kde kuchári pred vašimi očami pripravujú jedlo. Na výber máte z mnoho druhov mäsa, no my sme si vybrali ten najtradičnejší – Katz’s Pastrami Sandwich 🥪. Na prípravu jedla sme čakali približne 5 minút a na papierik nám kuchár napísal to, čo sme si objednali. S tým papierikom sme potom na konci prišli ku kase.

Tá jedna porcia sendviču bola obrovská! Boli to 4 kúsky chleba v ktorom bolo asi tak pol kila pastrami 😅. K tomu boli podávané ešte kyslé uhorky a horčica. Táto jedna porcia by nám určite poslúžila obom, no ja som chcel mať svoju, pretože som bol extrémne hladný. Zjedol som teda tú svoju a potom aj polku porcie po priateľke a do konca dňa som bol najedený 😂. Pripravte sa ale na to, že toto jedlo nepatrí medzi low-costové. Jedna porcia nás vyšla na približne $30 a tak za dve takéto jedlá plus nápoje som platil približne $70, ale stálo to za to! To pastrami bolo neskutočné a určite to najlepšie, ktoré som kedy jedol! 😉

Empire State Building

Pri návšteve New Yorku nemôžete vynechať návštevu Empire State Building! Je to totiž jeden z prvých mrakodrapov v Spojených štátoch a bezpochyby patrí medzi tie najhlavnejšie dominanty mesta. Právom tak nesie status ikony New Yorku a hrdo sa týči v panoráme Manhattanu. Bola to kedysi najvyššia budova sveta (od 1931 do 1971) a ročne ju navštívi v priemere až 4 milióny turistov z celého sveta.

Ako sa na ňu dostanete? Všetky dôležité informácie sú spísané na oficiálnom webe. Vstupenky na budovu sa dajú kúpiť aj priamo v nej, ale určite odporúčam, aby ste si ich zakúpili vopred online na konkrétny čas, aby ste mali vstup istý. My sme si kúpili vstupenky na 86. poschodie a vyšlo nás to na $44 na osobu.

Vyhliadkové plošiny sú jednou z najčastejšie navštevovaných miest v New Yorku a niet sa čomu vôbec čudovať, pretože poskytujú ten najlepší pohľad na mesto z výšky. Výťahom sme sa vyviezli na 86. poschodie, kde sme vyšli na vonkajšiu vyhliadkovú plošinu a mohli sme si tak užívať a vychutnávať výhľady na New York z každého možného uhla 🤩.

New York

Tých miest, kde si viete spraviť skvelé fotky je fakt veľa. Môžete sa tak rozhodnúť, či chcete mať v pozadí južný Manhattan, severný Manhattan alebo Manhattan z jeho pravej či ľavej strany. A ak navyše vyjde aj super počasie, táto vyhliadka sa stane ešte lepším zážitkom 😉.

Za mňa je Empire State Building jedna z TOP budov na svete, na ktorej som bol a určite by som ju na každej návšteve New Yorku rád navštívil. Ako som už spomínal, je to ikona New Yorku, ktorú pri návšteve tohto mesta nemôžete vynechať. Toto miesto doslova dýcha históriou a právom tak patrí k jedným z najnavštevovanejších miest v New Yorku 💯.

SUMMIT One Vanderbilt

Počuli ste už o názve tejto budovy? Ak nie, nič sa nedeje. Je to totižto novo postavený 93 poschodový mrakodrap (4. najvyšší v New Yorku), ktorý sa týči na Manhattane neďaleko Empire State Building a hneď vedľa vlakovej stanice Grand Central Terminal. Pre mnohých je vyhliadka práve z tejto budovy považovaná za tú najlepšiu v celom New Yorku. Tá bola otvorená verejnosti v roku 2021 a odvety sa bezpochyby stala jednou z TOP atrakcií v meste. Vnútro budovy prevažne tvoria kancelárske priestory a samotná vyhliadková plošina Summit sa nachádza v tých najvyšších poschodiach.

Podobne ako na Empire, aj tu sme si kúpili lístky vopred online na konkrétny čas. Vyhnete sa tak možnému problému, že lístky na mieste nebudú už na daný deň voľné. Ako som spomínal, je to novinka a tak záujem je o ňu pomerne veľký 🙂. Lístok nás vyšiel na $42.

Pri vstupe do mrakodrapu sme aj napriek vopred zakúpeným lístkom čakali v rade, pretože na náš večerný termín sa prihlásilo fakt dosť ľudí. Najprv nám skontrolovali osobné veci, potom sme prešli do menšej sály, kde nám na plátne vo forme videa ukázali krátku ukážku výstavby tejto budovy, následne sme prešli ďalej, kde nám cez prístroj oskenovali tváre, aby mali naše identity a nakoniec sme sa vybrali k výťahom, aby sme sa konečne dostali na vyhliadku Summit 🙂.

Po veľmi krátkej, ale fakt rýchlej jazde výťahom sme vystúpili do miestnosti pokrytej zrkadlami a sklenenými oknami od podlahy až po strop 🤩. Zrkadlá na podlahe a strope dramaticky zväčšujú výhľad a môžu byť spočiatku jemne dezorientujúce 🙂. Vytvoria sa však nekonečné fotografické príležitosti a jedinečný spôsob, ako si prezrieť New York. Skvelé uvidíte unikáty akými sú Chrysler Building, Queens, Brooklyn, Empire State Building, južný Manhattan, Hudson Yards, rieka Hudson či New Jersey – proste celý New York 😂.

Odtiaľ sme pokračovali ďalej a prišli sme do miestnosti v ktorej sa nachádzali balóny. Boli všade a ľudia si ich pohadzovali medzi sebou pretože boli naplnené héliom. Táto miestnosť je tiež skvelým miestom na super a autentické fotky 🙂.

Odtiaľto sme sa ďalej dostali do miestnosti s názvom „Levitácia“, pretože sa tam nachádzajú presklené vyčnievajúce boxy z budovy, na ktoré sa viete postaviť a kvázi tak „levitovať“ nad New Yorkom (nič pre toho, kto sa bojí výšok 😀). Tie boxy sú totižto umiestnené približne 325 metrov nad ulicami mesta!!! Toto je asi tá najvzrušujúcejšia časť návštevy tejto atrakcie a rozhodne nie je určená pre slabé povahy 😀. Tento zážitok môžete preskočiť alebo si môžete vyčkať rad a vyskúšať si tak tento adrenalínový zážitok a urobiť si super fotku. V tom boxe môžete ale byť len pár sekúnd (sú tam dokonca stopky! 😀) a následne musíte ísť preč, aby sa tam dostali aj ďalší. Čo je ale blbosť je to, že sa nesmiete navzájom fotiť svojim mobil alebo foťákom, ale fotky vám robia len zamestnanci SUMMIT-u, ktoré je možné neskôr zakúpiť za príplatok. Proste biznis 😀.

Následne sme sa posunuli ďalej a dostali sme sa vonku na terasu, kde sme si mohli užiť neskutočnú vyhliadku na nočný a vysvietený New York spoza presklenej steny. Nachádza sa tam aj bar, kde si môžete dať nejaké drinky, ale toto sme obišli, pretože som sa na tie ceny radšej ani nechcel pozrieť 😂.

Týmto sa naša tour po SUMMIT One Vanderbilt skončila a výťahom sme sa dostali naspäť na prízemie. Musím povedať, že to bol skvelý zážitok! A vidieť New York v noci z výšky bola riadna bomba. Tento mrakodrap toho ponúka pre turistov fakt veľa a je to skôr taká moderná, nadčasová zábavka spojená s adrenalínom a vyhliadkou na New York. Mne sa ale osobne viac páčil Empire State Building 🙂.

Hudson Yards – The High Line – Vessel

Našou poslednou zastávkou v New Yorku boli Hudson Yards. Tie sa nachádzajú v západnej časti Manhattanu a dostali sme sa tam pešo od Empire State Building. Hudson Yards je najnovšia štvrť mesta nachádzajúca sa pri rieke Hudson a nájdete v nej stovky obchodov či rôzne reštaurácie, kancelárie či moderné apartmány.

Nájdete tam moderný park, ktorý nesie názov The High Line. Ide o mestský park 🌳, ktorý sa vybudoval na nepoužívanej časti nadzemnej železnice. Je to ďalší park, ktorý sa nachádza v tejto betónovej džungli, kde je viac než vítaný každý kúsok zelene. Denne ho navštívia až tisíce domácich či turistov a predstavuje tak skvelý priestor na zaujímavú prechádzku 🙂.

V The High Line nájdete veľmi veľa lavičiek, mnoho druhov rastlín, stromov či kríkov, rôzne kultúrne pamiatky alebo rôzne novodobé umenie.

V Hudson Yards ďalej nájdete aj budovu The Vessel. Ide o veľmi modernú vyhliadkovú budovu vo veľmi zaujímavom štýle, ktorá poskytuje jedinečný výhľad na celý Manhattan. Pozostáva z viacerých vyhliadkových plošín, ktoré sú navzájom prepojené a tvorené spolu s viac ako 2000 schodmi. V New Yorku už existuje fakt veľmi veľa rôznych vyhliadok, ale Vessel je niečím určite výnimočný. Určite sa prejdite okolo, keď budete v New Yorku 😉. Vstup do Vessel je vraj zadarmo, ale my sme si ho pozreli len z vonku, dnu sme nešli.

Hneď oproti Vessel sa nachádza aj novopostavené moderné nákupné centrum Hudson Yards. Nachádza sa v ňom mnoho luxusných obchodov spoločne so známymi módnymi obchodmi ako Zara či H&M a aj niekoľko zaujímavých reštaurácií.

V Hudson Yards nájdete aj mrakodrap s názvom Edge s vyčnievajúcou vyhliadkovou plošinou na 100. poschodí so sklenenou podlahou a 360-stupňovým výhľadom na New York. Jedná sa o najvyššiu vysunutú presklenú terasu na západnej pologuli. Vraj je odtiaľ najlepší výhľad na New York. Toto som už ale niekde počul! 😅Túto hlášku dobre poznám, pretože ako sa vraví: „Sto ľudí, sto chutí“ a niekto povie, že najkrajší výhľad je z Empire, iný zas povie, že je zo SUMMIT One Vanderbilt a tak ďalej 😀. Na Edge sme ale neboli 🙂.

Aký dojem na mne zanechal New York? 🍎🗽

V New Yorku som bol už druhý krát (prvý krát pred 12 rokmi), ale teraz som si ho užil omnoho viac. Za tie 3 dni som toho stihol fakt dosť. Mesto má neskutočné čaro a každému cestovateľovi aj necestovateľovi prajem, aby sa tam aspoň raz v živote dostal 🙂. Tá atmosféra, ten ruch a zhon veľkomesta, tí ľudia, tie mrakodrapy a všetky tie unikáty, miesta, pamiatky a výhľady, ktoré New York ponúka treba jednoznačne zažiť naživo 🙂. Kiežby som tam mohol stráviť viac dní. Ale nevadí. Je to o dôvod viac, aby som sa tam čoskoro vrátil znovu 😎🗽. Za mňa má New York 10 z 10! Super tipy čo vidieť v New Yorku nájdete aj na tomto blogu.

Nezmeškaj nový článok! Ak ťa tento článok zaujal, tak sa môžeš prihlásiť na newsletter 😎

Categories:

Tags:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *