Edinburský hrad

Letíme na predĺžený víkend do hlavného mesta Škótska 🏰

Tak, ako to už je u nás zvykom som priateľku opäť na narodeniny prekvapil zážitkovým darčekom. Veď také sú predsa najlepšie, že? 🙂 Áno, aj hmotné darčeky vedia dosť potešiť, ale tie zážitkové ostanú v pamäti navždy 🙂. Minulý rok som ju prekvapil výletom do Paríža a tentokrát som vybral Edinburgh 🏰.

Hlavné mesto Škótska, ktoré je preslávené svojou kolekciou stredovekej a georgiánskej architektúry a ktoré je považované za jedno z najmalebnejších miest v Európe som vybral najmä preto, lebo priateľka ho chcela už dávnejšie navštíviť. Na druhej strane som ani ja, ani priateľka v tejto časti Európy ešte neboli a obaja máme radi britské krajiny a ich tradičnú kultúru 🙂.

Pohodlný let z Bratislavy ✈️

Ako väčšina mojich letov, tak aj let do Edinburghu bol realizovaný cez nízkonákladovku Ryanair z Bratislavy. Let trval približne 2 a pol hodiny a čo chvíľa sme už vystupovali na škótskej pôde ✈️.

Welcome to Edinburgh 🏰

Po pristáti sme sa celkom rýchlo na letiskovej kontrole odbavili a podľa značiek, ktoré sú veľmi jasne všade vyznačené sme sa bez jediného problému dostali von z letiska. Hneď pri východe sa pred nami objavil veľký nápis ružovou „trams to city centre“. Tá poloha električkovej zastávky je fakt skvelá, pretože sa nedá za žiadnych okolností prehliadnuť a tak turisti hneď presne vedia, odkiaľ budú do centra mesta cestovať 🙂.

Edinburgh airport - tram to city center

Pri východe z letiska nás privítal aj obrovský nápis „Edinburgh“ 🤩.

Edinburgh nápis

Lístky na električku sa dajú kúpiť priamo na zástavke z automatu na lístky. Fakt sa to nedá prehliadnuť 😉. Cesta z letiska na zastávku v centre mesta „Princes Street“ nám trvala približne len 25 minút.

Po príchode do centra sme sa zo zastávky Princess Street vybrali ubytovať pešo. Zvolil som hotel „Ten Hill Place Hotel“ vo veľmi dobrej lokalite a za super cenu 💪. Od spomínanej električkovej zastávky nám to na hotel trvalo približne len 20 minút 🚶‍♂️.

Mesto ako z filmu Harry Potter 🧙‍♂️

Edinburgh je priam ideálnym miestom, kde môžete stráviť krásny a zážitkami preplnený predĺžený víkend. Celé mesto vyzerá ako jedna veľká scéna na točenie filmu Harry Potter 🧙‍♂️. Každá jedna budova či ulica mi extrémne pripomínala tento film. Veď posúďte sami 🙂.

V meste je dokonca aj pár kaviarní, kde osobne chodila písať niektoré časti Harry Pottera aj samotná spisovateľka J.K. Rowlingová 📚.

kaviareň

Najznámejšou ulicou v celom meste je „The Royal Mile„, ktorá prechádza centrom mesta a začína od Edinburského hradu a končí pri „Palace of Holyroodhouse“.

Ďalšou veľmi známou ulicou je „Victoria street„, na ktorej sa taktiež nachádza veľa zaujímavostí, ktoré sa určite oplatí vidieť. Ulica je typická svojimi farebnými domčekmi 🏘️.

Na tejto ulici nájdete napríklad obchodík so suvenírmi Harry Pottera 🧙‍♂️.

Pri prechádzke mestom určite zbadáte aj krásny Scottov monument, ktorý sa týči hneď pri „Princess Street Gardens“.

Neobišli sme ani cintorín s pomníkom psíka „Greyfriars Bobby„, ktorý sa preslávil tým, že 14 rokov strávil strážením pomníka svojho majiteľa, až pokým v roku 1872 sám nezomrel 🐶.

Edinburský hrad 🏰 a Ross fontána ⛲

Edinburský hrad tvorí s určitosťou najväčšiu dominantu a symbol mesta a patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky v celom Škótsku. Je vybudovaný na vrchu skaly s názvom „Castle Rock“. Hrad zažil v minulosti veľa bitiek, ale vďaka svojej strategickej polohe nebol nikdy dobytí silou. A vďaka svojej vyvýšenej polohe je odtiaľ fakt parádny výhľad na celé mesto.

Edinburský hrad

Pod hradom v časti „Princess Street Gardens“ sa nachádza veľmi známa fontána „Ross„, ktorú nemôžete nezbadať. Je typická svojou svetlo modrou farbou a doslova svieti v celom parku. Miesto pri fontáne patrí medzi najviac fotogenické miesta v celom meste 📸.

Ross fontána a Edinburský hrad

Calton Hill 🏛️

Priamo v meste sa nachádza vrch s pamiatkami a ohromujúcimi výhľadmi na mestskú panorámu a Edinburský hrad 🏰.

Calton Hill

Na vrch tohto kopca vedia veľmi príjemná a zároveň krátka vychádzka, ktorá na nás nezanechala ani kvapku potu 😀. Z jednej strany je výhľad na more, z druhej strany na vrch „Arthur´s seat“ a z tretej strany na monumenty mesta. Toto je miesto, ktoré fakt musíte vidieť! 🤩

Edinburgh

Dean Village 🏘️

Vidiecke mini mestečko na okraji Edinburghu jednoznačne patrí medzi tie miesta, ktoré chcete navštíviť! Krásne, malebné domčeky so záhradami medzi ktoré preteká tichý potôčik vás s určitosťou vrátia niekoľko rokov do minulosti.

Dean Village

Popri potôčiku vedie aj dlhý chodník, ktorým sa môžete prejsť 🙂.

Chladné severné more 🌊

Škótsko nie je určite krajinou, ktorú by turisti vyhľadávali kvôli plážam či kúpaniu. My sme sa ale išli pozrieť k moru, ktoré lemuje brehy Edinburghu. Prístav, maják a niekoľko prázdnych pláži sme objavili v mestskej časti „Newhaven“ 🙂.

Škótske národné múzeum

Jedno z najzaujímavejších múzeí, ktoré som kedy navštívil 🙂. Asi takto by som definoval škótske národné múzeum, ktoré sa nachádza priamo v centre mesta a je zadarmo!

Škótske národné múzeum

A nachádza sa tu fakt že všetko! Všetko, na čo si len dokážete spomenúť. Od zvierat, vesmíru, prírody, techniky, automobilov, medicíny až po históriu národností. Proste veľmi veľa vecí na jednom mieste 😀. Určite odporúčam aspoň sem nazrieť 🙂.

Turistika na miestny najvyšší vrch ⛰️

To, že Škótsko má jednu z najkrajších prírod v Európe je už dobre známe. Nádherná zeleň, pohoria či rieky tvoria malebnosť tejto krajiny. Priamo v Edinburghu sa nachádza kopec „Arthur´s seat„, ktorý je súčasťou parku Holyrood a dosahuje výšku približne 250 metrov.

Arthur´s seat

Z vrcholu je aj nádherný panoramatický výhľad na celé mesto na ktorý sme sa tešili 😀. Postupne ako sme sa dostávali vyššie a vyššie, tak modrá obloha začala pomaly meniť svoju farbu na sivú a to nebol dobrý signál 😀.

Arthur´s seat

V momente, ako sme sa dostali úplne na vrchol kopca, tak zo sekundy na sekundu prišla veľmi intenzívna, ale krátka búrka a nás poriadne spŕchlo 💦. A do toho prišiel ešte silný vietor a bolo vymaľované 😀. Takže z toho nadšenia, že na vrchole uvidíme magický panoramatický výhľad nebolo v danom momente absolútne nič a my sme sa tak museli otočiť a ísť čím skôr naspäť 😀.

Arthur´s seat

Keď sme sa už vybrali naspäť a nejako sme prežili prechod cez extrémne klzké kamene, tak sa počasie opäť umúdrilo, prestalo pršať a vyšlo slnko. Úplne ako naschvál 😀🤷‍♂️. Každopádne sme sa rozhodli, že naspäť hore už nepôjdeme, keďže sme mali obuté len tenisky s rovnou podrážkou a tie klzké kamene na vrchole boli fakt nepríjemné a so zlomenou nohou sme zo Škótska odísť fakt nechceli 😀.

Ak by som sem šiel znova, tak si určite obujem turistické botasky, pretože toto určite nie je prechádzka na tenisky s rovnou podrážkou 🙂. Každopádne pri návšteve Edinburghu určite nevynechajte návštevu tohto miesta, ak bude priaznivé počasie 😉.

Na konci najznámejšej ulice „The Royal Mile“ a neďaleko miesta začiatku / konca turistiky na „Arthur´s seat“ sa nachádza veľmi známi „Palace of Holyroodhouse„. Je to oficiálne sídlo britského panovníka v Škótsku. Kráľovná Alžbeta II. práve tu zvykla tráviť jeden týždeň z každého leta počas jej panovania.

Palace of Holyroodhouse

Všade samé whisky obchody 🥃

Keď sa povie Škótsko, hneď si každý spomenie na škótsku whisky. Neexistuje žiadna iná krajina na svete, ktorá by mala viac páleníc alkoholu na jednom území, ako je Škótsko. Tu sa totižto nachádza až cez 140 páleníc whisky! Wow! To číslo je fakt šialené 🤯. Dočítal som sa, že k marcu 2023 bolo oficiálne zapísaných až 143 liehovarov s licenciou na výrobu škótskej whisky.

Slovo „whisky“ pochádza z gaelštiny a v preklade znamená „voda života“. Tak už teraz úplne rozumiem tomu, prečo ju tam všetci tak vo veľkom pijú 😀. Tento druh alkoholu je neodmysliteľnou súčasťou škótskej kultúry 🙂.

Skvelým zážitkom pri návšteve „whisky obchodov“ je to, že ponúkajú degustácie rôznych druhov whisky zadarmo. Zákazník si príde vybrať whisky, ktorú chce kúpiť, ale predtým ju samozrejme môže degustovať 🥃. Zadarmo! A takto sme ochutnali asi 5 rôznych druhov, ale nechutila mi asi ani jedna 😀. Hovorí sa, že na whisky treba dospieť. Tak buď som ešte nedospel alebo mi len proste nebude chutiť aj keď budem mať 50 😀. Každopádne to bol aspoň super zážitok a určite ho každému odporúčam (aj tomu, kto whisky nepije 😉).

V „The Scotch Whisky Experience“ sa dá absolvovať aj veľmi známa „whisky tour„, kde vás sprievodca oboznámi s históriou whisky, ktorá je na konci spojená aj so samotnou degustáciou. Cena tejto tour sa pohybovala od 21 do 90 libier. Tejto tour sme sa ale nezúčastnili 🙂. Zistil som, že zas až taký veľký fanúšik whisky nie som, aby som o nej dokázal počúvať vyše hodinový výklad 😀.

Rozprával som sa aj s domácim škótom, ktorého som sa musel spýtať otázku, prečo tak veľa pijú alkohol. Ten mi odpovedal, že je to kvôli tomu, pretože žijú na ostrove a je tam zima. A že čo iné budú robiť, ako piť whisky? 😀🤷‍♂️. Následne som hneď pochopil prečo je v tejto krajine tak veľká koncentrácia páleníc whisky 😀.

Škótsko – krajina kiltov

Neexistuje asi typickejší symbol Škótska, ako je státny muž oblečený v kilte s gajdami v rukách 💪. Dlhá pánska kockovaná sukňa vyrobená z vlnenej látky je asi druhá vec, na ktorú si každý spomenie, keď sa vysloví Škótsko. Je to totiž ich národný odev. Prvé škótske kilty boli viacúčelové a poskytovali vynikajúcu ochranu pred poveternostnými vplyvmi, slúžili na zakrytie zbraní alebo ako prikrývky na kempovanie či ukazovateľ bohatstva a postavenia v závislosti od ich veľkosti či materiálu.

Jednou z najvýraznejších čŕt autentického škótskeho kiltu je jeho tartanový vzor. Ten bol pôvodne spojený s klanmi alebo rodinami. V dnešnej dobe existujú aj tartany pre okresy, spoločnosti, korporácie, provincie, školy, univerzity či športové aktivity. Kilty boli na počiatku rozšírené v časti krajiny s názvom „Highlands“ a vzhľadom na škótske podnebie, zvýšený chlad a vlhkosť je zrejmé, že v týchto horských oblastiach bolo nosenie nohavíc celkom nepraktické.

V mnohých obchodíkov sa predávali tieto typické škótske odevy, ku ktorému okrem kiltu patria aj pančuchy, topánky na nízkom podpätku, opasok, košeľa, vesta alebo sako a predné vrecko 🙂.

Nosenie kiltov je úplne bežná vec pre domácich. Je to veľmi pekné, že sa takéto tradície dodržiavajú aj do dnešného dňa a práve v Edinburghu sme videli nejedného Škóta v kilte (aj keď vonku bolo 5 stupňov). Dokonca aj na turistike sme stretli domáceho v kilte! 😀

Deň sv. Patrika 🍀

Do Edinburghu sme prileteli 17.3. presne na deň sv. Patrika 🍀. Je to najvýznamnejší írsky sviatok, ktorým Íri oslavujú spomienku na svojho svätca a patróna Patrika 💪. Okrem Írov oslavujú tento sviatok na svete aj iné národností medzi ktorými sú aj Škóti. A oslavujú ho naozaj tak, ako by sa každý sviatok mal oslavovať. A to poriadne do kolien! 🍻 Toľko opitých ľudí v jednom meste pokope som asi ešte nikde nikdy nevidel 😀. A to bez rozdielu na pohlavie alebo vek 😀. Celé mesto a každý bar boli preplnené do posledného miesta a ledva sme si niekde našli voľný flek. Ale podarilo sa a dokonca som dostal aj klobúčik na pamiatku 😀.

V ten večer mohlo byť vonku tak 5 stupňov a domáci sa mestom prechádzali v kraťasoch a krátkych tričkách a ženy v sukniach 😀. No proste šialené. Ale pri toľkom množstve alkoholu, ktorý vypili im to bolo asi jedno 😀. 95% ľudí bolo v ten večer v meste oblečených v zelenej farbe na symbol tohto sviatku. Bol to fakt mega zážitok byť v tento deň priamo v dejisku tých najväčších osláv v krajine 🥳.

Lokálna gastronómia 🍽️

Aká je národná škótska pochúťka? Haggis! A čo to vlastne je? 😀 Jeho základom sú ovčie vnútornosti ako srdce a črevá ku ktorým sa pridáva cibuľa a korenie a ktoré sa spoločne zmiešané varia v ovčom žalúdku 😀. Áno, toto je škótske národné jedlo. A my sme to museli ochutnať 🙂. Podáva sa v rôznych formách a je aj súčasťou tradičných škótskych raňajok, kde okrem haggis nájdete aj vajíčka, fazule, huby, zeleninu či toast. Tieto raňajky sme si dali v „Greenwoods“ a určite toto miesto odporúčam (ale treba si spraviť vopred rezerváciu 😉).

A ako chutí haggis? No kebyže neviem, čo to vlastne je, tak to asi zjem celé. Chutilo to fakt v pohode, ako také pomleté mäso 🙂. Samotnú chuť tých ovčích vnútorností dokonale prebili koreniny. Ale keďže moje podvedomie fungovalo dokonale a presne som vedel, čo jem, tak mi stačilo len ochutnať 😀. (Na fotke je haggis ta hnedá rozkrojená „placka“).

Som dosť veľký milovník kávy a na dobrú kávu si fakt potrpím. A práve v kaviarni „The Milkman“ som našiel tú najlepšiu kávu v meste ☕. Okrem už spomínanej kávy som tam ochutnal aj najlepší ovsený vegánsky koláč, ktorý som si dal v Edinburghu. Toto miesto určite každému odporúčam navštíviť 😋.

Kaviareň „Laila“ je snom asi nejednej ženy. Ružová kaviareň s ružovou výzdobou či ružovými stoličkami je presne to, ako by mala dokonalá ružová kaviareň vyzerať 😀. Je to priam ukážkové insta miesto a dokonca majú aj dosť premakaný nápojový lístok 🥂. Priateľka si tam napríklad dala pomletých jednorožcov v pohári 🦄 😀.

Kávu a koláčiky sme ochutnali aj v „Southern Cross Cafe“ a taktiež musím povedať, že toto miesto by som určite ešte jeden krát navštívil ☕🍰.

Mexické jedlo v Škótsku? Určite áno! A Wahaca je tým najlepším príkladom dokonalej mexickej reštaurácie 🥘. Tacos, burrito či tortila na našom tanieri nemohli chýbať 😋.

Záverečné slová k Edinburghu 💙

Edinburgh a vo všeobecnosti Škótsko je krajina, kde sa chcem určite ešte raz vrátiť. Škótsko má neskutočne krásnu prírodu a jedného dňa sa chcem do nej pozrieť (konkrétne do časti s názvom „Highlands“ a na ostrov „Isle of Skye“).

Ale poďme naspäť k Edinburghu 🙂. Veľmi pekné mesto so zaujímavou kultúrou nás veľmi očarilo. Neskutočne pekná historická časť, množstvo kultúrnych pamiatok v spojení s krásnou prírodou a prístavom je to, čo dokonale vystihuje Edinburgh.

Škóti majú svoje jedinečné charakteristické črty a svojimi zvykmi a tradíciami sú naozaj veľmi zaujímavý národ, ktorý treba zažiť na vlastnej koži a vidieť na vlastné oči. Síce počasie majú dosť nič moc, ale koniec koncov je tam aj tak dosť pekne 🙂.

A aby som nezabudol, tak za najcharakteristickejšie slová by som pre túto krajinu by jednoznačne zvolil: pánske sukne, whisky a golf 😀.

Nezmeškaj nový článok! Ak ťa tento článok zaujal, tak sa môžeš prihlásiť na newsletter 😎

Categories:

Tags:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *