Vybrali sme sa okúsiť pravý Balkán do metropoly Srbska – Belehradu 🚗

Tak, ako to už je u nás zvykom, chodievame pravidelne každý rok s kamošmi na „pánske tripy“. Frajerky nechávame oddychovať doma a ja s Kubom a Marekom sa vyberáme na niekoľko dňový výlet do metropoly Srbska – Belehradu. Chcel som napísať do metropoly Balkánu, ale to by so mnou Balkánci (okrem Belehradčanov) nesúhlasili. Pre každú balkánsku krajinu je metropola Balkánu práve to mesto, ktoré sa nachádza v danej krajine 😃. A o tomto sa s Balkáncami hádať nemôžete, sú to fakt silní patrioti! 😃 💪

Prečo práve Belehrad?

Pri plánovaní nášho niekoľko dňového pánskeho tripu sme dlho premýšľali, kam sa nakoniec vyberieme. Pozerali sme aj rôzne letenky cez nízkonákladovky v rámci Európy, ale cenovo prijateľné letenky nás veľmi nezaujali. Kubo s Marekom majú ale v Belehrade kamoša Veljka, ktorého sa už dlho chystali navštíviť. A tak teraz nadišla tá správna chvíľa a my sme sa teda rozhodli, že sa vyberieme do Belehradu 😊. Natankoval som plnú nádrž a v stredu večer sme vyrazili na cesty 💪🚗.

Cesta z Bratislavy nám trvala približne 6 hodín. Celým Maďarskom sme prechádzali diaľnicou až na juh do Belehradu, takže cesta bola fakt super pohodlná a rýchla (lepšia ako po Slovensku a to nesrandujem 😀). Na celkovom čase nám pridalo aj to, že sme strávili približne 40 minút na maďarsko-srbských hraniciach, keďže kontroly na srbskej strane sú už o čosi prísnejšie. Blížil sa aj víkend a tak sa mnoho domácich Srbov sťahovalo naspäť domov zo západnej Európy. Z Bratislavy sme vyrazili niečo po 17tej a do Belehradu sme prišli približne pred polnocou.

Kamoš Veljko nás ubytoval priamo v jeho apartmáne takmer v centre mesta. Z vonku ten panelák vyzeral extrémne socialisticky a tak sme hneď na úvod mohli nasávať tu pravú balkánsku atmosféru 😃. Veď posúďte sami 😃.

Belehrad

Čevapi na večeru a ideme do mesta! 🍽️🕺

Prvý deň v Belehrade som pracoval a keďže mám možnosť pracovať home-offisovo prakticky z kadekoľvek, tak som si nemusel čerpať deň dovolenky. Paráda, nie? 😊 Ihneď po dopracovaní sme si išli do mesta zameniť dináre a odtiaľ sme zamierili sa navečerať do miestnej reštiky. A aká by to bola prvá večera v Belehrade, ak by sme nešli na lokálne čevapi? To bola jednoducho povinná zastávka! 😋 A tak nás Veljko vzal do reštiky „Cevap kod Dekija„, kde robia jedno z najlepších čevapi v meste. Čevapi, ajvar, rakija, srbský šalát a sme vybavení! 😃

Belehrad

Park Kalemegdan 🌳

Kalemegdan je najväčší park v meste, ktorý sa hrdo pýši nad Belehradom. V rozsiahlom parku sa môžete skvelo poprechádzať a počas teplých večerov predstavuje tento park dokonale miesto nie len na romantické prechádzky. Okrem nádherných pohľadov na okolie ponúka aj výhľad na sútok riek Sáva a Dunaj 🌊.

Kalemegdan je zároveň aj pevnosťou, ktorú pôvodne postavili Rimania v r. 279. V súčasnosti je toto miesto obľúbeným cieľom nielen pre turistov, ale aj pre domácich, ktorí si tu okrem parku a pevnosti môžu pozrieť aj mnoho historických pamiatok.

Park Kalemegdan

V areáli sa nachádza aj Vojenské múzeum, ktoré je verejne dostupné pre návštevníkov parku 😊. Ak je niekto milovník historických zážitkov, tak toto miesto ho jednoznačne očarí 😉.

Objavujeme krásy Belehradu 💙

Nasledujúci deň (piatok) som už nemusel pracovať a tak som si hneď z rána šiel zacvičiť do lokálneho fitka. Miestnym cvičencom som ukázal, ako sa cvičí na Slovensku 💪😀 a následne som sa s chalanmi vybral objavovať ďalšie miesta, ktoré Belehrad ponúka.

Katedrála svätého Sávu je najhlavnejším pravoslávnym chrámom a zároveň je to najväčší pravoslávny chrám v Srbsku a na Balkáne a jeden z najväčších na svete 💯.

Katedrála svätého Sávu

Prechádzali sme aj okolo múzea Nikoly Tesly. Nikola Tesla patrí medzi najhlavnejších a najväčších postáv Srbska a je po ňom pomenované aj belehradské letisko ✈️, nachádza sa na bankovkách a je prítomný aj všade v uliciach. Má dokonca aj svoje vlastné múzeum, v ktorom sa nachádzajú skvosty ako jeho osobné veci, vynálezy či rôzne nákresy.

múzem Nikoly Tesly

Kostol sv. Marka je ďalší krásny pravoslávny kostol v meste, ktorý sa nachádza v parku Tašmajdan. Hoci v Belehrade nie je až tak známy ako už vyššie spomínaný kostol sv. Sávu, stojí určite za krátku návštevu 😊. Ak smerujete k parlamentu, tak tento kostol vám určite po ceste nemôže uniknúť 😊.

Kostol sv. Marka

Hneď za týmto kostol sa nachádza aj rozstrieľaná budova RTS (Rádiotelevízie Srbska), ktorú zničilo NATO v roku 1999 počas operácie „Spojenecká sila“. V tom čase bolo zabitých až šestnásť zamestnancov RTS, keď raketa NATO zasiahla budovu.

rozbombardovaná RTS budova

Len niekoľko desiatok metrov od kostola sv. Marka a budovy bývalej RTS sa nachádza aj budova parlamentu. Určite odporúčam, aby ste sa okolo nej prešli 😊.

Belehradský parlament

Srbské národné múzeum je hlavné múzeum v krajine, v ktorom sa nachádza značná zbierka domáceho aj juhoslovanského umenia. Vstup do múzea je 300 RSD, čo je v prepočte 2,50€. Úprimne som od tohto múzea očakával oveľa viac a skôr mi to pripomínalo galériu, ako samotné múzeum, keďže skoro všade sa nachádzali obrazy miestnych umelcov. Ako poznamenal Marek „v tomto múzeu som chcel vidieť tie pravé cárachy z Juhoslávie a namiesto toho som videl len obrazy“ 😂. Takže asi nejak tak by som to zhrnul aj ja 😂.

Knez Mihailova

Knez Mihailova predstavuje najhlavnejšiu ulicu v meste. Je to v podstate pešia zóna, na ktorej sa nachádzajú samé reštaurácie, bary či rôzne podniky. Mnohí vravia, že sa jedná o najrušnejšiu ulicu na celom Balkáne 😊. Toto miesto by ste pri návšteve Belehradu určite nemali vynechať! 😊

Čevapi, čevapi a ďalšie čevapi

Ako inak sme mohli zakončiť naše celodenné objavovanie mesta ako čevapi večerou? 😂 Podľa recenzií na Google sme našli fakt naloženú čevapi reštiku „Walter Sarajevski Čevap“ a tak sme sa ju rozhodli vyskúšať. A neoľutovali sme! Druhé čevapi, druhá reštika v Belehrade a ja mám pocit, že toto je jedno z najlepších jedál na svete! 😀 Čevapi, cibuľa, ajvar, hranolky, srbský šalát … no proste dokonalý gastronomický orgazmus! 🤩 A baklava ako dezert tiež nemohol chýbať. Za mňa dostáva toto miesto 10 z 10! 💯

Párty v Belehrade ako sa patrí! 🕺🥂

Aký by to bol výlet na Balkáne bez poriadnej párty? 🥂 No predsa žiadny! Náš belehradský kamoš Veljko nás zobral do niekoľkých lokálnych podnikov a barov a musím povedať, že Balkánci sa vedia neskutočne dobre zabávať. Párty až do samého rána, ako sa patrí! 😎🍻 Z Belehradu sa bez poriadnej party nemôže predsa odchádzať 😉. Na zdravie!

Savské jazero a pocit ako pri mori 🌊 ☀️

Neďaleko centra mesta sa nachádza parádne miesto na kúpanie 🌊. Belehrad pre turistov a domácich ponúka veľký výber možností na letné osvieženie vďaka riekam a vodným tokom.

V sobotu sme sa teda vybrali trochu ochladiť k polostrovu Ada Ciganlija, kde sa nachádza Savské jazero. Vonkajšia teplota presahovala 30 stupňov a tak osvieženie v jazeru nám padlo veľmi vhod. Okolo jazera sa okrem bufetov a reštaurácií nachádzal aj cyklistický chodník a chodník pre chodcov, takže okrem lenošenia na kamenistej pláži si tu môžete aj skvelo zašportovať 🚴 🏃‍♂️.

Savské jazero

Výhľadíky na Belehrad 🌇

Pokochajte sa aj gýčovými výhľadmi na zapadajúce slnko nad Belehradom 🌇 Dosť pekné, že? 😎

Belehrad

Belehrad na vode (Belgrade Waterfront) 🏙️ 🌊

Belehrad na vode predstavuje urbanistický projekt, ktorý pomáha k rozvoju nábrežia rieky Sáva, pozdĺž ktorého sa stavajú nové developerské projekty.

Belgrade Waterfront

Okrem nových, moderných apartmánov sa v tejto modernej časti mesta stavajú kaviarne, reštaurácie či rôzne nočné podniky.

Nočný život v kafane 🕺🍻

Posledný večer sme sa vybrali do kafany. Je to lokálna kaviareň, kde sa počas večerných a nočných hodín ponúka alkohol, občerstvenie a vystupuje v nich aj živá kapela. A ak sme chceli zažiť tú pravú balkánsku a srbskú atmosféru, tak sme návštevu takej kafany nemohli vynechať! Všetci v podniku tancovali a spievali texty miestnych pesničiek až do skorého rána a miestami som mal až zimomriavky z toho, ako sa všetci dokážu takto dokonale baviť 😊🕺.

Posledné čevapi na obed a vyrážame domov 🚘

Aká by to bola rozlúčka s Belehradom bez čevapi? Na rozlúčkový obed sme sa rozhodli, že si dáme čevapi, ako ináč 😀. A ako sa vraví – To najlepšie na koniec! A to veru aj platilo. Tieto čevapi v reštike „Etno restoran Miris jablana“ boli neskutočné!

Aký dojem na mne zanechal Belehrad? 😊

Ak chcete zažiť a pocítiť ten pravý Balkán, choďte do Belehradu. Belehrad je považovaný za jedno z hlavných balkánskych miest, pretože už v dávnej minulosti bol križovatkou dôležitých obchodných ciest. Kedysi bol aj hlavným mestom bývalej Juhoslávie. Belehrad si v minulosti zažil naozaj ťažké chvíle a bojovalo sa tu počas prvej a druhej svetovej vojny a aj počas 90. rokov minulého storočia. V súčasnosti sa v meste nachádza niekoľko zbombardovaných budov z tohto obdobia.

Hlavné a historické centrum je pekne zachované, ale mnoho sídlisk a okolitých častí mesta mi veľmi pripomínali Slovensko z 80. alebo 90. rokov. Veľa krát som mal pocit, že som sa vrátil v čase naspäť do minulého storočia. Celé mesto pôsobí veľmi sivo a miestami dosť chladne, pretože veľa mestských častí ešte neboli z minulosti zrekonštruované. Aj napriek tomu, že mesto pôsobí takto sivo v ňom nájdete mnoho pekných zelených parkov 🌳. Čím je Belehrad unikátny je to, že v celom meste je dokonale cítiť pravý rušný balkánsky život plný smiechu, tanca, spevu, alkoholu a zábavy 🕺🍻. Okrem toho vás tu čaká neskutočné dobré jedlo a pitie! 😎

Nezmeškaj nový článok! Ak ťa tento článok zaujal, tak sa môžeš prihlásiť na newsletter 😎

Categories:

Tags:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *