Wuheeej je to neuveriteľné, ale my sme konečne dorazili! Po nekonečne dlhom lete z Los Angeles pristávame ráno 2.3.2022 v Amsterdame na letisku Schiphol. 10 hodín v lietadle a 9 hodinový časový posun mi celkom dáva zabrať, ale nás čaká celý deň v Amsterdame, pretože až večer letíme do Viedne. Takže krásne rozbití a nevyspatí sa ešte musíme túlať uličkami mesta. Aspoň keby bolo teplo! No my sme sa vrátili do poriadnej zimy. Ten teplotný rozdiel medzi Havajom (odkiaľ sme cestovali naspäť domov) a Amsterdamom sa nedal porovnať 🥶. Unavení a bez energie ešte musíme nejako zvládnuť ten Amsterdam, tak poďme na to!

Dvojitú kávu poprosím! ☕

Prvou zastávkou bola kaviareň, ako ináč 😀. Tie kruhy pod očami museli čím skôr zmiznúť, veď sme sa chceli aj pofotiť 😀. Ale! V Amsterdame si nemýľte coffee shop s klasickou kaviarňou, pretože z typického amsterdamského coffee shopu sa chodí viac vysmiaty ako z tej bežnej kaviarne 😂. V tých coffee shops môžete legálne fajčiť marihuanu 🚬 či jesť marihuanové koláčiky 🍪. Samozrejme, boli sme sa aj v nich pozrieť a poviem vám, že som ani netušil, že si človek môže vybrať z tak širokého sortimentu rôznych druhov jointov 😀. Ja ako neskúsený chlapec v tomto odvetví som si na svoje fakt neprišiel 😀.

My sme ale zvolili cestu klasickej kaviarne a vychutnali si double espressko s nejakým typickým holandským koláčikom. Double shot kávy máme v sebe a môžeme ísť ďalej.

Benátky severu

Ako mnoho miest na Severe Európy, tak aj Amsterdam si privlastnil túto prezývku. Vyzerá to tam fakt ako v Benátkach. Kanál vedľa kanálu, lenže nejako som tam nevidel sa plaviť týpkov na gondolách 😀. Mesto bolo fakt pekné, lenže ja som akosi nebol v dobrej nálade, pretože sa mi nechcelo ešte vyše 12 hodín kráčať po meste a čakať na odlet do Viedne 😀. Chalani to mali podobné, veď komu by sa aj chcelo po tak dlhej ceste a navyše po zime sa túlať uličkami Amsterdamu? 😀 My sme ešte stále boli hlavami na Havaji 🏝️.

Napriek tomu, že bolo chladno, tak nám po celý čas svietilo slnko a tak to nebolo až tak strašné 😀. Amsterdam mi veľmi pripomínal Kodaň, keďže po celom meste boli rozmiestené bicykle a ľudia tento dopravný prostriedok využívali asi najviac zo všetkých. Niekde som sa dočítal, že po celom meste sa nachádza cez 800 000 bicyklov, čo je skoro toľko, ako počet obyvateľov 😅. Keby bolo leto, tak by sme si určite nejaký požičali a objavovali by sme mesto práve z neho 🚴‍♂️.

Red Light District 🚨 💃

Prostitúcia v Holandsku je legálna a ktorákoľvek žena nad 18 rokov sa môže bez problémov stať prostitútkou, ak samozrejme bude platiť dane. Celkom zvláštne, nie? Ale pre niekoho je to robota ako každá iná. A práve toho sme sa stali svedkami v priamom prenose aj my.

Ono to vlastne funguje tak, že v niektorých uliciach Amsterdamu uvidíte budovy ako každé iné. Na prvý pohľad fakt úplne bežné budovy. Lenže tie majú na prízemí výklady so závesmi. Predstavte si klasický výklad v obchode u nás na Slovensku, kde vidíte hocijaký tovar. Veď klasika, nie? Ale v Amsterdame za tými závesmi boli ženy. Ak bol záves odtiahnutý, tak v ňom tancovala prostitútka, ktorá k sebe lákala okoloidúcich. Ak bol ale záves zatiahnutý, tak prostitútka práve pracovala 🤷‍♂️. Bolo to naozaj celkom zvláštne, keďže nič také som predtým nevidel, ale pre Amsterdam to bola úplne bežná vec. Neraz sme sa stali svedkami toho, že nás slečna vábila svojimi ladnými pohybmi vo výklade a volala nás dovnútra.

Na prízemí vidno výklad s bordovým závesom

Keď sa zotmelo, tak tieto ulice boli vysvietené na červeno, preto ten názov. Skoro žiadne fotky z tých ulíc nemám, pretože mi to bolo blbé fotiť. Miestami som sa aj obával, že čo keď sa niekde ukrývajú aj ich pasáci a tak som sa nechcel zbytočne dostať do problémov 😀. Ale kľudne si môžete vygoogliť ako taká „Red Light District“ v Amsterdame vyzerá 🙂.

Motkanie sa ulicami a čakanie na odlet 🛫

Čas sme vypĺňali tým, že sme sa viac menej len motali po uliciach (nie len po Red Light District 😂). Ďalšia vec, ktorá nás na uliciach prekvapila bola tá, že ak sme potrebovali ísť na WC (malá potreba), tak sme to pokojne mohli vykonať priamo na ulici. Áno, čítate správne! 😀. Na uliciach boli totiž také „búdky“ alebo ako to nazvať, kde sme sa mohli skryť a pokojne sa vycikať 😀. Pre pánov ideál, ale čo pre dámy? 🤷‍♂️. Amsterdam ma neprestával udivovať 😂.

Okrem prostitútok či častých závanoch marihuany po uliciach sme veľa krát videli aj rôzne, ba priam bizarné erotické obchody. Časom som si na to zvykol, veď sa predsa nachádzame v Amsterdame 😂.

Čas síce pomaly, ale predsa ubiehal a my sme už museli vyraziť metrom na späť na letisko, pretože nás čakal posledný let do Viedne. Dlho som sa snažil vstrebať to, čo som v Amsterdame zažil a častokrát som prišiel k záveru, že to asi nie je mesto pre mňa 😀. Neuchvátilo ma. Samozrejme, nie kvôli tým prostitútkam či marihuane, z ktorej mi nasiakla aj celá bunda, keď som vyšiel z coffee shopu, ale tak celkovo ma to mesto ničím neohúrilo.

Ale! Určite v tom zahralo rolu aj to, že som bol mega unavený s jetlagom po ceste a fakt sa mi nechcelo stráviť celých 12 hodín v Amsterdame a myšlienkami som bol ešte na spomínanom Havaji či Los Angeles. Takže si myslím, že určite som si to tým mojím nastavením sám pokazil 🙂. Ale nevadí, bola to len prestupná stanica a určite dám Amsterdamu ešte raz jednu šancu!

Nezmeškaj nový článok! Ak ťa tento článok zaujal, tak sa môžeš prihlásiť na newsletter 😎

Categories:

Tags:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *