Porto

Futbalový zápas Portugalsko – Slovensko ⚽

Som veľký fanúšik futbalu. Dalo by sa povedať, že miestami som až fanatik. V Bratislave sa hral kvalifikačný zápas o postup na Majstrovstvá Európy medzi domácim Slovenskom a hosťujúcim Portugalskom. Veľmi som opäť chcel vidieť naživo hrať Ronalda, ale v čase, kedy sa tento zápas hral na Slovensku, som bol žiaľ, ešte odcestovaný. Odvetný zápas sa hral aj v Porte a to 13.10.2023. A to znelo ako veľmi dobrý nápad, aby som za Ronaldom a našou reprezentáciou vycestoval priamo do Porta ✈️. Dlho som nepremýšľal a tak som cez SFZ kúpil vstupenky na tento zápas za luxusných 10€ a spravili sme si výlet do Porta na predĺžený víkend 🙂.

Estadio do Dragao

Let do Porta ✈️

Vždy, keď hľadám letenky, tak sa ich snažím nájsť za čo najlepšiu cenu. Letenky sú do Porta vo všeobecnosti drahšie a v priemere sa jednosmerná letenka pohybuje okolo 150€. Ja som ale našiel dosť výhodnú letenku cez prestup v Paríži. A tak sme leteli Ryanairom zo Švechatu do Paríža (Paris Beauvais Airport), kde sme mali približne dvojhodinový prestup a odtiaľ sme leteli už priamo do Porta. Tieto dve letenky ma vyšli na približne 70€ 😎✈️. To znie ako dobrý deal, že?

Ubytovanie v Porte 🏘️

Porto je známe tým, že ak cez Booking vyhľadávate miesta na ubytovanie, tak vám po väčšine nenájde len hotely, ale hlavne aj apartmány. Tie sú situované prevažne v centre mesta, takže dostupnosť k hlavným atrakciám je úplne skvelá a všetko zvládnete pešo. My sme boli ubytovaní v ML Apartments. Krásny, priestranný apartmán za super cenu (cca 70€ na noc pre dvoch) s veľkou spálňou, vlastnou kuchynkou, kúpeľňou či balkónom takmer v centre mesta bola skvelá voľba. Určite ho každému odporúčam 😉. Na apartmán sme sa z letiska dostali Uberom za nejakých 16€ a cesta nám trvala približne 25 minút.

Pastel de Nata a kafíčko na raňajky ☕

To, že Pastel de Nata je tradičný portugalský koláčik asi nikomu predstavovať nemusím 🙂. Pozostáva z lístkového cesta a je plnený žĺtkovým krémom a dá sa kúpiť v rôznych príchutiach. Je to extrémne dobré a sladké a človek sa toho nevie dojesť 😀. Ak to raz ochutnáte, tak nebudete vedieť prestať, to vám zaručujem 😋. Pastel sa dá v Portugalsku kúpiť úplne že všade a v Porte sme ho našli v každej jednej cukrárni, kaviarni či reštike. Nemusíte si ani Googliť, kde si viete v Porte kúpiť Pastel, pretože ho majú fakt všade 😀.

Portské 🍷 v Porte? To musí byť!

To, že Porto je známe svojím portským vínom taktiež asi nikomu nemusím pripomínať 🙂. Portské víno je fortifikované víno a vyrába sa v údoliach popri rieke Duoro. Je to typické červené víno, ktoré má vyšší podiel zvyškového cukru a často krát sa prezentuje aj ako dezertné víno. Zároveň má aj vyšší obsah alkoholu, ako bežné víno. Portské ho totižto obsahuje okolo 19% 🍷.

Podobne ako Pastel, tak aj portské víno sa dá v Porte kúpiť všade. My sme si ale veľmi obľúbili jeho degustáciu v bare CAL Craft Beers, ktorý sa nachádza tesne pred vstupom na najznámejší most v meste Ponte Luís I. Cez QR sme si načítali nápojový lístok, kde sme si vybrali a objednali ktoré konkrétne portské víno chceme 🙂. Bolo fakt lahodné, ale po dvoch až troch pohárikoch som ho aj celkom dosť cítil v hlave 😀.

Match day! Slovensko do toho! ⚽

Prvý deň v Porte sme mali na pláne už spomínaný futbal. Ten sa hral až večer, ale keďže bol piatok a ja už nemám žiadnu dovolenku nazvyš do konca roka, tak som z Porta počas tohto dňa pracoval 😀. Aj to je výhoda mojej práce, že dokážem pracovať a zároveň cestovať bez toho, aby som si míňal dovolenku 🙂. Takže po dopracovaní sme vybehli ešte na pár pohárikov portského vína a pomaly sme sa pešo presunuli k štadiónu Estádio do Dragão, kde sa hral zápas.

Estádio do Dragão

Cesta k štadiónu, kde domáce zápasy hrá FC Porto nám z centra mesta pešo trvala približne 40 minút. Mali sme v sebe pár pohárov portského vína, takže cesta ubehla celkom rýchlo a bola aj dosť zábavná 😀. Zhruba hodinu pred výkopom sme dorazili pred štadión, kde sa už zbiehali fanúšikovia domáceho Portugalska. Narazili sme samozrejme aj na početnú skupinu Slovákov. „Slovensko do toho“ sa ozývalo všade navôkol 😀.

Estádio do Dragão

Keďže sme mali vstupenky do hosťujúceho sektora spolu so všetkými ostatnými Slovákmi, tak vstup na štadión sme mali zo súkromnej brány. Je to z bezpečnostných dôvodov, aby sa tak pri vstupe na štadión nestretli fanúšikova domáceho a hosťujúceho tímu 🙂. Po vstupe na domovský stánok FC Porto sme my, ako hosťujúci slovenskí fanúšikovia mali k dispozícii 3 vyčlenené sektory, ktoré boli celé obtiahnuté sieťkou a od portugalského sektora nás oddeľovalo hrubé plexisklo 😀. Opäť je to z bezpečnostných dôvodov, aby tak nedošlo k priamemu styku fanúšikov.

K dispozícii sme mali aj jeden bufet, kde sa ale alkohol nedal kúpiť. Dokonca aj pivo bolo bezalkoholické 🍺. Tak si asi dobre viete predstaviť tých všetkých nahnevaných Slovákov, ktorí nadávali, že na takomto futbale dostali maximálne tak nealko pivo 😀. Nuž, opäť je to kvôli bezpečnosti, aby hostia po užití alkoholu zbytočne nevyvádzali 🙂.

Estadio do Dragao

Spraviť si výjazd na našu repre do Porta bolo jedno z najlepších rozhodnutí 💯. Ale najväčší zážitok bol z Ronalda. Prvý krát v živote som videl hrať Ronalda v rodnom Portugalsku (predtým som ho videl hrať v Manchestri) a bolo to niečo neopisateľné. To, ako ho domáci fans milujú je neskutočné. Celý štadión horel 🔥, fans kričali, vrieskali, keď bol Cristiano pri lopte ⚽️. A pokiaľ to človek takto naživo nevidí, tak to nedokáže oceniť. A po jeho góle z penalty bolo počuť „SIUUU“ hádam aj do susednej krajiny 🗣️.

Estadio do Dragao

Tí, čo máte radi Ronalda, choďte ho pozrieť do Portugalska a nie do Arábie alebo niekde inde. Je to tam lacné, my sme mali lístky za 10€. Ronaldo je jeden obrovský fenomén a vidieť ho hrať naživo je obrovský zážitok nie len pre futbalového nadšenca 🤩. Toto treba proste vidieť a zažiť – neuveriteľné 💯.

Zápas skončil 3-2 pre domácich. Ronaldo vsietil dva góly ⚽⚽, videli sme dokopy 5 gólov a atmosféra na štadióne bola fakt elektrizujúca. Nápad ísť na futbal do Porta bola fakt skvelý a každému to odporúčam 😉.

Porto – mesto kostolov ⛪

Pred sebou sme mali ešte celý víkend v Porte a ten bol venovaný spoznávaniu a objavovaniu mesta. Sobotné ráno sme odštartovali brunchom a skvelou kávou v miestnom podniku 7g Roaster 🍽️. Majú tam široký výber rôznych jedál 🥪 a vlastnú pražiareň kávy ☕, takže vyberie si určite každý. Ja som si vybral toast s vajíčkom, acai smoothie misku a filtrovanú kávu. Toto miesto musíte jednoznačne navštíviť, pretože si neskutočne pochutnáte 😋.

Porto je mesto kostolov ⛪ a tých je v celom meste vyše 30. Prešli sme sa okolo tých najhlavnejších. Takmer všade sa platilo vstupné a tak sme si ich pozreli len zvonku 😀.

Kostol Sao Pedro Dos Clerigos:

Veža kostola Clérigos:

Veža kostola Clérigos

Kostol sv. Ildefonsa:

Capela das Almas:

Capela das Almas:

Igreja Paroquial do Nosso Senhor do Bonfim:

Igreja Paroquial do Nosso Senhor do Bonfim

Portská katedrála je nepochybne jednou z najhlavnejších dominánt Porta. Je to jedna z najstarších stavieb v meste a zároveň najvýznamnejšou cirkevnou stavbou. Je dokonca otvorená aj pre verejnosť a za vstup sa platí symbolicky 3€. Určite sa to ale oplatí, pretože vnútro katedrály vyzerá ako Rokfort z filmu Harry Potter 🙂.

Pred katedrálou sa nachádza aj veľké nádvorie odkiaľ sú krásne výhľady na mesto.

Porto

Akonáhle sme vstúpili do katedrály, tak som sa cítil ako filme Harry Potter. Očarili nás hneď aj krásne modré maľby na stenách. Sú to modré kachličky a jedná sa o typickú techniku maľovania, ktorá sa volá azulejo mural. Podobné kachličky nájdete po celom meste.

V rámci katedrály sa dá vyjsť aj na vežu. Do nej je to len niekoľko schodov a určite odporúčam, aby ste vybehli aj tam 💪.

Z vežičky je jeden z najkrajších výhľadov na mesto, jeho mosty, oranžovo-hnedé strechy či na celú mestskú architektúru. Veď posúďte sami 🙂.

Porto

Porto je aj mesto mostov 🌉

Porto má v súčasnosti 6 mostov, ktoré sú postavené cez rieku Duoro. Najznámejším je jednoznačne most Ponte de Dom Luis I, teda most kráľa Ludovíka I., ktorý spája Porto so susedným mesto Vila Nove de Gaia cez rieku Duoro.

Ponte de Dom Luis I

Je jednoznačnou dominantou mesta a bol postavený učeníkom známeho Gustava Eiffela, preto sa tak veľmi podobá na konštrukciu svetoznámej Eiffelovej veže. Je dlhý necelých 400 metrov a v čase jeho výstavby bol najdlhším železným oblúkovým mostom na celom svete.

Zaujímavosťou tohto mosta je to, že sa dá po ňom prejsť vrchným aj spodným chodníkom. Hornú časť mosta zdieľajú chodci s električkou a spodnú časť zasa s autami. Z vrchnej časti sú asi tie najkrajšie výhľady na Porto, rieku Duoro či susedné mesto Gaia. Táto časť mosta je po väčšine stále preplnená turistami a treba si dávať hlavne pozor na prichádzajúce električky, ktoré premávajú hneď vedľa chodcov. Tie ale idú cez most dosť pomaly, takže nejaká kolízia veľmi nehrozí 🙂.

Porto

My sme z Porta do susedného mesta Gaia dostali cez vrchnú časť mosta. Odtiaľ je krásne vidno aj na susedný most po ľavej strane (v smere z Porta do Gaia), ktorý nesie názov Ponte Infante Dom Henrique.

Ponte Infante Dom Henrique

Po pravej strane zasa uvidíte okúzľujúci západ slnka, takže určite odporúčam sa tadiaľto prejsť tesne podvečer, aby ste ten západ stihli aj vy. Fakt to stojí za to 🙂.

Cez most sme sa teda dostali do susedného mesta Vila Nova de Gaia. Ak by som si o tom skôr neprečítal, tak si myslím, že je to stále Porto. Ale v skutočnosti to tak nie je. Veľmi rýchlo a jednoducho sa za pár minút ocitnete v meste Gaia. To sa ale že úplne podobá na Porto a kto nevie, tak ani netuší, že už je v inom meste 😀. Tiež tu nájdete veľmi veľa dobrých reštík 🍽️ a barov 🍷. Ak som vyššie spomínal, že z mosta je očarujúci výhľad nad západ slnka, tak aj Gaia má takéto svoje miestečko. Je ním Jardim do Morro, zelené záhrady na kopci s lavičkami a super atmosférou.

Odporúčam si sem vziať aj fľašu portského 🍷 a vychutnať si západ slnka naplno. Ale pozor. Príďte sem čím skôr, aby sa vám ušlo nejaké to miesto na tráve, pretože tu je to stále podvečer zaplnené 🙂.

Mestská lanovka v časti Gaia 🚠

Jednou z najväčších atrakcií Porta je nepochybne aj mestská lanovka v Gaia Teleférico de Gaia – Gaia CableCar. Tá premáva z časti Jardim do Morro a zvezie vás dole k nábrežiu rieky Duoro (v časti Gaia). Celá jazda trvá približne len 5 minút a cena jednej jazdy je 7€. My sme ale na lanovku nešli, pretože nás to nejako nelákalo a radšej sme k rieke zišli pešo, pričom sme mohli objavovať aj rôzne zákutia krásnych úzkych uličiek 🙂.

Z Gaia sme sa naspäť do Porta dostali spodnou časťou mosta. Každá časť mosta (vrchná aj spodná) má svoje čaro, ale z tej vrchnej sú určite krajšie a lepšie výhľady. No odporúčam sa prejsť aj tou spodnou.

Ponte de Dom Luis I

Čo ešte určite vidieť v Porte?

1. Ribeira – mestská štvrť 🏘️

Ribeira je rozhodne najznámejšou mestskou štvrťou v Porte. Je typická svojimi úzkymi uličkami, ktoré sú preplnené skvelými reštauráciami či barmi. Tie sú fakt na každom kroku. Tu si určite každý nájde to, na čo má chuť. Odporúčam navštíviť miesta, kde vyskúšate tradičnú portugalskú kuchyňu. Nočný život tu má taktiež skvelú atmosféru, ale väčšina barov a reštík zatvára medzi 22:00 až 23:00. Značná časť podnikov je ale skoro stále obsadená, takže odporúčam si vytipovať nejaké miesto, kde sa chcete navečerať a urobiť si tam vopred rezervačku 🙂.

Ribeira

Značná časť Ribeiry sa nachádza pri rieke. Odtiaľ je aj skvelý výhľad na most Ponte de Dom Luis I či časť Gaia. Našli sme tu aj vonkajší trh s lokálnymi výrobkami.

2. Kníhkupectvo Livraria Lello 📚

V Porte sa nachádza aj jedno z najznámejších kníhkupectiev na svete. Ak prídete pred kníhkupectvo, tak by ste ani nepovedali, že vo vnútri sa nachádza niečo neobvyklé. Exteriér sa samozrejme nesie v gotickom duchu, ale v historickej časti mesta je takýchto budov neúrekom. Pred vstupom sa ale nachádza dlhý rad ľudí, ktorí netrpezlivo čakajú na to, kedy sa dostanú do vnútra. Niektorí tam čakajú aj hodiny. Šialené. Tomuto radu sa ale viete vyhnúť vtedy, ak si zakúpite lístok vopred a online.

My sme sa ale do vnútra nedostali, ale na Google som si pozrel fotky z vnútra a vyzerá to tam fakt nádherne 🤩. Nájdete tam červené masívne schodisko, ktoré vyzerá úplne ako nejaké umelecké dielo. Celý interiér je z dreva a nechýbajú ani sochy, rôzne stĺpy či ornamenty. Vyzerá to skôr ako taká galéria, ale samozrejme si tam viete zakúpiť aj knihy. Veď si to vygooglite a ohodnoťte to sami 🙂. Traduje sa aj to, že spisovateľka J. K. Rowlingová bola inšpirovaná návštevou tohto miesto pri písaní Harryho Pottera, keďže tu nejaký čas žila. Ale je to naozaj pravda? Tak to vie asi len ona 😀.

3. Železničná stanica Porto São Bento 🚂

Železničná stanica na prvý pohľad pripomína galériu. Volá sa Sao Bento a vyzerá ako z rozprávky. Jej interiér je celý z modrobielych kachličiek Azulejos. Sú všade. Na stenách, či na strope. Je ich dokopy niečo cez 20 000. Svoj pôvod majú pravdepodobne v Perzii, odkiaľ sa dostali na Pyrenejský polostrov. Dnes je ich centrom Portugalsko a stali sa typickým prvkom portugalskej architektúry.

Na kachličkách sú vyobrazené maľby, ktoré poukazujú na významné momenty portugalských dejín. Vstup do stanice ja samozrejme zadarmo.

4. Matosinhos pláž 🏖️

Ak máte v Porte čas a všetko podstatné ste už videli, zájdite na jednu z pláži. Ak je navyše aj pekné počasie, tak to určite bude stáť za to ☀️. My sme si vybrali pláž Matosinhos (Praia de Matosinhos). Dostali sme sa tam Uberom a cesta nám z centra Porta trvala približne 20-25 minút.

Matosinhos pláž

Táto pláž patrí medzi tie najobľúbenejšie v Porte. Miestni si ju veľmi pochvaľujú. Je taktiež najširšou plážou v meste a domácim či turistom ponúka rôzne atrakcie. Aj keď na nej nie sú príliš vysoké vlny kvôli prístavu, ktorý sa nachádza na jej pravej strane, tak sa na vlnách Atlantiku pri pobreží surfovalo celkom veľa surfistov 🏄‍♂️. Na to, že sme tam boli v polovici októbra, tak vonkajšia teplota bola niečo cez 22 stupňov, ale teplota vody dosahovala len cca 18 stupňov, čo je ale bežná teplota oceánu aj počas leta 🌊.

Oblasť Matosinhos je známa aj svojimi reštauráciami či barmi. My sme na obed zašli do Restaurante O Valentim a nemohli sme si vybrať lepšie. Skvelé ryby, rôzne morské jedlá a portské víno!

5. Plavba po rieke Duoro 🛥️

Pred odletom sme mali v Porte ešte nejaký ten čas a tak sme sa rozhodli pre plavbu loďou po rieke Duoro. Nalodili sme sa v časti Gaia. Lístky sme kupovali priamo na mieste od týpka v malom stánku pri rieke, ktorý tieto zájazdy ponúkal. Povedal, že to bude stáť 15€ na osobu a budeme sa plaviť hodinu popod všetkých 6 mostov a dôjdeme až k takmer k Atlantiku. To znie ako dobrý deal!

plavba po Duoro

Začali sme sa najprv plaviť v smere na východ, aby sme tak prešli popod most Ponte de Dom Luis I., až k tomu najvýchodnejšiemu Ponte do Freixo.

Od najvýchodnejšieho mostu sme sa otočili naspäť a plavili sme sa v smere na západ až k Atlantiku a prešli sme popod ďalších 5 mostov. Z pravej strany sme mohli pozorovať Porto, z ľavej mesto Gaia.

plavba po Duoro

plavba po Duoro

Plavba bola fakt skvelá! K dispozícii sme mali aj anglický výklad, takže sme sa mohli niečo viac dozvedieť o každom moste či o samotnom Porte.

Skvelé miesta kam sa ísť naobedovať, na kávu, na víno a na Pastel de Nata

  • Kaviareň 7g Roastery – za mňa najlepší spot na kávu v meste. Konkrétne sa táto kaviareň / raňajkáreň / reštaurácia nachádza v meste Gaia. Majú vlastnú pražiareň a ponúkajú veľmi veľa druhov skvelej kávy. Majú aj krásny interiér. A o tých brutálnych raňajkách ani nehovorím! Fantázia sama o sebe. 10/10.
  • Reštaurácia The Wine Box – skvelý steak a chobotnica za rozumné ceny. Majú skvelé aj víno. Nachádza sa priamo v centre Porta. Všetko si objednáte cez iPad, ktorý je položený priamo na stole. Určite odporúčam. 8/10.
  • Cukráreň Confeitaria Sta. Catarina – Pastel de Nata sa dá v Porte kúpiť všade. Úplne všade. Vyskúšali sme ich hneď niekoľko a ten najlepší sme našli v cukrárni Confeitaria Sta. Catarina na adrese R. de Santa Catarina 303. Okrem tradičnej príchute ponúkajú aj rôzne iné. A okrem Pastel si tam môžete kúpiť aj veľmi veľa iných skvelých sladkých a slaných pečív. Určite sa tam zastavte. 10/10
  • Bar CAL Craft Beers – Portské víno nájdete na každom kroku. Vyskúšali sme ho v rôznych baroch, ale najviac nám chutilo to vo CAL Craft Beers. Obľúbil som si druh Ruby a Tawny. Zajdite sem aj vy. 10/10.

Ako hodnotím Porto?

Porto je môj objav Európy 2023. Na začiatku som ani veľmi nemal nejaké očakávania a možno aj kvôli tomu ma to tak prekvapilo. Perfektné jedlo, víno, koláče a to všetko za luxusné ceny! Ceny nižšie ako v Bratislave a to je už čo povedať. Ubytovanie v apartmánoch v centre mesta taktiež za skvelú cenu. Všade som cítil super atmosféru. Samotné mesto toho ponúka fakt veľa. Za mňa je toto ideálna destinácia na predĺžený víkend. Hodnotím to na 11/10! Choďte a objavujte Porto aj vy 😊.

Nezmeškaj nový článok! Ak ťa tento článok zaujal, tak sa môžeš prihlásiť na newsletter 😎

Categories:

Tags:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *