Spojili sme koncert s výletom do francúzskej metropoly

Nápad na tento výlet vznikol približne pred rokom v marci, keď priateľka oslavovala narodky 🥳 🎁. Ja som dostal takýto parádny darček na svoje narodeniny a tak som nechcel zaostávať ani ja a vymyslel som riadnu pecku. A to fakt poriadnu! 😉

Keďže priateľka zbožňuje hudbu od skladateľa Ludovica Einaudiho, tak som ju chcel prekvapiť a potešiť tým, že pôjde na jeho koncert 😊. Začal som teda googliť, kde koncertuje (ideálne niekde v blízkosti Slovenska). Po rýchlom hľadaní mi našlo, že bude mať európske turné a najviac mi od oči udrel koncert v Paríži. Nebolo o čom…hneď som kupoval lístky spolu s letenkami a prekvapenie bolo na svete! 🥳

Letíme do Paríža ✈️

Ak niekam cestujem, tak najradšej letím buď z Bratislavy alebo zo Švechatu. V Bratislave momentálne bývam a na Švechat sa viem veľmi jednoducho a rýchlo dostať aj autobusom. Takže nie je o čom 😊.

Ale pri tomto výlete som zvolil odlet z Budapešti, pretože takto mi to najlepšie pasovalo vzhľadom na deň koncertu. Do Budapešti sme teda cestovali autom, ktoré som nechal zaparkované priamo na letisku len za pár drobných (približne 10€ na deň). Pár dni vopred som si spravil online booking, aby som to nemusel riešiť priamo na mieste 😊.

Leteli sme spoločnosťou Ryanair na vzdialenejšie parížske letisko „Beauvais“ (Paris BVA), odkiaľ sme sa do centra Paríža dostali autobusom za približne 50 minút 🚌. Pravidelný autobusový spoj na nás po prílete čakal priamo pred letiskom. Letisko Beauvais je navyše dosť malé, takže nikto sa tam určite nestratí 😊.

Z miesta, kde nás autobus v Paríži vysadil sme na náš hotel kráčali pešo a trvalo to približne 30 minút 🚶. Prechádzali sme aj okolo slávnej Eiffelovky, takže sme hneď takto na úvod mali krásnu prechádzku 😊.

Ubytovaní sme boli v hoteli „Hôtel Carladez Cambronne“ skoro priamo v centre mesta (k Eiffelovke sme to mali pešo cca 20 minút) 🤩. Po ubytovaní sme si dali ešte krátke spoznávanie okolia a pomaly sme sa začali pripravovať na večerný koncert 🎹 🎵.

Koncert Ludovica Einaudiho 🎹

Koncert sa začínal vo večerných hodinách, takže na prípravu a presun sme mali dosť času. Konalo sa to v budove „La Seine Musicale„, známom ako centrum hudby a scénického umenia v Paríži na rieke Seina 🤩. Fakt nádherne priestory! 💯

Tesne pred vystúpením sme si kúpili ešte vínko, ktoré nám naliali do plastových pohárov, aby sme si ho mohli zobrať so sebou na predstavenie 🥂😀.

Pohodlne sme sa na svojich miestach usadili, zhasli sa svetlá a my sme netrpezlivo čakali, čo sa začne diať. Ludovico prišiel na scénu, sadol si za svoj klavír a začal hrať 🎹. Od prvého tónu som mal zimomriavky po celom tele a každou skladbou mi stáli chlpy na tele viac a viac 🤩. Hudba, ktorú nám hral bola neskutočná a my sme si to naplno užívali. Len tak sme tam sedeli, pozerali sa na Ludovica ako hrá a užívali sme si jeho predstavenie.

Ak ste videli slávny film „Nedotknuteľní„, tak určite je vám známa skladba „Una Mattina„, ktorá ho zdobí asi najviac zo všetkých skladieb, ktoré sú vo filme. A práve tuto skladbu zložil Ludovico a zahral nám ju v priamom prenose! Ak si niekedy pustite jeho skladby, tak zistíte, že veľa z nich budete poznať. Boli totiž súčasťou nejedného známeho filmu 🙂.

Predstavenie trvalo približne dve hodiny, počas ktorých sme miestami skoro ani nedýchali, pretože z Ludovica vyžarovala neskutočná energia. Tóny, ktoré vychádzali z hrania na klavíri sa slovami len ťažko opisujú. Priateľka si to neuveriteľne užila a musím povedať, že aj ja! 🙂 Bolo to skratka jedno veľkolepé predstavenie a každému milovníkovi akejkoľvek hudby by som doprial, aby sa takého podobného koncertu raz zúčastnil 😉 💯.

Ludovico Einaudi

Potulky Parížom 🚶

Keďže koncert bol v piatok, tak sme mali pred sebou celý víkend na to, aby sme pochodili Paríž. Chodili sme všade pešo, pretože len tak dokážem najlepšie spoznať cudzie miesto 🙂. A navyše nám vyšlo aj skvelé počasie! 😉. Ranná kávička v lokálnej kaviarni, bageta do ruky a ide sa objavovať! 🤩

Paríž

Vedeli ste o tom, že v Paríži je Socha slobody? 🗽

Našou prvou zastávkou bola Socha slobody, ktorá je zmenšenou kópiou tej pravej obrovskej z New Yorku. Nachádza sa na ostrove Cygnes v juhozápadnej časti mesta a dostali sme sa k nej úplne bez problémov pešo z mosta Pont de Grenelle 🙂. Autorom tejto sochy je Frédéric Bartholdi, ktorý vytvoril aj svetoznámu newyorskú sochu, či Sochu slobody v Nice. Je vysoká asi 11,5 metra, čo je približne asi len štvrtina výšky originálu. Táto socha je dar, ktorú venovali francúzski občania žijúci v USA mestu Paríž pri príležitosti 100. výročia Veľkej francúzskej revolúcie 💪.

Hneď za sochou je miesto, odkiaľ je krásny výhľad na Eiffelovku. A práve tu vznikla príležitosť na to, aby sme si spravili cool fotky 🤩. Čo poviete, vydarili sa? 😀

Paríž

Pokračujeme ďalej smerom k Eiffelovke

Od Sochy slobody je to pešo k Eiffelovke na parížske pomery naozaj blízko 😀. Cesta nám trvala približne len 20 minút a pred nami sa už týčila mohutná Železná dáma. Vedeli ste napríklad to, že práve Eiffelovka mala byť pôvodne dominantnou Barcelony? Tá ju ale odmietla, pretože sa im zdala byť príliš vysoká a nehodila sa im do vzhľadu mesta 🙂.

Víťazný oblúk 🏛️

Približne po 30 minútach vychádzkovou chôdzou sme sa ocitli pri ďalšom významnom symbole mesta, Víťaznom oblúku. Dal ho postaviť Napoleon Bonaparte ako znak víťazstva vo vojnách, ktoré vyhral ⚔️.

Na hornú plošinu oblúka sa dá dostať pešo a keďže je odtiaľ parádny výhľad na celý Paríž, tak sme to museli využiť 🤩. Na jeho vrchol (vyhliadkovú časť) vedie presne 222 schodov, takže kto nemá rád chodenie po schodoch, tak bude pekne nadávať 😂. Ale koniec koncov to šľapanie jednoznačne stálo za to a nám sa vyskytol takýto ohromujúci pohľad. Paríž ako na dlani, a to doslova! Veď posúďte sami 🙂.

Paríž

Champs-Élysées 🚶

Priamo od Víťazného oblúka vedie asi najprestížnejšia a najznámejšia ulica v celom Paríži, ktorú určite pozná nejeden cestovateľ aj „necestovateľ“. Je to známa ulica Champs-Élysées, ktorá je preplnená luxusnými obchodmi svetoznámych značiek či rôznymi kaviarňami a reštauráciami. Vedeli ste, že tu nájomné na rok na 100 m² stojí neuveriteľných $1.25 milióna? 😱 Je to druhá najvyššia cena nehnuteľností na svete po newyorskej Fifth Avenue.

Ako sme sa tak po tejto ulici prechádzali, tak sme v jednom výklade spozorovali neskutočne dobre vyzerajúce makrónky 😋. Nezaváhali sme ani sekundu a hneď sme do cukrárne „Pierre Hermé“ vbehli, aby sme ich ochutnali. A musím povedať, že tie makrónky boli fakt DO-KO-NA-LÉ! 💙

Flamme de la Liberté 🔥

Prechádzali sme aj okolo pomníka (Plameň Slobody), ktorý je replikou pochodne, ktorú drží Socha slobody v New Yorku. Tento „plameň“ bol poskytnutý Francúzsku Spojenými štátmi, ako symbol vďaky za obnovu Sochy slobody 🗽. Pomník ale vstúpil do širšieho povedomia verejnosti až po smrti princeznej Diany, ktorá zahynula v tuneli mosta „Alma“, ktorý sa nachádza práve pod týmto pamätníkom. V to ráno, keď bola oznámená jej smrť ľudia začali k tomuto pomníku nosiť kvety a tak sa postupne zmenila jeho podstata a „plameň“ sa stal akýmsi symbolom pamiatky princeznej Diany 👸.

Dobrá prechádza v Paríži nikdy nie je zlá prechádzka v Paríži 🙂

Ako sa deň pomaly blížil ku koncu, tak sme sa ešte túlali rôznymi uličkami a prešli sme dokonca aj cez niekoľko mostov, ktoré sa v meste nachádzajú. Tých je v celom Paríži až 37! Naše potulky sa skončili až na hoteli, kde sme si po celom dni chodenia na chvíľu oddýchli, pretože večer sme mali v pláne prechádzku k vysvietenej Eiffelovke 🙂.

Nočná Eiffelovka 🌃

Keďže sme boli ubytovaní naozaj blízko Eiffelovky, tak sme sa rozhodli, že sa pôjdeme na ňu pozrieť aj večer. Mali sme v pláne, že si na mieste kúpime lístky, aby sme sa dostali priamo aj na ňu. No bohužiaľ lístky sme si mali kúpiť vopred, pretože na mieste bola neskutočne dlhá rada ľudí, ktorí dostali rovnako skvelý nápad, ako my 😀. Takže aké ponaučenie z toho plynie? Lístky si na takéto atrakcie kupujte jednoznačne vopred! 😀

Eiffelova veža

Koľko fotiek s Eiffelovkou je veľa fotiek s Eiffelovkou? 😀

Nasledujúce ráno pred odchodom na letisko sme si ešte dali prechádzku k Eiffelovke, aby sme sa s ňou rozlúčili 😀. A keďže sme k nej prišli naozaj skoro (niečo pred 9:00), tak sa pri nej nenachádzal takmer nikto. A tak vznikol skvelý priestor na photoshooting! 📸

Eiffelova veža

Goodbye Paris ✈️👋

V Paríži sme strávili fakt skvelý predĺžený víkend, ale už je čas odísť. Odlietali sme z letiska Paríž-Orly (ORY), teda z iného letiska, na ktoré sme do Paríža prileteli. Musím povedať, že takto spojiť kultúrny zážitok v znamení koncertu s výletom po meste je naozaj skvelá kombinácia 💯👏. Aj toto je ďalší spôsob, ako stráviť parádny predĺžený víkend niekde v zahraničí 🙂.

Nezmeškaj nový článok! Ak ťa tento článok zaujal, tak sa môžeš prihlásiť na newsletter 😎

Categories:

Tags:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *