Ako sa dostať do Bukurešti?

Najlepším a najrýchlejším spôsobom, ako sa do Bukurešti dostať je letecky ✈️. Naozaj super široká ponuka letov za skvelé ceny je k dispozícii stále a tak výber je len na tebe. Ja som letel skorým ranným letom zo Švechatu, ale odletieť môžeš napríklad aj z Budapešti s Ryanairom, Wizzairom, alebo Austrian Airlines v rôznych časoch aj počas dňa. Pri cestovaní nikdy nezabúdaj na cestovné poistenie.

Dám ti jeden super tip, ako ti čo najrýchlejšie zbehne cesta. Ja osobne počas letov veľmi rád čítam knihy a mám pre teba aj svojich favoritov, ktorých ti osobne odporúčam. Sú to fakt peckové knihy. Let do Bukurešti síce nie je dlhý, ale človek sa dokáže dosť nudiť aj pri krátkych letoch. A navyše, ak neobľubuješ lietanie, tak čítanie knihy ti pomôže sústrediť sa na dej, ktorý práve čítaš a dostatočne ti to odbúra stres. Oddýchneš si na chvíľu aj od internetu, keďže ho na palube lietadla väčšinou nemáš k dispozícii. Pri čítaní týchto kníh podporíš svoju kreativitu a sebarozvoj.

Kde sa ubytovať v Bukurešti?

Tých miest, kde sa dá v meste ubytovať je naozaj veľa. Skvelo tu funguje Booking či Airbnb. My sme si vybrali ubytovanie cez Booking priamo v centre meste na jednej z hlavných ulíc. Nebol to žiadny hotel, ale apartmán s názvom UrbanWalls Apartments, ktorý bol vo vnútrobloku, čiže sme boli skvelo odizolovaní od ruchu ulice. Z letiska ide do centra mesta aj priamy autobusový spoj s číslom 100 (pri východe z letiska je potrebné ísť schodmi dole na dolné vonkajšie podlažie, kde stoja autobusy). Na letisku nájdeš aj vlakovú stanicu. Linky autobusov sú všade skvelo označené a tak pri orientácií nebudeš mať žiadny problém. My sme v meste vystupovali na zastávke Piața Unirii 1, odkiaľ to bolo k nášmu apartmánu už len na skok.

Kde ísť v Bukurešti na najlepšiu kávu?

Naozaj ma veľmi príjemne prekvapilo, že som takmer všade našiel veľmi veľa kaviarní s výberovou kávou. Rumuni sú ozajstnou európskou špičkou, čo sa týka kávy. Na každom kroku v centre mesta samá kaviareň a to sa mne, ako milovníkovi kávy naozaj páčilo. Bukurešť si hneď u mňa na začiatok získala veľký plusový bodík.

Najlepšia kaviareň, ktorú sme navštívili je bezpochyby Bob George. Široký výber rôznych chutných výberových káv, ktoré ti milý personál vie pripraviť na mnoho spôsobov je presne to, čo tento podnik definuje. Zamilovali sme si to tam, nebudeme klamať. Každé ráno sme začínali kávou priamo tu. Ďalej by som určite ešte odporučil kaviareň Emozia Coffee Manifesto či Perfect Simplu Specialty Coffee & Brunch. Všetko sú to top kaviarne na svetovej úrovní. Ale ako som už spomínal, tých kaviarní je tu neúrekom a výber je naozaj široký. Bukurešť sa v mojom imaginárnom kaviarenskom rebríčku určite umiestnila na popredných priečkach.

Kde sa v Bukurešti dobre najesť? Najlepšie reštaurácie v Bukurešti.

Rumuni majú veľmi chutnú kuchyňu. Vznikla spojením balkánskych a stredoeurópskych vplyvov a preto v nej nájdeš veľa mäsa, zeleniny, obilnín a rôznych sýtych polievok. Bukurešť nemôžeš opustiť bez toho, aby si neochutnal niektoré z typických rumunských jedál, ako napríklad mămăligă – tradičná kukuričná kaša (polenta), sarmale – kapustový list plnený mletým mäsom (naše vychodňarske holubky), mici – malé mäsové klobásky z mletého mäsa (podobné ako čevapi na Balkáne) či rôzne skvelé polievky, pri ktorých sa budeš cítiť ako doma na Slovensku. Ja som si veľmi obľúbil fazuľovú s údeným mäsom. Takmer ku každej polievke dostaneš v malej miske kyslú smotanu, celú veľkú zelenú pikantnú papriku a chlieb. Už aj samotná polievka ťa dosť nasýti. A ako dezert určite vyskúšaj papanași – je to tradičný rumunský dezert z tvarohového cesta, ktorý pripomína slovenské vyprážané šišky s džemom a sladkou smotanou. Ak máš rád sladké, toto si určite zamiluješ. Tradičným drinkom je zas vișinată – sladký a zároveň jemný višňový likér, ktorý sa zvyčajne podáva pred jedlom. Neopiješ sa z neho, takže si ich môžeš kľudne objednať hneď niekoľko.

Moje obľúbené reštaurácie v Bukurešti sú Caru‘ cu bere, Bodega „La Mahala“, City Grill Covaci, Taverna Covaci a Restaurant Hanu‘ lui Manuc. Na každom kroku sa nachádzala nejaká dobrá reštaurácia. Či to bola tradičná rumunská alebo zahraničná kuchyňa, vyberie si naozaj každý. Ponuka bola fakt široká.

Na brunch sme si odskočili do Grand Café Van Gogh a Bread and Butter. Ak sa budeš na raňajky chystať práve do Grand Café Van Gogh, je potrebné si urobiť rezervačku. My sme ju nemali, ale mali sme šťastie na jeden voľný stôl. Toto miesto je zaujímavé najmä svojim interiérom. Raňajky boli tiež super.

Čo vidieť v Bukurešti?

Od Bukurešti som nemal takmer žiadne očakávania, pretože som tu nikdy predtým nebol a dokonca som nebol ani v Rumunsku ako takom. O to viac som sa sem tešil. Predsudky voči Rumunsku a Rumunom sú rôzne, ale názor na krajinu či mesto som si chcel vytvoriť na základe vlastnej skúsenosti. Mesto si ma ihneď dostalo svojou nezabudnuteľnou atmosférou a kultúrou a hneď sa mi od prvého momentu zapáčilo.

Bukurešť je hlavným a zároveň najväčším mesto v krajine s počtom obyvateľov takmer 2 milióny. Je to veľké a dynamické mesto, ktoré je bohaté na historické pamiatky a v ktorom zažiješ kontrast moderného mesta s komunistickými prvkami. Je známe ako „Paríž východu“ vďaka svojej architektúre či niektorým názvom ulíc, ktoré ti budú pripomínať Francúzsko. Architektúra mesta je naozaj rozmanitá, pretože spája štýly z obdobia, keď mesto bolo pod vplyvom francúzskej kultúry s obdobím vlády veľkého diktátora Ceaușesca a modernou architektúrou z novších rokov.

  1. Palác parlamentu (Palatul Parlamentului)

Najväčším skvostom a dominantou mesta je bez pochyby obrovská budova parlamentu, ktorá je výsledkom vlády rumunského diktátora Nicolae Ceaușescua. Je druhou najväčšou administratívnou budovou na svete, hneď po Pentagone v USA a naživo je oveľa väčšia a mohutnejšia, ako na všetkých tých fotkách na internete. V budove sa nachádza cez 1000 miestností, vrátane luxusných a prepychových salónov a konferenčných miestností. Zároveň je najťažšou budovou sveta a váži približne cez 4 miliardy kilogramov.

Za výstavbou parlamentu je trochu smutný príbeh, keďže si vyžiadala obrovské náklady a zničila sa pritom značná časť mesta. Veľká časť štvrtí a budov musela byť zlikvidovaná, čo malo za následok veľké spoločenské a kultúrne straty. Dnes je palác sídlom rumunského parlamentu a je dostupný aj širokej verejnosti. Určite odporúčam, aby ste sa išli pozrieť aj do vnútra. V interiéri budovy sa nachádzajú luxusné mramorové schodiská, prepychové koberce či obrovské sály, ktoré sú z mramoru a kryštálu. Zaujímavým faktom je, že všetko, čo sa použilo na výstavbu alebo zariadenie budovy pochádza výhradne len z Rumunska. Nájdeš tu aj súkromné divadlo, v ktorom visí vyše 5 tónový luster. Veľká časť budovy je ale dodnes stále nevyužitá. Budova má 20 poschodí a niekoľko z nich sa nachádza aj pod zemou, ako napríklad tajný bunker.

Pri osobnej prehliadke budovy sme prešli asi len 6 miestností a zabralo nám to vyše hodinu. Ak by sme chceli prejsť všetkých 1100 miestností, zabralo by nám to snáď aj dva týždne. Práve vďaka slovám sprievodkyne som si uvedomil to, aké veľké množstvo financií bolo v danom čase investovaných práve sem. Financovanie zabezpečoval v tom čase západ. Zvyšok mesta na tieto udalosti výrazne trpel. Ľudia nemali pravidelné dodávky teplej vody a nedostatky sa odzrkadlili aj v teple či pri pohonných látkach. Investované financie do paláca si vyžiadali svoju daň najmä pri ostatných budovách v meste. Ešte aj dnes, keď sa po meste prechádzaš, nájdeš veľa schátraných budov či chrámov a veľká časť mesta stále pôsobí na turistov, ale aj domácich tak, že sa tu zastavil čas niekde v dobe komunizmu.

Ak sa od parlamentu vyberieš smerom k známej bukureštskej fontáne, budeš prechádzať cez bulvár, ktorý ti bude veľmi pripomínať ten parížsky pod názvom Champs Elyseé. Aj Ceaușescu chcel mať vo svojom meste svoj bulvár a tak sa inšpiroval práve tým z Paríža. Chcel ho mať ale širší a tak robotníkom prikázal, aby ho tak postavili. A tak sa aj stalo.

2. Víťazný oblúk (Arcul de Triumf)

Bukurešť nemôžeš opustiť bez toho, aby si nevidel známi Víťazný oblúk, keďže sa jedná o jednu z najznámejších pamiatok mesta. Oblúk sa nachádza mimo centra a nájdeš ho smerom k letisku. Bol postavený na počesť rumunských vojakov, ktorí bojovali a padli v prvej svetovej vojne a symbolizuje rumunskú nezávislosť a vojenské úspechy. Je nie len architektonickým skvostom, ale aj symbolom rumunskej národnej identity a histórie.

3. Park Herăstrău

Bukurešť je známa tým, že sa v nej nachádza veľa pekných mestských parkov, ktoré slúžia ako skvelé miesto, ak chceš uniknúť od ruchu ulíc mesta. A práve park Herăstrău je tým najväčším a najnavštevovanejším. Nachádza sa hneď pri Víťaznom oblúku, takže sa tu dostaneš jednoducho. V strede parku sa nachádza aj umelo vytvorené jazero, ktoré je obľúbeným miestom domácich pre rôzne športové aktivity. Okrem toho si tu vieš skvelo oddýchnuť, poprechádzať sa či užiť si voľný čas s rodinou a kamošmi. Nájdeš tu aj veľa sôch a pamätníkov, ktoré symbolizujú bohatú rumunskú kultúru a históriu. Okrem toho tu natrafíš aj na rôzne kaviarne či reštaurácie a tak tu pokojne môžeš stráviť aj celý deň.

4. Múzeum dediny „Dimitrie Gusti“

V parku Herăstrău natrafíš aj na múzeum dediny, ktoré jednoznačne stojí za návštevu, pretože predstavuje bohatú kultúru a tradície rumunských dedín. Je pomenované po Dimitriovi Gustim, rumunskom sociológovi a zakladateľovi modernej rumunskej sociológie, ktorý sa výraznou mierou podieľal na dokumentácií tradičného života v rumunských dedinách.

V tomto vonkajšom múzeu nájdeš viac než 300 tradičných vidieckych stavieb z rôznych regiónov Rumunska, vrátane domov, kostolov, mlynov, farmárskych budov či iných objektov. Tieto domy boli sem presunuté z rôznych oblastí krajiny, aby sa tak stali súčasťou tohto múzea. Každá časť je venovaná nejakému špecifickému regiónu Rumunska a ukazuje jeho charakteristickú architektúru, vybavenie domácnosti či spôsob života ľudí v príslušných oblastiach.

Okrem rôznych architektonických pamiatok tu nájdeš aj tradičné remeslá, každodenné zvyky a spôsob života, aký viedli v dávnych časoch Rumuni. Múzeum tak dokonale návštevníkom ukazuje to, ako sa kedysi v Rumunsku žilo. Návštevu múzea môžeš spojiť s návštevou parku Herăstrău, keďže tvorí jeho súčasť. Mne sa to osobne veľmi páčilo a bolo super vidieť to, aký spôsob a v akých domoch žili kedysi ľudia.

5. Park Izvor

Ďalším pekným mestským parkom je park Izvor nachádzajúci sa hneď pri budove parlamentu. Je to taktiež skvelé miesto na prechádzky, venčenie psov či len na posedenie na lavičke. Park je známy svojimi rozsiahlymi trávnatými plochami a stromami, ktoré vytvárajú príjemné prostredie na oddych.

6. Socha Romula a Réma

Pri prechádzkach centrom mesta natrafíš na sochu vlčice, Romula a Réma a tak sa môžeš na chvíľu pozastaviť nad tým, či sa vôbec nachádzaš v Bukurešti alebo si sa ocitol v Ríme.

socha Romula a Réma

Rím a Rumunsko sú historicky prepojené cez obdobie Rímskej ríše, keďže Rímska ríša ovládla Rumunsko (v tom čase to bola Dácia). Región sa tak stal súčasťou Rímskej ríše a tak sa tu rozšírila rímska kultúra a civilizácia. Môžem len dedukovať, že socha Romula a Réma môže byť akýmsi symbolom tejto historickej väzby medzi Rímom a územím dnešného Rumunska. Bukurešť bola v minulosti pod silným vplyvom rímskej ríše a aj samotný názov mesta Bukurešť môže byť odvodený od latinského slova „Bucur“, čo znamená radosť alebo šťastie.

7. Kníhkupectvo Cărtureşti Carusel

V centre mesta na jednej z hlavných ulíc natrafíš aj na veľmi známe a navštevované kníhkupectvo Cărtureşti Carusel. Vraj je považované za jedno z najkrajších v Európe, ale mne sa napríklad viac páčilo to v Porte. Kníhkupectvo nájdeš v budove bývalej banky, ktorá bola postavená v 19. storočí a neskôr v roku 2015 zrekonštruovaná. Interiér pôsobí veľmi pekne a jemne s krásnymi architektonickými detailmi. Na niekoľkých podlažiach nájdeš mnoho kníh, ale aj iných suvenírov, ktoré si môžeš kúpiť a zobrať domov ako pamiatku z tohto miesta. Na najvyššom podlaží je kaviareň. Nie je to síce miesto, ktoré som chcel nevyhnutne vidieť, ale keďže sa nachádza v centra mesta, bola by škoda, ak by som ho nenavštívil.

8. Kostoly v Bukurešti

Pri prechádzke mestom nájdeš veľa kostolov (dočítal som sa, že ich tu je viac než 150). Bukurešť má veľmi bohatú náboženskú históriu a veľa z nich má aj historicky hlbší význam. Drvivá väčšina z nich patria k pravoslávnej cirkvi, ale nájdeš tam aj katolícke, protestantské či ďalšie iné kostoly. Taktiež tu nájdeš kostoly rôznych architektonických štýlov.

9. Ateneul Român (Rímska aula)

Táto koncertná sála je jednou z najznámejších a najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií v Rumunsku. Budova je typická svojim vzhľadom, keďže sa na nej nachádza kupola pokrytá krásnymi maľbami z rumunskej histórie. Ateneul je dôležitým a významným miestom pre kultúrne podujatia, ako sú koncerty rôznych hudobných štýlov. Nájdeš ju pri prechádzke centrom mesta. My sme okolo nej len prešli, ale dá sa ísť aj do vnútra.

Bukurešť je fakt skvelým miestom na predĺžený víkend, počas ktorého toho stihneš fakt veľa. Všetky atrakcie, ktoré chceš ako turista vidieť sa nachádzajú pokope a stihneš si ich obehať aj pešo. Víťazný oblúk s parkom Herăstrău je síce trochu ďalej, ale v Bukurešti skvelo funguje MHD. Je tu dokonca aj metro. Mestskú hromadnú dopravu vieš využiť naozaj jednoducho a lacno. Nájdeš tu krásne budovy a rôzne pamätníky či sochy, ktoré doslova dýchajú históriou.

Najkrajšie zámky v Rumunsku. Ktoré zámky navštíviť v Transylvánií?

Z Bukurešti sme si spravili jednodňový výlet na tie najznámejšie a najkrajšie rumunské hrady do regiónu Transylvánia (Sedmohradsko). Bol to organizovaný výlet so sprievodcom, ktorý nám začal o 7:00 ráno v momente, ako sme nastúpili do autobusu a skončil neskoro večer, ako sme sa vrátili naspäť do Bukurešti.

Prvou zastávkou bol hrad Peles v blízkosti mesta Sinaia, ktorý je považovaný za jeden z najkrajších hradov v Európe. Patrí taktiež k najvýznamnejším hradom a je jedným z najlepších architektonických diel v krajine. Nachádza sa uprostred prírody v západnej časti Karpát a je obklopený krásnymi lesmi. Lístky nám zakúpil náš sprievodca, ktorému sme mohli dať aj eurá. Vstup na osobu stal 10€.

Výstavba sa začala už v roku 1873, kedy vtedajší kráľ Karol I. dal rozkaz na stavbu hradu, aby slúžil ako jeho letné sídlo. Samotná výstavba trvala vyše 30 rokov a bola navrhnutá nemeckým architektom Johannom D. Schemppom. Zaujímavosťou je, že sa tu spojilo niekoľko rôznych architektonických štýlov, vrátane renesančného, gotického, barokového a rokoka. A tak vznikla unikátna stavba, ktorá ťa svojim vzhľadom v interiéri a v exteriéri zaručene uchváti.

Vnútro hradu je neskutočne pekne zdobené a je to jeden z najkrajších hradov, ktorý som videl naživo. Mnohé miestností sú zdobené mramorom a bronzom a nájdeš tu aj rozsiahle zbierky umeleckých diel, zbraní či nábytku. Hrad v sebe ukrýva až 160 izieb, pričom najznámejšou z nich je Veľká zbrojnica. V nej nájdeš jednu z najlepších zbierok zbraní, ktoré tu boli zhromaždené alebo prijaté ako dar. Uchváti ťa aj kráľovská knižnica, ktorá je plná unikátnych rukopisov, ktoré sú navyše zdobené zlatom.

Ďalšou zaujímavosťou je to, že to bol jeden z prvých hradov v Európe, ktorý mal moderné technológie. Napríklad už v 19. storočí bol vybavený elektrickým osvetlením, centrálnym vykurovaním a telefónnou sieťou. Pri prehliadke hradu sme sa dostali do viacerých izieb vrátane kráľovskej spálne, knižnice, honosných sál či zbrojnice.

Hrad Peleš si ma získal hneď na prvý dojem. Právom je jednou z najväčších turistických atrakcií Rumunska a vďaka tomu, že je otvorený aj pre širokú verejnosť si každý turista odtiaľ odnesie nezabudnuteľný zážitok. Nikdy nezabudnem na tie krásy, ktoré v sebe ukrýva. Je to skutočný klenot krajiny a jeho fascinujúca architektúra a bohaté, miestami až prepychové interiéry robia z tohto miesta naozaj nezabudnuteľný zážitok. Hrad sa stal inšpiráciou aj pre množstvo filmov a kníh. Ak si v Rumunsku, návštevu hradu Peleš nemôžeš proste vynechať.

Z Pelešu sme vyrazili na ďalší hrad, ktorý taktiež patrí medzi najznámejšie v Rumunsku a ktorý je často spájaný s legendou o Drakulovi. Je to hrad Bran neďaleko mesta Brašov, ktorý bol postavený na začiatku 14. storočia. Hrad Bran je známy aj ako Drakulov hrad, keďže sa tradujú informácie, že sa stal akousi inšpiráciou pre Brama Stokera, ktorý napísal román o tomto upírovi. Jeho vzhľad zodpovedá obrazu gotického hradu, ktorý je obľúbený v literatúre či filmoch o upíroch. Skutočnosť je ale taká, že tento hrad nikdy nepatril kniežaťu Vladovi III. Draculovi, ktorý bol vzorom pre postavu Drakulu. Na tomto hrade sídlila rumunská kráľovná Mária s jej dcérou princeznou Ileanou. Po skončení druhej svetovej vojny sa hrad stal majetkom štátu, v ktorom bolo zriadené múzeum. Vďaka tomu je dnes otvorený širokej verejnosti. Hrad je dnes najnavštevovanejším stredovekým hradom v Rumunsku.

Hrad Bran je postavaný v gotickom štýl a sú pre neho charakteristické vysoké veže, úzke a tmavé chodby a strmé strechy. Samotný vzhľad hradu vzbudzuje pre návštevníkov dojem, že je strašidelný a tajomný. Mnohí turisti sem každoročne prichádzajú nie len kvôli jeho vzhľadu a architektúre, ale najmä kvôli jeho spojeniu s Drakulom.

Tento hrad ale zďaleka nie je z vnútra tak pekný, luxusný a prepychový, ako bol hrad Peleš. Hrad Bran je v jeho interiéri a exteriéri oveľa jednoduchší a nudnejší. Pri prehliadke sme prešli niekoľkými izbami, ktoré vo mne nezanechali veľký dojem. Pôsobili chladno a nevýrazne. Lístky sme si kúpili online za približne 15€.

hrad Bran

Je to ale určite fascinujúce miesto, ktoré spája bohatú históriu a legendu o Drakulovi. Navyše sa nachádza v krásnej prírode, keďže je obklopený Karpatmi a hustými lesmi. Hneď v blízkosti hradu je mesto Bran, kde sa vieš aj dobre najesť.

Nájdeš tu aj širokú ponuku rôznych stánkov s jedlami. Ja som si dal veľký hotdog, z ktorého som sa dobre najedol. Na výber boli aj typické rumunské jedlá. Kúpiš si tu aj rôzne suveníry a miestami sa budeš úplne cítiť ako na poľskom trhu.

Poslednou zastávkou na tomto výlete bola ešte krátka návšteva mesta Brašov, ktoré sa taktiež nachádza v regióne Transylvánia. Je jedným z najkrajších a najnavštevovanejších miest a je obklopený krásnymi Karpatmi.

Zaujímavosťou mesta je to, že bolo pôvodne založené nemeckými osadníkmi, ktorí sem prišli ako súčasť kolonizácie Maďarského kráľovstva. Neskôr sa mesto stalo dôležitým obchodným centrom. Mesto sa ďalej rozvíjalo hlavne v oblasti remesla a obchodu. V 15. a 16. storočí sa stalo hlavným miestom pre obchod s tkaninami a inými výrobkami.

Mali sme tu aj kratší čas na rozchod po meste. Počas toho sme stihli pozrieť hlavné námestie a čierny kostol. Ten je najväčším gotickým kostolom v Rumunsku. Je typický svojím tmavým vzhľadom, ktorý je následkom požiaru v 17. storočí. Dočítal som sa, že kostol je domovom jednej z najväčších zbierok orientálnych kobercov v Európe.

Aké sú moje dojmy z Bukurešti?

Bukurešť som si obľúbil hneď na prvý dojem a prekvapilo ma veľmi príjemne hneď na začiatku. Je ideálnym miestom, ak chceš stráviť predĺžený víkend vo veľkom meste, v ktorom sa dá toho vidieť naozaj veľa. Je navyše celkom blízko Slovenska a vieš sa sem rýchlo dostať letecky alebo aj autom, ak si chceš spraviť výlet po krajine. Rumunsko je ale veľká krajina (radí sa veľkosťou na 12. miesto v Európe) a tak budeš potrebovať naozaj veľa dní na to, aby si ho celé prešiel.

Bukurešť je miestom, ktoré je plné kontrastov. Nájdeš tu moderné, prepychové budovy, ale zároveň aj staré, sivé budovy, ktoré budú na teba pôsobiť komunisticky. Vtipným faktom pre turistu je napríklad to, že z budov uvidíš trčať strašne veľa káblov. V centre mesta nájdeš tie najlepšie reštaurácie, luxusné obchody či administratívne budovy, no na druhej strane v okrajových častiach nájdeš chudobnejšie štvrte. V meste sa vieš najesť draho, ale aj lacno. To je ale v dnešnej dobe pri cestovaní úplne normálne a podobné je to naozaj asi všade.

Categories:

Tags:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *