Brunch a vyrážame vlakom do Liverpoolu 🚊

Ako je už u nás zvykom, tak ráno sme nemohli začať inak, ako brunchom 😋. Tentokrát sme išli do kaviarne Ezra&Gil, ktorá bola hneď oproti nášho hotelu v Manchestri. Výber raňajok mali fakt veľký a tak som sa nevedel rozhodnúť, čo si dám 🤷‍♂️. To je taká moja klasika. Typický English breakfast alebo lososový toast s benediktínskym vajíčkom? Dám si hneď obe! 😀

Zhodli sme sa, že táto kaviareň obsadila prvé miesto spomedzi všetkých, ktoré sme v Manchestri navštívili. Aj keď súboj o prvenstvo bol tesný, ale predsa Ezra&Gil vyhrala 🥇. Určite odporúčam, skvelá káva a ešte lepšie jedlo 💯.

Liverpool 🎵

Z vlakovej stanice Manchester Piccadilly je to do Liverpoolu necelú hodinku a cenovo to vychádza na nejakých 11€, čo je dosť v pohode 😉. V zahraničí veľmi rád cestujem vlakom, pretože takto dokážem veľmi dobre pozorovať krajinu a jej okolie 🙂🚂. Lístky na vlak som kupoval cez stránku omio.com.

Liverpool je prímorské mesto na rieke Mersey ležiace na hraniciach s Walesom. Takže klimatické podmienky sa veľmi rýchlo menili a počas jedného dňa sa nám vystriedali asi všetky možné typy počasia (okrem sneženia, chvalabohu 😀). Z vlakovej stanice Liverpool Lime St. Station to bolo do centra mesta naozaj len kúsok a tak sme všade chodili pešo 🚶‍♂️.

Našimi prvými zastávkami na potulkách mestom bol kostol svätého Lukáša, ktorý je medzi miestnymi obyvateľmi viac známy ako „zbombardovaný kostol“ a Liverpoolská katedrála, ktorá je katedrálou anglikánskej cirkvi v Liverpoole. Naozaj veľmi pekné miesta, ktoré určite stoja za krátku návštevu 😊.

Nábrežie rieky Mersey 🌊

Ďalej sme vyrazili k rieke Mersey, kde sa nachádzalo všetko podstatné, čo sme chceli v Liverpool vidieť 😀. Ja, ako fanúšik Manchestru United som nemal v pláne navštíviť futbalové štadióny domácich tímov hrajúcich anglickú ligu FC Liverpool a Everton, takže tam som nemusel ťahať ani frajerku 😀. Ak by som si ale musel vybrať a mali by sme viac času, tak určite by som sa šiel pozrieť aspoň na štadión Evertonu Goodison Park, ale ten sa nachádzal mimo hlavnej časti mesta. Štadión Liverpoolu by bol na zozname miest, ktoré chcem v Liverpoole vidieť asi posledný 😂. Predsa, rivalita je rivalita 🤷‍♂️.

Prechádzali sme aj okolo múzea kapely The Beatles, ktoré sa nachádza v historickom prístave Royal Albert Dock. Ako isto všetci viete, tak svetoznáma kapela The Beatles vznikla v roku 1960 práve v Liverpoole 🎵.

The Beatles story múzeum

Pokračovali sme ďalej pozdĺž nábrežím mesta okolo budovy Royal Liver Building, ktorá má pre mesto veľký historický a kultúrny význam. Je známa tým, že jej veže zdobia mýtické vtáky (Liver birds), o ktorých sa hovorí, že chránia mesto aj námorníkov prichádzajúcich do prístavu. A práve „Liver bird“ je symbolom mesta Liverpool 🦅.

Na nábreží je postavený aj žulový pamätník venovaný potopeniu svetoznámej lode TitanicMemorial to Heroes of the Marine Engine Room. Pamätník mal pôvodne pripomínať všetkých 32 inžinierov, ktorí prišli o život pri potopení Titanicu 15. apríla 1912. Liverpool bol registračným prístavom Titanicu, ako aj domovom majiteľa lode, White Star Line. Na pomníku boli ponechané miesta na zaznamenanie aj mien ďalších inžinierov, avšak kvôli veľkým stratám na životoch počas 1. svetovej vojny sa poslanie tohto pamätníku rozšírilo tak, aby zahŕňal všetky úmrtia v námorných strojovniach, ktoré sa stali počas výkonu služby. Na pamätníku sú vidieť aj poškodenia od bômb, ktoré spadli počas druhej svetovej vojny.

Memorial to Heroes of the Marine Engine Room

Neďaleko sa nachádza aj „John Lennon Peace Monument“. Je to pamätník mieru, tiež známy aj ako Európsky pamätník mieru s prezývkou „Peace & Harmony“ venovaný pamiatke Johna Lennona. V centre mesta sa nachádza aj jeho socha.

Nevynechali sme ani návštevu „Museum of Liverpool“, ktoré zahŕňa príbeh a históriu mesta Liverpool a jeho obyvateľov. Vstup bol zadarmo 😉.

Samozrejme sme nemohli vynechať ani sochu The Beatles, ktorá patrí asi medzi najčastejšie fotografovanú pamiatku v meste 🎵.

The Beatles socha

Na konci dňa sme sa ešte túlali okolo nábrežia rieky. Je to fakt super miesto na peknú prechádzku za pekného počasia 🚶☀️. Liverpool hodnotím ako super mesto na jednodňový výlet. Za ten jeden deň sa dá stihnúť všetko podstatné, čo by mal správny turista vidieť 😀.

Ak sa nachádzate niekde v okolí Liverpoolu a premýšľate nad jeho návštevou, tak ju určite odporúčam 😊. Krásne nábrežie rieky Mersey, múzeum mesta, historická časť mesta, pamiatky kapely The Beatles či pamätník Titanicu sú miesta, ktoré určite stoja za návštevu 😉.

Chester 🏰

Nový deň = nový výlet. Staré známe pravidlo, ktoré platilo aj pre náš výlet v Manchestri 🙂. Dlhšie sme hľadali, kam vyraziť na ďalší jednodňový výlet. V hľadáčiku boli rôzne mestá v okolí v Manchestru, ale rozhodli sme sa nakoniec pre Chester. Jeden môj známi tam nejaký čas žil a preto mi toto mesto odporučil. Vraj určite nebudeme ľutovať 🙂.

Opäť sme vyrazili z vlakovej stanice Manchester Piccadilly a cesta trvala približne hodinu a pol priamym spojom za nejakých 11€ na osobu 😎.

Manchester Piccadilly

Chester je hlavným mestom anglického grófstva Cheshire a nachádza sa na rieke Dee, taktiež blízko hraníc s Walesom. Z vlakovej stanice je to do centra mesta naozaj blízko, len pár minút lážo-plážo tempom 😉.

Blízko centra mesta sa nachádza nádherná Chesterská katedrála (Chester Cathedral), ktorá je centrom anglikánskej chesterskej diecézy. Tá stavba z vonku bola naozaj pompézna a boli sme sa dokonca pozrieť aj v jej vnútri. Nádhera! 💯

Eastgate, Chester ⏱️

Celé mesto je ohraničené starovekými mestskými hradbami na ktorých sa nachádzajú veľmi známe hodiny ⏱️. Eastgate je trvalo otvorená brána na mieste pôvodného vstupu do rímskej pevnosti „Deva Victrix“ a tieto hodiny na vrchole Eastgate sú údajne najfotografovanejšími hodinami v Anglicku po Big Bene 😉.

Chester City Walls 🏰

Mestské hradby pozostávajú z obrannej stavby postavenej na ochranu mesta a ich stavbu začali Rimania, keď v rokoch 70 až 80 založili pevnosť Deva Victrix 🏰. Hradby sú postavené okolo celého mesta a dá sa po nich krásne obísť celé mesto. My sme to tak spravili a určite to stálo za to. Je to fakt krásna prechádzka 😊.

Chester určite patrí medzi jedno z najlepšie zachovaných miest v Anglicku a ja som sa o tom presvedčil na vlastné oči. Fakt nádhera! 🤩. A taktiež má veľmi veľa zachovaných architektonických pamiatok ☝️.

Ak premýšľate nad výletom do tohto mesta, tak ho určite odporúčam všetkými desiatimi 💯. Krásne mestské hradby, po ktorých prejdete okolo celého mesta, veľkolepá katedrála, domčeky v starovekom štýle či veľmi príjemná mestská atmosféra so skvelou kávou a jedlom je presne to, čo vám vie Chester ponúknuť 😉.

Nezmeškaj nový článok! Ak ťa tento článok zaujal, tak sa môžeš prihlásiť na newsletter 😎

Categories:

Tags:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *