Londýn

V Londýne som už bol celkovo 5 krát, no pri každej ďalšej návšteve som sa snažil navštíviť nové miesta, ktoré som pred tým nevidel. Londýn je skvelé mesto, v ktorom sa dá zažiť naozaj veľa. Niekomu by možno nestačil ani týždeň, no inému by kľudne vystačil aj predĺžený víkend. Za 3 dni v Londýne som stihol vidieť mnoho krásnych miest a tak si môžete byť istí, že za tých pár dní zvládnete toho naozaj veľa. Predĺžený víkend je za mňa ideálny čas, ktorý môžete v Londýne stráviť.

V priebehu 3 týždňov som bol v Londýne až dva krát a v oboch prípadoch to bolo na predĺžený víkend (3 dní aj cestou). Najprv som šiel s jednou partiou kamošov a druhý krát to bolo s druhou partiou kamošov. Čo vám poviem, nenudím sa 😃. Na tom druhom výlete som sa cítil už ako sprievodca a Londýn som mal zmapovaný takmer ako domáci 😃. Aj keď je Londýn obrovské mesto, tak orientovať sa v ňom nie je vôbec ťažké a zvládne to určite každý.

Ryanairom som letel zo Švechatu na londýnsky Stansted. Na výber som mal veľmi veľa letov, keďže Ryanair lieta do Londýna pravidelne niekoľkokrát denne. Taktiež sa dá letieť aj z bratislavského letiska, no mne viac vyhovovali časy z toho švechatského. To ale pre mňa nepredstavuje žiadny problém, keďže sa z Bratislavy viem na Švechat dostať veľmi pohodlne a rýchlo so Slovak Lines. Ceny leteniek sú fakt super a mne sa v oboch prípadoch podarili kúpiť za približne 20 až 30€. Aktuálne akciové letenky si môžete do Londýna z rôznych miest pozrieť na tejto stránke.

Ako sa dostať z letiska Stansted do Londýna?

Keďže sme cestovali väčšia skupinka, tak z letiska sme si zobrali taxík (ak cestujete single alebo v dvojici, viac sa vám určite oplatí kúpiť lístok na vlak alebo autobus). Po prílete som hneď v mobile otvoril Uber a Bolt aplikácie a porovnal som si aktuálne ceny. Keďže bolo piatok poobede, ceny boli mierne vyššie, ako v iných časoch. Každopádne, taxík takmer do centra Londýna vychádzal na približne 80-90 libier, čo je pre skupinu 4 ľudí prijateľná a porovnateľná cena s autobusom.

Ak si plánujete objednať taxík aj vy, tak hneď po východe z letiskových otváracích sklenených dverí uvidíte pred sebou cestu, na ktorej stoja autá. Tam príde aj váš taxi, aj keď vám to v aplikácií môže ukazovať, že príde na spodné parkovisko, ktoré sa nachádza o poschodie nižšie. Nenechajte sa zmiasť a ostaňte čakať na tej úrovni, ako ste vyšli z letiska. Taxikár vám poprípade zavolá a uisti sa, kde presne čakáte. A tak sa nezľaknite, že vám zrazu zavolá nejaký Ahmed z anglického čísla 😀. Par krát sa mi stalo to, že aj keď mi taxikár jazdu potvrdil, tak mi ju neskôr zrušil. Skúšal som to ale ďalej a nakoniec mi to jeden šofér potvrdil a naozaj aj prišiel 😃. Cesta taxíkom zo Stansted do Londýna trvala približne až 2 hodiny, keďže sme v piatok poobede vychytali celkom nepríjemné zápchy.

Čo vidieť v Londýne za víkend?

Keďže sme na Londýn mali 2 a pol dňa, tak program bol pomerne nabitý. V nasledujúcich riadkoch skĺbim dokopy tipy z oboch londýnskych výletoch, ktoré som absolvoval.

 • Večerná prechádzka pri rieke Temža
 • Raňajky v Sky Garden
 • Prechádzka okolo Big Ben a London Eye až k Tower Bridge
 • Primrose Hill
 • The Hill Garden a Pergola
 • Chinatown
 • Piccadilly Circus
 • Notting Hill
 • Kensingtonský palác a záhrady
 • Nástupište 9¾ na King’s Cross
 • Buckinghamský palác
 • Tour po štadióne Stamford Bridge

Ako sa pohybovať po Londýne?

Najlepším a najrýchlejším dopravným prostriedkom je jednoznačne metro. Metro zastávky sa nachádzajú takmer všade a metro vás dopraví do každej časti mesta. Lístky na metro sme si kupovali tak, že po príchode na metro zastávku sme cez turnikety prešli priložením karty / mobilu / hodiniek, ktoré sa nám otvorili zaplatením. Pri východe z metra sme použili rovnaký spôsob. Linky metra sú naozaj super označené a sú rozlíšené farbami a menami staníc. Je to veľmi priehľadné, takže obávať sa ničoho nemusíte 😊.

Večerná prechádzka pri rieke Temža

Hneď v piatok po prílete a ubytovaní sa v Premier Inn hoteli sme vyrazili na prechádzku okolo rieky Temža. Z metro zastávky Bank sme sa k Tower Bridge dostali naozaj rýchlo. Cez London Bridge sme prešli na druhú stranu rieky Temža a promenádou popri rieke sme sa dostali až k Tower Bridge.

Musím uznať, že aj takto neskoro večer som sa cítil v centre Londýna naozaj bezpečne. Vychádzka padla veľmi vhod a večerný Londýn má svoje čaro.

Večerný The Shard

Raňajky v Sky Garden

Sky Garden je unikátny mrakodrap, ktorý je známy vďaka svojmu vzhľadu. Na prvý pohľad vraj pripomína vysielačku, no mne to tak vôbec nepripadalo 😂. Najlepšie sa k nemu dostanete od zastávky metra Monument alebo Bank.

Sky Garden

Sky Garden je ale známa svojou reštauráciou a botanickou záhradou na vrchnom poschodí. Vstup je zadarmo, no je potrebné si ho vopred rezervovať cez ich web stránku. To sa mi ale ani po niekoľkých pokusoch nepodarilo a tak sme si tam skúsili kúpiť vstupenky na raňajky. Cez ich web stránku sa mi to nakoniec podarilo a tak sme si mohli naplno užiť raňajky so super atmosférou a výhľadmi. Lístky na raňajky sa kupujú na konkrétny čas a stoja 10 libier. V cene sme mali kávu a croissant.

Dočítal som sa, že je to najvyššie položená záhrada v celom Spojenom kráľovstve. Okrem kaviarne a reštaurácie sa tu nachádza aj mnoho exotických stromov a kvetov. Celé poschodie je presklené a tak uvidíte Londýn z každej jednej strany v plnej kráse. Súčasťou vstupu je aj presklená terasa, na ktorú sa môžete dostať v prípade priaznivého počasia. Sky Garden je skutočný zážitok a toto miesto jednoznačne odporúčam. Ako lepšie začať deň, než vychutnaním si kávy a croissantu v botanickej záhrade s výhľadom na celý Londýn? 😊

Prechádzka okolo Big Ben a London Eye až k Tower Bridge

K Big Benu sa najlepšie dostanete od zastávky metra Westminster. Hneď po výstupe z metro zastávky sa pred vami objaví Big Ben a milión ľudí všade okolo 😀. Konečne som sa dočkal. Big Ben už nebol zahalený lešením a tak som si ho mohol vychutnať v plnej paráde.

Cez most Westminster sme sa cez Temžu dostali na druhú stranu mesta a pokračovali sme smerom k London Eye. Na vyhliadkové koleso sme ale nešli, pretože na vstup čakali dlhé rady ľudí a na niekoľko hodinové čakanie sme proste nemali priestor 😃. Odtiaľ si ale viete spraviť tiež super fotky s výhľadom na Big Ben.

Od Big Benu sme sa prešli ďalej popri rieke k Tower Bridge. Bola to fakt super prechádzka počas ktorej uvidíte pomerne veľkú časť mesta. Ak vám to počasie dovolí, určite sa takto prejdite aj vy 😊.

Trvalo nám to niečo cez hodinku, aby sme prišli k Tower Bridge. Samozrejme, dĺžka cesty závisí hlavne od počtu zastávok v podnikoch, ktoré sú umiestnené po ceste pri nábreží 😂. My sme sa zastavili len v niektorých z nich a tak sme to dali v celkom dobrom čase 😀.

Tower Bridge

Primrose Hill

Ak chcete utiecť od ruchu veľkomesta, vyberte sa do jedných z parkov, ktoré sa nachádzajú v Londýne. Primrose Hill je krásny mestský park v štvrti Camden. Nachádza sa na kopci odkiaľ je fakt parádny výhľad na celé mesto. Návštevou parku síce utečiete od ruchu mesta, no neutečiete od davu ľudí. Park bol totižto podvečer preplnený a ledva sme našli nejakú voľnú lavičku na sedenie (teda pokiaľ sme nechceli sedieť na trávniku 😃).

Tento park je ideálnym miestom na pozorovanie romantického západu slnka alebo len tak na chillovanie počas pekného teplého dňa. Nezabudnite si so sebou zobrať nejaké občerstvenie a deku, aby ste si mohli sadnúť na trávnik, ak všetky lavičky budú obsadené. Ak ale nebudete mať so sebou občerstvenie, nemusíte zúfať. V parku sa nachádza kaviareň.

The Hill Garden a Pergola

Ďalším skvelým miestom plným zelene je The Hill Garden, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie mestské parky v Londýne. Tento park je ideálnym miestom na piknik. Nezabudnite si sem zobrať aj nejakú deku a občerstvenie, aby ste si tak mohli vychutnať atmosféru parku naplno. Najrýchlejšie sa sem dostanete zo zastávky metra Hampstead.

The Hill Garden

Hneď pred vstupom do parku sa nachádza aj historická pergola. Jej bohatá minulosť siaha až do roku 1904, kedy Lord Leverhulme kúpil veľký mestský dom s názvom „The Hill“. Chcel vytvoriť akúsi dokonalú záhradu a tak si najal Thomasa Mawsona, aby navrhol jej dizajn. Výstavba sa začala v roku 1905 a trvala až niekoľko rokov, keďže ju prerušila vojna. V dnešných dňoch patrí pergola a jej park mestu a je dostupná verejnosti úplne zadarmo.

Do pergoly je hneď niekoľko vchodov, takže sa do nej bez problémov dostanete bez ohľadu na to, z ktorej strany parku prichádzate. Vo vnútri pergoly sa nachádza aj malá skrytá záhrada s jazierkom.

Chinatown

Tak, ako v každom veľkom meste, tak aj v Londýne sa nachádza čínska štvrť, ktorú by ste pri potulkách mestom nemali vynechať. Tá sa nachádza v mestskej časti Soho v blízkosti Piccadilly Circus. Nájdete tu obrovské množstvo chutných čínskych reštaurácií, obchodov s potravinami či suvenírmi. Celé miesto sprevádza aj skvelá atmosféra, ktorá vás aspoň na chvíľu prenesie do vzdialenej Ázie.

Piccadilly Circus

Asi najznámejšou cestnou križovatkou v Londýne je Piccadilly Circus. Je typická najmä svojimi reklamami a billboardami, ktoré sa zobrazujú na displejoch na budovách. Miestami môžete mať dokonca pocit, že sa nachádzate na Times Square v New Yorku. Piccadilly Circus je bezpochyby jedno z najfotografovanejších miest v Londýne. Okrem svietiacich billboardov sa tu nachádza aj známa fontána Shaftesbury Memorial Fountain či socha Anteros.

Piccadilly Circus

Notting Hill

Veľmi peknou a modernou štvrťou s mnohými kaviarňami či pouličnými trhmi Portobello Road Market so starožitnosťami a „vintage“ módou je Notting Hill. Ak si budete chcieť aspoň na chvíľku oddýchnuť od všetkých tých pamiatok, ktoré Londýn ponúka, tak sa vydajte práve sem.

Notting Hill

Notting Hill je známe aj tým, že sa tu natáčalo množstvo filmov vrátane romantickej komédie Notting Hill s Juliou Roberts. Okrem známej Portobello Road tu nájdete aj celú radu farebných domčekov, ktoré dotvárajú krásnu atmosféru tomuto výnimočnému miestu. Určite sa sem vyberte aspoň prejsť, aby ste tak nasali atmosféru, na ktorú tak dlho nezabudnete.

Kensingtonský palác a záhrady

Kensingtonské záhradykráľovským parkom, ktorý sa nachádza v blízkosti Hyde parku. Nájdete v ňom aj Kensingtonský palác, ktorý je oficiálnym sídlom kráľovskej rodiny. Koncom 20. storočia palác využíval napríklad aj princ Charles s princeznou Dianou, ktorá v ňom bývala až do svojej smrti. V súčasnosti je obývaný princom Williamom s vojvodkyňou Kate.

Kensingtonský palác a záhrady sú otvorené aj pre verejnosť. Môžete sa prejsť aj okolo jazierka pri ktorom sa nachádza aj socha Diany spoločne so sochami jej synov.

Medzi ďalšie zaujímavosti parku patrí napríklad aj Albertov pamätník, ktorý je venovaný na počesť princa Alberta, manžela kráľovnej Viktórie.

Nástupište 9¾ na King’s Cross

Ak ste fanúšik Harryho Pottera, určite navštívte železničnú stanicu King’s Cross. V nej totižto ihneď spoznáte jednu veľmi známu scénku z tohto úžasného filmu. V stene pri nástupišti sa nachádza zapichnutý vozík, ktorý bol ikonickou súčasťou jednej časti, kedy sa Harry snažil dostať na nástupište a do vlaku, aby mohol odcestovať na Rockfort. Bolo to práve nástupište 9¾ na stanici King’s Cross, kde Harry prvý krát spoznal svojich parťákov, ktorí mu poradili, ako sa na nástupište cez stenu dostane.

Ak sa chcete pri vozíku odfotiť, pripravte sa na to, že si budete musieť vystať rad ľudí. Hneď vedľa nájdete aj veľký obchod so suvenírmi Harryho Pottera.

Nástupište 9¾ na King’s Cross

Buckinghamský palác

Pri návšteve Londýna sme nevynechali ani ikonický Buckinghamský palác. Je to oficiálne londýnske sídlo britského panovníka a rezidencia kráľa Karola. Ak chcete sledovať výmenu príslušníkov čestnej stráže, tak sa pripravte na riadnu masu ľudí. Buckinghamský palác je jedna z najväčších atrakcií Londýna. Ak smerujete k Piccadilly Circus alebo do Chinatown, určite sa prejdite aj okolo tohto úžasného miesta.

Buckinghamský palác

Tour po štadióne Stamford Bridge

Čo vás ako prvé napadne, keď sa povie Londýn? Mne futbal 😀. V Londýne sa totižto nachádza mnoho futbalových klubov, pričom väčšina z nich hrá najvyššiu anglickú futbalovú ligu. Aj keď som síce fanúšik Manchestru United, zúčastnil som sa aj prehliadky štadióna Chelsea Londýn 😀.

Kamoš s ktorým sme boli v Londýne oslavoval narodky a tak ako prekvapenie sme mu okrem tajného výletu do Londýna prichystali aj zážitok v podaní návštevy štadióna jeho najobľúbenejšieho klubu. S určitosťou môžem povedať, že aj pre „nefanušíka“ futbalu by bola takáto prehliadka veľmi zaujímavým zážitkom 😊. Ak ste v Londýne a máte možnosť ísť na štadión alebo futbal, tak určite choďte. Domáci Angličania tým žijú a je to pre nich súčasť kultúry. Bude to veľký zážitok 😊.

Oplatí sa cestovať do Londýna?

Určite áno. Londýn je skvelé miesto, ktoré turistom ponúka fakt veľa. Či už ste milovníkom pamiatok, kultúry, futbalu, turistických atrakcií čí ruchu veľkomesta, každý si tu príde na svoje. Predĺžený víkend je z môjho pohľadu ideálny čas, ktorý môžete v Londýne stráviť. Keď natrafíte na nejakú lacnú letenku, neváhajte a vyberte sa na výlet do Londýna! 😊

Nezmeškaj nový článok! Ak ťa tento článok zaujal, tak sa môžeš prihlásiť na newsletter 😎

Categories:

Tags:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *