Cyprus

Cyprus – dovolenkový raj pre turistov ☀️ 🌊

Ak sa povie leto, tak veľa ľudí si predstaví slnko ☀️, more 🌊 a pláž 🏖️. V Európe je fakt mnoho destinácií, ktoré spĺňajú tieto požiadavky a Cyprus rozhodne medzi ne patrí 😉.

Na Cyprus, konkrétne do letoviska Paphos sme sa dostali v celku rýchlo a pohodlne Ryanair leteckou spoločnosťou za približne 50€ z Bratislavy. Paphos je veľmi frekventované cyperské letovisko a lieta sa tam fakt dosť často, najmä počas letných mesiacov ✈️. Výber termínov je naozaj široký a vyberie si určite každý 😉. Pri plánovaní dovolenky som na inšpiroval hlavne týmto článkom, ktorý ma uistil v tom, že výber Cypru, ako letnej dovolenky bol fakt skvelý nápad!

Prílet do Paphosu a presun do Aiya Napa 🚙

Hneď po prílete do Paphosu sme si pri letisku vypožičali auto a vyrazili sme na opačný koniec ostrova smerom na východ do mesta Ayia Napa, kde sme mali rezervovaný hotel „Sunny Blue“ na celý týždeň. Cesta sa tiahla južnou trasou a my sme tak presne kopírovali južné ohraničenie ostrova. Za približne dve hodinky sme sa ocitli v cieli 🙂.

Na Cypre sa jazdí na ľavej strane! Toto možno mnohí z vás nevedia a je dobre sa na to pripraviť 😀. Tiež som mal pred tým celkom rešpekt, ale asi po 20 minútach na ceste som si hneď na to zvykol. Na čo som si ale dlhšie zvykal bolo to, že smerovka na volante je na opačnej strane ako u nás a to isté platí aj o spúšťaní stieračov. Čiže pokiaľ som si zvykol, tak som počas prvých jázd namiesto smerovky spúšťal stierače a naopak 😅. Aspoň bola sranda a dobre sme sa na tom všetci v aute zasmiali 😀. Taktiež som si dlhšie zvykal na to, že šofér si ťahá bezpečnostný pás z pravej ruky a nie z ľavej 😀.

  • určite odporúčam automat
  • malé auto je výhodou hlavne pri parkovaní
  • odporúčam prenajať si auto cez renomovanú spoločnosť vopred (lacnejšia cena)
  • ak chcete prejsť grécku aj tureckú časť ostrova, je nevyhnutné sa informovať, či požičovňa túto možnosť povoľuje (poistka auta bude pravdepodobne platiť aj v tureckej časti, ale pri prechode hraníc bude asi potrebné doplatiť ešte ďalšiu povinnú poistku na tureckej strane)

Ayia Napa – jedno veľké párty miesto 🥂

Ayia Napa je jedno z najznámejších, najobľúbenejších a najnavštevovanejších lokalít v južnej – gréckej časti Cypru. Mesto je preplnené hotelmi, barmi, podnikmi, obchodami či plážami, takže výber je fakt široký 😉.

Musím povedať, že toto mesto ma veľmi prekvapilo, samozrejme v dobrom. Človek sa tam určite nudiť nebude, pretože výber možností pre turistov je naozaj pestrý. My sme napríklad boli každý deň na inej pláži, každú večeru sme mali v inej reštike a každý deň sme mali iný program, aby sme si z našej dovolenky nevytvorili jeden veľký nudný stereotyp 😉.

Nissi beach 🌊 ☀️

Asi najznámejšou a najobľúbenejšou plážou v Ayia Napa je Nissi beach. More pri tejto pláži je neskutočne azúrovo modré a tiahne sa pozdĺž vlastnej zátoky. Názov dostala podľa malého ostrovčeka Nissi, ktorý sa nachádza blízko pobrežia. Za mňa táto pláž dostáva plných 10 bodov z 10 a je určite povinnou zastávkou pri návšteve Ayia Napa 😎. A keďže je najvyhľadávanejšou plážou v okolí, tak sa treba pripraviť na to, že počas sezóny bude pravdepodobne preplnená turistami 🙂.

Makronissos beach 🌊☀️

Ďalšou dosť známou a navštevovanou plážou pri Ayia Napa je Makronissos pláž, ktorá je od Nissi pláže vzdialená len pár minút autom. Pláž je typická svojou neuveriteľne čistou a priezračnou vodou a jemným bielym pieskom. Určite patrí medzi tie najviac obľúbené pláže aj pre domácich Cyperčanov 💯.

Landa beach 🌊☀️

Ďalšou veľmi populárnou plážou je Landa, ktorá sa nachádza presne medzi Nissi a Makronissos plážami. Je to taktiež veľmi známa pláž pre turistov, ale zas nie až tak preplnená ako napríklad Nissi 🙂. Určite je to super miesto na kúpanie a opaľovanie 🌊☀️.

Konnos beach 🌊☀️

Ďalšou plážou, ktorú sme v okolí Ayia Napa navštívili bola Konnos. Tá sa na rozdiel od predošlých pláži nachádza na východ od Ayia Napa približne len 15 minút autom. Je to taktiež veľmi zaujímavá pláž pri ktorej sa nachádza aj menší „hike“, teda turistický chodník, ktorý sa tiahne pozdĺž útesu a z ktorého sú fakt mega krásne výhľady na more 🙂. My sme sa týmto chodníčkom aj prešli a došli sme až na kraj útesu, kde sa nachádzali kyklopské jaskyne. Určite odporúčam, aby ste sa týmto turistickým chodníkom prešli pri návšteve tejto pláže. Ale vezmite si tam so sebou aj pevnú obuv a nie šľapky, ako ja 😅.

Musan – Museum of Underwater Sculpture Ayia Napa 🌊🤿

Musan, alebo inak nazývané aj ako podmorské múzeum sôch je jedno z najviac cool miest, ktoré Cyprus ponúka 😎. Práve tu sa nachádza až 93 potopených sôch, ktoré vytvárajú dychberúce podmorské umenie. Tie sú potopené v hĺbke 10 metrov a vážia cez 13 tón. Celá táto výstava sa tiahne na dne more v dĺžke približne 170 metrov. K tomuto miestu majú prístup okrem potápačov aj šnorchlisti. A my sme si preto samozrejme so sebou zobrali šnorchle a vybrali sme sa toto miesto preskúmať 🤿.

Okrem takmer stoviek sôch sa v tomto podvodom múzeu nachádzajú aj potopené umelé stromy a podobizne detí, ktoré sa hrajú na schovávačku. Celkom zvláštne umenie, ale malo to svoje veľké čaro 😀. Okolo týchto potopených sôch plávali krásne farebné rybky, ktoré sme mohli počas šnorchlovania pozorovať. Musím uznať, že šnorchlovanie na tomto mieste bol fakt jeden úžasný zážitok 💯 a určite ho odporúčam každému 😎🤿. Z týchto potopených sôch si postupom času určite spravia úkryt a prostredie na život morské živočíchy či korále. A tak toto miesto nie je len umeleckým zážitkom, ale slúži aj ako „umelý útes“ pre podmorský svet 🐟.

Morské jaskyne a výhľady 🌊

Len pár minút autom na východ od Ayia Napa popri útese sa nachádza jeden krásny viewpoint. Je to skalnatý morský útes odkiaľ sa dá pozorovať fascinujúci západ slnka ☀️. Ten buď môžete pozorovať priamo z útesu alebo môžete zísť trochu nižšie a tak sa dostanete priamo do jaskyne, kde si môžete spraviť naozaj cool fotky 😉.

K tomuto miestu je aj super dostupnosť autom a zaparkovať bezplatne a bez problémov sa dá na tomto parkovisku 🚘.

Najkrajší výhľad z Pamätníka mieru 👀

Ak budete pokračovať od predošlého miesta ešte trochu ďalej smerom na východ a do kopca, tak sa dostanete k Pamätníku mieru, ktorý sa nachádza na vrchole skalnatého útesu. Z tohto miesta sú ešte krajšie výhľady na more a západ slnka, ako boli na predošlom mieste 🙂. Veď posúďte sami 😎💯.

Cyprus

Park sôch 🗿

Neďaleko od centra Ayia Napa sa nachádza aj park s modernými sochami mýtických zvierat a antických bohov s výhľadom na more 🗿🌊.

Sochy sa rozkladajú v krovinatej oblasti s rozlohou približne 20 000 metrov štvorcových. Okrem už spomínaných sôch sa v parku nachádzajú aj rôzne druhy kaktusov 🌵.

Dočítal som sa, že park každým rokom rastie a každú zimu sa tam pridávajú nové diela talentovaných medzinárodných umelcov. Do parku sa dá dostať aj pešo od hotelu Marina alebo autobusom z centra Ayia Napa, pretože pred vchodom do parku sa nachádza autobusová zastávka. Park je otvorený celoročne 😉.

Moje obľúbené fitko 💪

Aj keď sa hovorí, že na dovolenke by sme si mali oddýchnuť, tak toto u mňa ani zďaleka neplatí a vždy keď cestujem, tak vyhľadávam mieste fitness centrá, aby som mal tréningy aj na dovolenke 🙂. Robím to preto, lebo je to môj životný štýl a súčasť mojej dennej rutiny 🙂. A tak som si aj v Ayia Napa našiel svoje obľúbené fitko Monte Napa Ayia Napa 💪. Hneď som sa skamošil aj s majiteľom fitka a tak som tam chodil ešte s väčšou chuťou a radosťou 😎.

Photoshooting pri západe slnka ☀️

A aká by to bola letná dovolenka bez typických gýčových fotiek so západom slnka? Tak nech sa páči, tu ich máte aj odo mňa 😀💪. Uznajte ale, že vyšli fakt na výbornú 😉 📸.

Cyprus ako perfektná letná dovolenka 🌊😎

Musím sa priznať. Prvý dojem po prílete na Cyprus som nemal bohvie aký a nebol som veľmi nadšený. Na prvý pohľad to bola jedna suchá krajina v ktorej sa jazdí na opačnej strane, ako u nás. Ale po pár dňoch som si ju fakt mega obľúbil a určite by som sa tam ešte raz vrátil. V lete je tam fakt dosť horúco a ostrov je preplnený turistami a tak by som radšej už skôr vyhľadával mimo sezónne mesiace (bez návalu turistov) ako napríklad jar, jeseň alebo dokonca aj zimu, kedy je tam stále teplo 🙂. Cyprus je totižto krajina s najväčším počtom slnečných dní do roka v Európe 😎☀️. A dokonca v tomto mimo sezónnom období sa určite sem dajú kúpiť letenky len za pár € ✈️.

Ak by to nebola tá typická letná dovolenka, tak by som určite pochodil celý Cyprus autom a rád by som sa dostal aj do hlavného mesta Nikózie, ktoré je ako jediné rozdelené hlavné mesto. A to na južnú grécku časť a severnú tureckú časť. Zaujímavé, však? Taktiež by som sa rád pozrel aj do severnej, tureckej časti ostrova alebo do miest ako Paphos, Limassol alebo dal turistiku na najvyšší vrch pohoria Troodos na horu Olymp v nadmorskej výške 1952 m.n.m. 🙂. No skratka je toho fakt veľa, čo Cyprus svojim návštevníkom ponúka a výber je už len na vás 😉.

Cyprus je pre mňa čarovné miesto s množstvom krásnych piesočnatých pláži s azúrovo modrým morom, ktoré určite potešia každého milovníka letného obdobia 😎. K tomu sa ešte pridá skvelé lokálne jedlo, milí ľudia, nočný život a perfektná letná dovolenka je na svete 😉.

Nezmeškaj nový článok! Ak ťa tento článok zaujal, tak sa môžeš prihlásiť na newsletter 😎

Categories:

Tags:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *