Navagio pláž, Zakynthos

Magický grécky ostrov Zakynthos 🏖️

Pri plánovaní letnej dovolenky si každý z nás vyberá takú destináciu, ktorá pokryje všetky požiadavky, ktoré si stanovíme. Či už je to nízka cena letenky, dostupnosť, krátka vzdialenosť, more alebo krásne piesočnaté pláže. A ak by som sa opýtal, ktorá krajina, respektíve ktoré miesto mi vie splniť všetky vyššie vypísané kritériá, tak dostanem odpoveď: Zakynthos! ☀️ 🌊

Navagio pláž, Zakynthos

Letenka do 70€ a krátky let za 2 hodinky ✈️

Zo Švechatu sme leteli známou nízko nákladovou leteckou spoločnosťou Wizzair na letisko Zakynthos (ZTH) len za pár drobných. Počas akcií sa vie cena spiatočnej letenky pohybovať aj do 50€, no my sme ju kúpili v „bežnej“ cene za približne 70€, čo je tiež dosť v pohode 😎. Let trval približne len 2 hodinky a už sme pristávali. Pri vystúpení z lietadla nás hneď privítal príjemný teplý prímorský vzduch a to bolo jasné znamenie, že letná dovolenka sa môže začať! 🤩.

Wizzair

Hneď po prílete sme si v auto požičovni pri letisku vypožičali auto. Bolo to menšie biele Suzuki Celerio, ktoré vyšlo cenovo asi najlepšie z pomedzi všetkých áut, ktoré tam pre nás boli k dispozícií. Auto na tomto ostrove jednoznačne odporúčam, pretože sa ním dokážete všade rýchlo a bez problémov dostať. Z letiska sme sa šli hneď ubytovať do hotela Klelia Beach Hotel v meste Kalamaki, ktoré je od letiska vzdialené len pár minút autom.

Hlavné mesto Zakynthos

Hlavné mesto ostrova Zakynthos je Zakynthos. Myslím si, že je to veľmi ľahko zapamätateľné 😀. Je to také typické grécke ostrovné mesto s historickými pamiatkami, množstvom kaviarní, reštaurácií, obchodíkmi so suvenírmi a významným prístavom ⚓.

My sme sa boli v tomto hlavnom meste potúlať asi dvakrát. Raz to bolo počas dňa a potom sme tam išli aj večer, aby sme si pozreli výhľad na celé mesto a prístav z vrchu kopca na ktorom sa nachádza grécky pravoslávny kostol „Zoodochos Pigi Holy Church“. Toto miesto je priam dokonalé na to, ak si chcete pozrieť mesto z vrchu s výhľadom 🙂.

Navagio pláž 🌊

Prvú fotku, ktorú vám Google vyhodí pri googlení Zakynthosu je najznámejšia Navagio pláž. Je to tá známa pláž s vrakom lode, ktorá je dominantou celého ostrova. Legenda hovorí, že pašerácka loď Panagoti tu počas veľkej búrky stroskotala. Iné tvrdenia hovoria, že je to len trik, ako nalákať čo najviac turistov a vrak tam dostali samotní obyvatelia. A kde je pravda? Nech si názor spraví asi každý sám 🙂. Nič to ale nemení na tom, že táto pláž je s určitosťou najväčšou atrakciou ostrova 😍.

Na útes nad Navagio plážou, ktorý sa nachádza na severozápadnej časti ostrova sa dá bez problémov dostať autom. Dostali sme sa ale len na parkovisko, ktoré sa nachádzalo na vrchole útesu. Mysleli sme si, že k pláži určite vedie nejaký chodník. Opak ale bol pravdou. Malo to jeden háčik, ako inak 😂. Až na mieste sme zistili, že k pláži sa dá dostať jedine loďkou. Táto zátoka sa totiž nachádza uprostred 200 metrov vysokých a strmých útesov 😀.

Každopádne rozhodli sme sa, že skúsime zísť čo najnižšie k pláži cez skalnato-trávnatý útes, ako to len bude možné. Až sme došli do bodu, kedy sa vydupaný chodníček cez vyschnutý trávnatý porast na skalách postupne pod našimi nohami vytrácal a pred nami sa objavil už len obrovský útes, kde nebolo žiadnej cesty ďalej 😀. Výhľady boli ale neskutočné, tak sme si aspoň spravili fotky na pamiatku a išli sme naspäť 🙂.

Navagio pláž

Kto sa plánuje na tejto pláži aj kúpať, tak si určite musí zabookovať výlet loďkou, ktorá vás na túto pláž dostane. V opačnom prípade skončíte ako my len s peknými fotkami, ale bez okúpania sa 😀.

Gerakas Beach 🐢

Táto pláž je jedna z obľúbených korytnačích pláži na ostrove, pretože sa na nej nachádza jedno z hniezdísk vzácneho druhu korytnačiek – karety. Pláž je dostupná aj pre verejnosť, ale niektoré jej časti sú ohraničené a vymedzené práve pre to, že sa tam liahnu korytnačky 🙂.

Gerakas pláž, Zakynthos

Približne len 100 metrov od tejto pláže je vybudované informačné centrum na ochranu, výskum a monitorovanie morských korytnačiek na ostrove. Jedná sa hlavne o druh korytnačky kareta, ktorá je symbolom celého ostrova. Toto informačné centrum bolo vybudované na informovanie návštevníkov o voľne žijúcich živočíchov v tejto oblasti. Približne až 80% týchto korytnačiek hniezdi práve na ostrove Zakynthos.

Plakaki Beach 🌊

Ak by mala nejaká pláž vyhrať prvé miesto za najzvláštnejší a miestami trochu nebezpečný prístup, tak ho jednoznačne vyhráva Plakaki Beach! 😀 A prečo? Hneď sa dozviete 😀.

Pláž Plakaki sa nachádza na západnej strane ostrova, kam vedia veľmi zaujímavá serpentínová cesta. Takže neodporúčam, aby ste sa pred touto cestou nejako výrazne prejedli alebo prepili 😂. Pozitívnou vecou na tejto krkolomnej ceste boli krásne výhľady na Stredozemné more, ktoré jednoznačne stáli za to 🤩.

Našim cieľom bolo dostať sa na už spomínanú pláž Plakaki. Stále sme nevedeli, aká cesta k tejto pláži vedie 😂. Nebrali sme si so sebou ani žiadne tenisky, veď načo. Ideme predsa na pláž, takže nám bohato postačia len šľapky. Podľa navigácie Waze sme už boli na mieste, teda na parkovisku, odkiaľ nevedie už žiadna cesta autom a tak sme ďalej museli ísť pešo. Boli sme totiž skoro už na okraji útesu. Výhľady boli stále parádne a tak sme si spravili pekné fotky a vybrali sa podľa značiek na zemi pešo k pláži.

Z parkoviska na pláž viedla cesta cez celkom nebezpečný a strmý kamenistý útes. Proste museli sme sa dostať z útesu úplne až dole k moru turistickým štýlom, pretože miestami mi to fakt pripomínalo turistiku v Tatrách 😀. Kamene, skaly, strmé schody a reťaze nás sprevádzali prakticky celou cestou dole. A my sme mali obuté len šľapky, takže si viete predstaviť, ako sa nám parádne išlo 😂.

Plakaki pláž

Keď sme konečne dorazili k pláži, tak nás privítal kamenistý a skalnatý útes pod ktorým sa kúpala a šnorchlovala skupinka turistov. To miesto bolo jedinečné! Len si predstavte fakt dosť dobre ukrytú súkromnú pláž medzi skalami s azúrovým morom. Takto presne by som toto miesto opísal 😍.

Stali sme sa kapitánmi loďky 🛥️

Predposledný deň sme dostali nápad, žeby sme si mohli booknuť loďku, ktorou budeme jazdiť popri ostrove. Tento nápad sme v minúte premenili na realitu a hneď sme si jednu aj zaobstarali 🙂.

A musím sa priznať, že to boli jednoznačne najlepšie investované peniaze na tomto výlete! Celá loďka nás na 3 hodiny stála približne 90€ na osobu a bol to fakt zážitok 🙂. Len tak si jazdiť loďkou okolo ostrova a užívať si horúce letné počasie s korytnačkami v mori bolo presne to, ako som chcel túto dovolenku ukončiť 😍.

Perfektná letná dovolenka ☀️

Tak, ako som už vyššie spomínal je pre mňa Zakynthos miestom fakt skvelej letnej dovolenky. Letecky je to naozaj blízko, letenky nie sú vôbec drahé, počasie cez leto je horúce a aj all inclusive hotel nás vyšiel na super cenu. Jednoznačne odporúčam vypožičať si auto, aby ste ním mohli prejazdiť celý ostrov a navštíviť rôzne pláže tak, ako my 🙂. Za mňa Zakynthos dostáva 10 bodov z 10 😎.

Nezmeškaj nový článok! Ak ťa tento článok zaujal, tak sa môžeš prihlásiť na newsletter 😎

Categories:

Tags:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *