Las Vegas

Aké prívlastky má Las Vegas?

Las Vegas je mesto vybudované doslova v strede púšte, uprostred ničoho. Hovorí sa, že Las Vegas nikdy nespí. Označuje sa aj ako „perla v púšti„, „hriešne mesto“ či „hlavné mesto hriechu„. Je to obľúbeným miestom na rozlúčku so slobodou, ktorá sa nesie v hesle: „Čo sa stane vo Vegas, ostane vo Vegas“ 🕺💃. Označuje sa aj ako „hlavné mesto sobášov„, pretože ročne sa tu zosobáši až 120 000 párov. Tých prívlastkov má Vegas fakt mnoho a právom mu všetky patria! 😉

Las Vegas

Ako sa dostať do Las Vegas?

Do Las Vegas na letisko Harry Reid International Airport som sa dostal z texaského Austinu počas môjho letného amerického tripu. Letel som so Spiritom ✈️. Nie bohužiaľ s Majkom Spiritom 😀, ale so Spirit Airlines – s lídrom lowcostovej leteckej spoločnosti v USA, Karibiku a latinskej Ameriky. Cena letenky ma vyšla približne na 100 USD, čo je už viac menej taká štandardná cena v Spirite. Kedysi to bolo lacnejšie, ale ceny idú hore, ako všade inde 🤷‍♂️.

Let z Austinu do Vegas bol fakt peckový, pretože sme leteli ponad Grand Canyon či známu Hooverovú priehradu. Výhľad na tieto americké skvosty z výšky bol fakt luxusný 🙂. Keď sme už pristali vo Vegas, tak hneď z pristávacej plochy sme videli takmer všetky atrakcie mesta, ktoré sa nachádzajú na najznámejšej ulici Strip. O tých si ale povieme nižšie 😉.

Strip je najznámejšia ulica v Las Vegas

Ak sa chystáte do Vegas a pripravujete si itinerár, tak ste už určite počuli alebo čítali o Stripe. Je to totižto najznámejšia ulica v celom Las Vegas na ktorej sa nachádza to najlepšie, čo dokáže Vegas ponúknuť 🤩. Je dlhá približne 7km a nachádzajú sa na nej svetoznáme hotely s kasínami akými sú napríklad Bellagio, Ceasers Palace, Excalibur, The Venetian, Wynn Las Vegas, Flamingo, Luxor, Mandalay Bay, The Mirage, MGM Grand, The Cosmopolitan, Monte Carlo atď. Okrem hotelov tú nájdete aj kasína, divadlá, bary, podniky, reštaurácie, nočné kluby a mnoho ďalšieho. Takmer všetko sa ale nachádza práve v týchto hoteloch.

Las Vegas

Prvý večer sme si dali prechádzku práve po Stripe. Aj keď bola noc, cítili sme sa tam bezpečne. Celá ulica bola preplnená turistami a aj keď sme sem-tam narazili na nejakých bezdomovcov, tak sme si ich vôbec ani nevšímali. Našou prvou zastávkou na Stripe bol legendárny luxusný hotel The Venetian Las Vegas. Je to asi povinná zastávka každého turistu, pretože stropy vo vnútri hotela vyzerajú ako modrá obloha s mrakmi za bieleho dňa a nachádza sa tam aj „riečny kanál“ na ktorom jazdia gondoly. Proste vyzerá to fakt neskutočne a človek tam má zrazu pocit, že sa nenachádza v hoteli vo Vegas, ale stojí pod holým nebom v Benátkach 😀. Okrem tejto atrakcie sa v hoteli nachádzajú aj luxusné obchodíky a samozrejme kasíno, ktoré je povinnou výbavou každého hotela vo Vegas 🤑.

Z vonku to vyzerá taktiež parádne, veď posúďte sami 😉.

Nočný Vegas je to, čo ohúri každého turistu. A to chceš vidieť a zažiť naživo 🙂. Vysvietená Strip ulica na ktorej sa nachádzajú ešte viac vysvietené hotely je nonstop zaplnená turistami. Tí trávia čas najmä v hotelových kasínach a hrajú automaty, poker alebo ruletu. Človek nemôže z Vegas odísť bez toho, aby si nehodil aspoň 5 USD do automatu 😀.

Ako sme sa tak prechádzali po Stripe, zastavili sme sa asi pri všetkých tých známych hoteloch, ktoré sa veľa krát objavili v rôznych amerických filmoch. Jedným takým je aj Caesars Palace 🏛️. Pred ním sa nachádza replika svetoznámej fontány Di Trevi z Ríma ⛲. Tento hotel je známy aj z filmu „Vo štvorici po opici“ 🍻.

Pokračovali sme ďalej a objavili sme ďalšie svetoznáme hotely ako Flamingo a Treasure Island.

Hotel Bellagio asi nikomu nemusím nejako špeciálne opisovať. Je to snáď asi ten najznámejší hotel vo Vegas, pre ktorý je typická obrovská spievajúca fontána nachádzajúca sa pred hotelovým vstupom. Ak tu budete, tak si určite počkajte na ten moment, kedy fontána začne „spievať“ a „tancovať“ do rytmov hudby. Je to fakt zážitok. A keď navyše zahrajú pesničku „Viva Las Vegas“ 🎶, tak o ten najväčší zážitok je hneď postarané 🙂.

Hotel Bellagio

Na Stripe sa nachádzajú aj hotely, ktoré sú pomenované podľa rôznych svetových metropol. Jedným takým hotelom je aj Paris Hotel Las Vegas s Eiffelovkou! 🗼 Na chvíľu máte aj pocit, že sa nachádzate v Paríži a nie niekde vo Vegas 😀.

Ďalšou takou známou časťou na Stripe je New York, kde sa nachádza hotel New York-New York 🗽. Tento hotel s kasínom patrí medzi tie najúžasnejšie vo Vegas. Pri prechádzke po Stripe ho nemôžete prehliadnuť 🙂.

New York-New York Las Vegas

Táto newyorská časť v sebe zahŕňa ikonické budovy akými sú napríklad Grand Central Terminal, Brooklynský most či Sochu Slobody.

Pri New York-New York nájdete aj T-Mobile arénu. Je to multifunkčná aréna, ktorá slúži primárne na rôzne športové podujatia, akými sú napríklad ľadový hokej, box, MMA, basketbal či rodeo, ale odohráva sa tu aj mnoho koncertov. T-Mobile aréna je domácim štadiónom hokejového NHL klubu Vegas Golden Knights 🏒.

T-Mobile aréna

Hneď vedľa sa nachádza známy hotel Excalibur, ktorý bol najväčším hotelom sveta do roku 1993, pokiaľ sa neotvoril iný hotel vo Vegas, ktorý nesie názov MGM Grand.

Prvý večer sme vo Vegas ukončili ako ináč, v kasíne 🤑. Tých kasín je tam cez 130! Skoro ako kedysi vo Vranove 😂. Kasína sa nachádzajú v každom hoteli. Nemajú okná ani hodiny na stene. A prečo je tomu tak? No predsa preto, aby gambleri stratili pojem o čase a aby neprestávali v hraní. Šikovný ťah, že?

Prečo sú vo Vegas tak známe kasína?

Keď sa povie Las Vegas, tak si azda každý predstaví mesto hriechov, ktoré je plné kasín 🤑. A práve tu sa nachádza jedno z najväčších kasín na svete. Je ním kasíno MGM Grand, kde na ploche cez 15 000 metrov štvorcových je približne takmer 180 hracích stolov a 2300 hracích automatov. Neskutočné čísla! A ako môžete vidieť, tak v kasíne sa nachádzajú všetky možné vekové kategórie, aj staré babičky 👵😃.

Keď štát Nevada v roku 1931 legalizoval hazardné hry, počet kasín v Las Vegas začal rásť. Vegas bolo na to ideálnym miestom, pretože jedna z najväčších verejných prác v krajine (Hooverova priehrada) sa začala stavať krátko nato a priviedla do údolia Vegas záplavu robotníkov. Keď Vegas začalo spájať hotely a kasína do jedného objektu, zvyšovala sa predstava, že Las Vegas bude ideálna dovolenková destinácia 🤑🙂. A navyše miestna aj štátna vláda v Nevade ťaží z veľkých príjmov kasín a tak sa v Las Vegas podporuje výstavba ďalších. Z tohto dôvodu sa ich tu dnes toľko veľa nachádza. Nevada legalizovala hazardné hry v kasínach už v roku 1931 a nevadský zákonodarný zbor neskôr hlasoval za legalizáciu hazardných hier, aby pomohol Nevadu vymaniť spod vplyvu Veľkej hospodárskej krízy a zrušil zákaz kasínových hazardných hier v štáte, ktorý platil od roku 1909.

Samozrejme, zahral som si na automatoch aj ja a vyhral som! Neuveriteľných 23.60 USD! 😂 Ak vyhráte v automate, tak vám nevypadnú hneď peniaze, ale dostanete najprv výherný voucher, ktorý si môžete dať vyplatiť pri východe z toho konkrétneho kasína v peňažnom automate.

Nová dominanta Las Vegas – MSG Sphere

Keď sme prišli do Vegas, uvideli sme obrovskú žiariacu guľu, ktorá vyzerala ako z inej galaxie. Čo to teda je? Je to MSG Sphere nová dominanta mesta 🔮. Je to zábavný komplex, najväčšia sférická stavba sveta a zároveň aj najväčšia LED obrazovka na svete! Wow! Nachádza sa pri Stripe, takže dostupnosť k nej je fakt skvelá.

Táto magická „guľa“ je vysoká cez 110 metrov, na šírku má takmer 160 metrov a displej sa rozkladá na ploche 54 tisíc štvorcových metrov. Tie čísla sú fakt šialené a Amíci spravili kus fakt dobrej práce 😀. Vo vnútri sa nachádza obrovská projekčná stena s rozmerom 15 tisíc metrov štvorcových, ktorá slúži pre viac než 18 tisíc ľudí.

MSG Sphere slúži hlavne na hudobné a umelecké predstavenia. Časom bude hostiť aj rôzne športové podujatia ako napr. MMA zápasy ši box 🥊. Každopádne Sphere slúži aj ako obrovská reklamná plocha a firmy, ktoré sa na nej objavia budú mať zaručené, že ich marketing uvidí minimálne každý vo Vegas. A to už je čo povedať 🙂. Na tejto „guli“ sa bežne zobrazujú podobizne americkej vlajky, vesmírnych telies apod.

Zaujímavosťou je aj to, že vnútorná projekcia má rozlíšenie neuveriteľných 16k, čím si získala svetové prvenstvo, keďže podobné rozlíšenie nikde inde na svete nenájdete. Okrem teda špičkovej vnútornej projekcie je MSG Sphere vybavená nadupanými reproduktormi a technológiami zabezpečujúcimi sprostredkovanie rôznych vôní, aby divák mal čo najlepší zážitok 💯. Zaujímavosťou je aj exteriér tejto stavby, ktorý je pokrytý zhruba 1,2 miliónmi tzv. LED „pukov“ umiestnených po celom povrchu. Jeden puk obsahuje až 48 diód a je schopný produkovať 256 miliónov rôznych farieb. To je proste šialené! 🤯 Do vnútra sme sa ale bohužiaľ nedostali, pretože v tom čase ešte nebola otvorená.

Fremont Street je druhá najznámejšia ulica v Las Vegas

Ďalší deň sme odštartovali na Fremont Street. Freemont Street alebo starý Vegas je najznámejšia ulica vo Vegas, ak nerátame legendárny hlavný bulvár Strip. Fremont Street Experience je umiestnený trošku mimo centra mesta a dostali sme sa tam taxíkom, aby sme ušetrili čas. A poviem vám, je to zážitok sám o sebe a právom sa to volá „Experience“ 😀. Keď sa už trepete do Vegas, tak tento „jav“ je potrebné vidieť a nasať.

Hneď, ako sme tam prišli som mal pocit, že sa nachádzame v inej galaxii. Dlhá pešia zóna bola preplnená pouličnými umelcami, turistami, kasínami, obchodmi či pódiami. A práve tu sa nachádzajú tie najväčšie pamiatky starého Vegas akými sú slávne kasína Golden Gate, Golden Nugget, Four Queens či hotel Fremont.

Fremont Street nie je ani zďaleka len o kasínach, ale je to najmä o zábave, ktorú tu vytvárajú pouliční umelci, ako napríklad speváci, tanečníci, kúzelníci apod. Nájdete tu aj gigantickú svetelnú show „Viva Vision„, kde takmer 50 miliónov LED svetiel vykúzli pre návštevníkov nezabudnuteľnú svetelnú show úplne zadarmo!

Taktiež sa tu nachádza zipline, ktorá návštevníkom umožňuje vidieť a zažiť Fremont Street z výšky. Bežne sa po uliciach chodí pešo, po vlastných nohách, ale vo Vegas je možné úplne že všetko a preto si tu môžete vyskúšať zipline SlotZilla, ktorá sa nachádza približne vo výške 11 metrov nad úrovňou tejto ulice. Vedie naprieč celou ulicou a vy tak môžete mať dokonalý zážitok z vtáčej perspektívy. My sme túto atrakciu ale nevyskúšali. Jedna jazda stojí až 49 USD.

Tu sme prvý krát ochutnali v Amerike známe ľadové alkoholické kokteily pod značkou Fat Tuesday. Od barmana sme si nechali poradiť, nech nám vyberie a namieša ten najlepší drink 🍹. Už keď som videl, že nám do veľkého pohára najprv dáva ľadovú drť s ovocnou príchuťou a do toho postupne prilieva niekoľko poldeci rôznych druhov alkoholu, tak som vedel, že je zle 😂. Drinky sme dostali a začali sme degustovať. Pilo sa to fakt dobre, pretože drink bol ľadový a dosť chutný a vonku bola horúčava. No po pár chlipnutiach som si veľmi rýchlo uvedomil, že som pripitý, pretože ten drink bol extra silný 😀. Vypili sme to nakoniec celé a priateľka tak dostala slušné dvojhodinové okno 😂.

Musím uznať, že Fremont Street bol skutočný zážitok a určite každému odporúčam, kto sa chystá do Vegas, aby sem zašiel. Je to brutálny zážitok za bieleho dňa a to si asi ani neviem predstaviť, ako to tam musí vyzerať večer a cez noc 😀.

Boli sme na kúzelníckej show Davida Copperfielda

Las Vegas je plný rôznych show 🕺. Každý večer sa tam konajú koncerty, muzikály, tanečné vystúpenia, vystúpenia Cirque du Soleil či vystúpenia umelcov, komikov, stand-upistov alebo kúzelníkov. Ten výber je naozaj pestrý a kompletný program môžete nájsť na ich oficiálnej stránke. My sme sa rozhodli pre kúzelnícke vystúpenie asi najväčšej kúzelníckej legendy Davida Copperfielda.

V jednom z najväčších hotelov vo Vegas – MGM Grand má Copperfield svoje vlastné divadlo a práve v ňom sa konalo jeho magické vystúpenie. Počas predstavenia sme ale mali zákaz kamerovať a fotiť a mobily sme museli mať povinne odložené v škatuľke na stole. Najprv som si myslel, že to je jedno z Davidových kúzelníckych čísiel a tú škatuľku nechá zmiznúť 😂. Našťastie sa tak ale nestalo. Vystúpenie onedlho začalo a ja som bol plný očakávaní. Pred nami sa za pár sekúnd na to objavil David Copperfield a ja som nemohol uveriť, že vidím toho pána naživo. Veď to je žijúca legenda!

Vystúpenie nieslo názov „Live the Impossible„. Nemohol som uveriť, že David kúzlil priamo pred mojimi očami. Dobre dobre … kúzla v telke sú tiež dosť cool, ale divák má stále ten pocit, že sa môže jednať o nejaké kamerové triky. Tuto ale David kúzlil pred nami a ja som nedokázal uveriť tomu, čo som videl. Vystúpenie trvalo približne hodinu, počas ktorého mal David rôzne kúzelnícke vystúpenia, ktoré sa niesli v znamení show „Live the Impossible“. David napríklad vykúzlil na pódiu reálne auto, ktoré sa objavilo pod veľkou bielou plachtou, ktorá bola predtým úplne prázdna!

Tých trikov a kúziel bolo počas celej show fakt veľa, ale pri poslednom triku som Davida odhalil 😀. David pri poslednom triku totižto stal na pódiu a nechal sa sám „zmiznúť“. V sále nastala úplná tma a z pódia „zmizol“ pod hustou parou. Každý čakal, kde sa objaví. O pár sekúnd na to, ako „zmizol“ som za svojou stoličkou cítil, ako niekto poza mňa rýchlo, počupiačky prebehol. Tak som sa obzrel a kto by to bol iný, než samotný David? 😂. Ten poza mňa prebehol a o pár sekúnd sa objavil pár metrov za nami. Svetlá v sále sa rozsvietili a David sa nečakane objavil po „zmiznutí“ na druhom konci sály v sprievode konfiet a veľkého burácania divákov 😀. Nikto asi nechápal, ako to spravil, okrem mňa, keďže som ho pekne prekukol. Nuž nie je kúzlo, ako kúzlo 😀.

Každopádne celá show bola neskutočná paráda a bolo to asi najlepšie vystúpenie, na akom som kedy bol 💯. Ak budete vo Vegas, určite choďte na nejakú show a ja vysoko odporúčam práve show Davida Copperfielda. A ak budete sedieť navyše aj na správnom mieste, možno tiež nejaký trik odhalíte 😂.

Najznámejší nápis vo Vegas – Welcome to Fabulous Las Vegas

Neodmysliteľnou súčasťou Las Vegas je jeho typický a ikonický nápis na tabuli, ktorý znie: „Welcome to Fabulous Las Vegas„. Neexistuje snáď turista, ktorý by z Vegas odišiel bez fotky pred týmto nápisom. Ten sa nachádza v blízkosti hotela Mandalay Bay, už takmer mimo tej hlavnej časti mesta, ale dostanete sa k nemu veľmi pohodlne aj pešo. Nápis nájdete v podstate v strede hlavnej cesty na trávniku s palmami v pozadí. Hneď pri ňom je parkovisko, ktoré je ale dosť malé a je vysoko pravdepodobné, že bude plné. Preto odporúčam, aby ste sem prišli pešo.

Najznámejší nápis vo Vegas - Welcome to Fabulous Las Vegas

Pripravte sa na to, že tu narazíte na dlhé fronty ľudí, ktorí čakajú rovnako ako vy na super fotku 😀. My sme to ale trošku prešpekulovali a ten dlhý rad sme trochu obehli z pravej strany. Tí ľudia tam totižto čakajú na to, aby mali záber priamo z pred toho nápisu. Ak ale pôjdete smerom doprava od toho radu, tak si spravíte tiež super fotku 😎. Bude ale trochu jemne zo strany, ale určite postačí 😉. Veď posúďte sami.

HERSHEY’S CHOCOLATE WORLD v Las Vegas

Hershey’s Chocolate World je jedinečný a lahodný zážitok v obchode, ktorý ponúka viac ako 800 čokolád a cukríkov od firmy Hershey’s v slávnom New York-New York Hotel & Casino 🍫. Tento vlajkový obchod na západnom pobreží ponúka exkluzívne produkty značky Hershey’s, darčeky a lahodné pochúťky, čo z neho robí jednu z najobľúbenejších turistických destinácií v Las Vegas.

Práve na tomto mieste každý turista uvidí ikonické americké sladkosti. Nachádza sa tam aj Socha slobody, ktorá je vyrobená práve z Hershey’s čokolády. Okrem sladkosti tam narazíte na oblečenie, kľúčenky, magnetky či rôzne iné doplnky. Pre milovníkov amerických sladkostí akými sú Reeses či Hershey’s je tento obchod ako stvorený 😜.

Ako vyzerá Las Vegas za bieleho dňa?

Las Vegas je zaujímavý a pre turistov lákavý hlavne v noci, pretože je celý vysvietený a blikajúci. Svoje čaro má ale aj cez deň, aj keď vyzerá dosť rozdielne. Vo Vegas je takmer nonstop počas dňa horúčava a silné slnko, keďže je to mesto vybudované v púšti. A preto sa ľudia počas dňa zhromažďujú najmä v klimatizovaných hoteloch, kasínach či baroch alebo len tak chillujú na hotelovom bazéne. Do ulíc sa vyráža hlavne večer a v noci. My sme sa po Vegas prešli aj počas dňa, ale mal som pocit, že som v úplne inom meste, v akom som bol večer predtým 😀.

Opäť raz sme sa prešli po Strip ulici, aby sme si tak pozreli mesto aj za denného svetla. Bola to veľmi príjemná prechádzka a našťastie nebolo až tak horúco, pretože bolo celý deň pod mrakom, keďže večer predtým bola silná búrka.

Musím uznať, že Vegas sa mi asi viac páči v noci, keď je celý vysvietený a má tak to svoje pravé čaro. Počas dňa to bola taká trochu väčšia nuda, ale chceli sme ho zažiť aj v takejto podobe 🙂.

Išli sme sa pozrieť aj do egyptskej časti, ktorá sa taktiež nachádza na Stripe. Tu sme našli Luxor Hotel, ktorý je typický svojou pyramídou a sfingou . Ako som už vyššie spomínal, vo Vegas sa viete v rámci jedného dňa ocitnúť v Paríži, v New Yorku, v Benátkach, ale aj v Egypte. Je to proste šialené, ale toto presne vystihuje Vegas 😀.

Luxor Hotel v Las Vegas

Kde sa ubytovať v Las Vegas?

Každému odporúčam, aby sa ubytoval čo najbližšie k Strip ulici, aby ste tak mali všetko v pešej dostupnosti. My sme boli ubytovaní v Desert Rose Resort a lepšie sme asi ani nemohli spraviť. Skvelý hotel v apartmánovom štýle s vlastným bazénom a fitkom je presne to, čo vo Vegas potrebuješ! 😀 A navyše sa nachádza asi tak 10 min. pešo od hlavnej Strip ulice. A cena? Na Vegas ako zadarmo! 300€ pre dvoch na 2 noci 🤑.

Desert Rose Resort

Kde sa ísť najesť v Las Vegas?

Jednoznačne do Denny’s! Je to tá typická americká reštaurácia s veľkými porciami jedla. Majú tam brutálne raňajky a aj obedy či večere. A to vo veľkom štýle, ako sa na Ameriku patrí. Okrem burgrov, sendvičov, amerických palaciniek, wrapov, steakov, hranoliek tam nájdete aj milshaky či klasické raňajkové menu s toastami, vajíčkami, slaninou či palacinkou. A čo je najväčšia pecka? Ak si objednáte kávu, tak zaplatíte len za jeden pohár a po vypití vám kávu pravidelne dolievajú. A nie sú to žiadne malé presíčka, ale veľké americké kávy v šálke! 😂 No proste TOP!

Denny's

Druhá reštika alebo skôr fastfood, ktorý je povinnou zastávkou vo Vegas je burger In-N-Out. Za mňa je to jeden z nalepších fastfoodov na svete, pretože podávajú naložený burger s hranolkami. Možno si poviete, že toto nájdete predsa v každom fastfoode, ale tento je výnimočný. Teda tá chuť je výnimočná 😀. Nezabudnite si objednať tzv. „animal style“ burger s hranolkami a určite neoľutujete 😉.

Oplatí sa cestovať do Las Vegas?

Jednoznačne áno! Je to mesto, ako žiadne iné na svete. Určite ho treba aspoň raz za život navštíviť, aby človek pochopil, ako to tam vyzerá. Vegas je v podstate jedna dlhá Strip ulica na ktorej sa nachádza všetko podstatné. Všetky tie luxusné hotely s kasínami, bary, reštiky, večerné shows, nápis „Welcome to Fabulous Las Vegas“ či pouliční umelci sú umiestení na jednom mieste. Určite treba ale vidieť a zažiť aj ten „starý“ Vegas a ísť aspoň na pár hodín na Fremont Street Experience, lebo je to fakt zaaažitok! 😂 A ak by sme mali jeden deň navyše, išli by sme pozrieť aj Hooverovu priehradu, ktorá je hneď pri Vegas. No snáď niekedy nabudúce 🙂.

A aby som nezabudol, herné automaty sa nachádzajú aj na letisku 😂.

Harry Reid International Airport Las Vegas

Nezmeškaj nový článok! Ak ťa tento článok zaujal, tak sa môžeš prihlásiť na newsletter 😎

Categories:

Tags:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *