Tipy a návody, ako zostať v kondičke aj na dovolenke

Určite to každý z nás dobre pozná. „Chystám sa na dovolenku, ale bojím sa, že tam priberiem. Veď toľko nástrah v podobe dobrého jedla bude na mňa číhať z každej strany!“ Či už človek aktívne cvičí počas roka alebo nie, každý sa chce cítiť fit na dovolenke a nevrátiť sa z nej o pár kíl ťažší. A určite si chceme robiť fotky v plavkách počas celej dovolenky a nie len na jej začiatku 😀. Nižšie ti prinášam mojich 7 cenných osobných rád, ako dokážem ostať fit aj počas dovolenky a nepribrať na váhe 😊.

1. Ochutnajte lokálnu kuchyňu, ale zbytočne sa neprežierajte

Ochutnávanie lokálnej kuchyne počas cestovania je snáď u každého samozrejmosť. Veď kto by nechcel ochutnať tradičnú taliansku pizzu v Taliansku 🍕, croassanty, syry či pečivá vo Francúzsku 🥐, mastné čevapi na Balkáne či rôzne fastfoody v USA 🍔? To by bol snáď hriech, ak by sme odišli z dovolenky bez toho, aby sme nespoznali tradičné jedlá, ktoré nám daná krajina ponúka.

Jedzte, ochutnávajte, degustuje, ale všetko s mierou! Presne tohto pravidla sa držím aj ja. Vždy, keď cestujem, tak vyhľadávam lokálne jedlá, pretože aj cez jedlo a národnú kuchyňu sa dá spoznať cudzia krajina. Veľmi rád ochutnávam a zisťujem, čo je z kuchyne typické pre danú krajinu. Ale nepreháňam to. Ochutnám, ale neprežieram sa. Ak by som si napríklad každý deň na Balkáne doprial čevapi s hranolkami na obed a večeru a k tomu by som si ako dezert dal baklavu, tak by sa môj žalúdok pohoršil, čo mu to pre Boha stváram 😀. Veď ten cholesterol by som čúral zo seba asi tak ešte dva týždne po tom, ako by som prišiel domov 😂.

2. Vyhľadávam zdravú stravu, ale doprajem si aj nezdravý „junk food“

Druhý bod, ako ináč, súvisí tiež so stravou 😀. Pri cestovaní dbám najmä na to, aby základ môjho denného príjmu tvorila zdravá strava, ale občas si doprajem aj niečo nezdravé. Veď som na dovolenke, tak si predsa chcem aj dopriať 😊. Pomerovo to mám väčšinou nastavené na 80:20. Teda 80% tvorí zdravá strava a 20% tvorí to, na čo mám chuť a kľudne to môže byť nejaká čokoláda, koláčik, pizza, burger alebo čokoľvek nezdravé – tu fantázií sa medze nekladú 😀.

Skvelým príkladom bola dovolenka vo francúzskom Nice. Na raňajky som si napríklad dal vajíčka, šunku a pečivo, na obed nejakú rybu, mäso, zemiaky alebo ryžu, na večeru rôzne cestoviny a ako dezert som si vždy doprial niečo sladké. Mojou veľkou obsesiou je totižto obzeranie a nakupovanie lokálnych produktov a práve vo Francúzsku mali dokonalé keksíčky, ktoré som musel ochutnať 😀.

Podobne to bolo aj na Miami. Raňajky som si kupoval v potravinách (šunka, vajíčka, pečivo, hummus či mandľové mlieko), obedoval som napríklad poké misku alebo mexickú kuchyňu, na večeru som si doprial opäť niečo zdravé, ale ako dezert som si dával napríklad neodolateľné donuty Dunkin Donuts 😀. Kto ich pozná, tak vie, o čom hovorím 😍.

Donut v Miami

3. Dostatočný pohyb a aktivita

Pohyb je základ, podobne ako strava. Úplne chápem tomu, že vozenie sa autom či mestskou dopravou je na dovolenke extrémny komfort, ale nájdite si čas aj na prechádzky. Veď čo je lepšie, ako sa ísť skoro ráno prejsť alebo zabehať si k moru na východ slnka? Z tohto dôvodu si balím so sebou aj tenisky na behanie. Veď práve prechádzaním sa alebo behom dokážem na dovolenke objaviť tak brutálne pekné miesta, ktoré by som za iných okolností nemal šancu spoznať 😊. Doprajte si teda pohyb každý deň. Ja som svoje rána na Miami začínal behom na pláži pri východe slnka. Ten pocit bol fakt neopísateľný, bolo to mega!

Športovať sa dá na dovolenke aj bez fitka. Okrem spomínaného behu či napríklad rýchlej chôdze je perfektnou aktivitou plávanie v mori či v bazéne alebo turistika. Ranný rozplav na pokojnom mori môže byť fakt ideálny štart do nového dňa 😊. A ak cestujete do krajín, kde sa dá chodiť na túry, tak to určite využite. Je to perfektná pohybová aktivita a navyše vykonávaná na čerstvom vzduchu 😊.

Na Havaji som zažil tie najkrajšie turistiky. Predtým som ich nemal nejako extra v láske, ale po Havaji som si ich zamiloval. Okrem toho, že som mohol zažiť tie najkrajšie výhľady som vďaka turistike spálil aj dostatok kalórií a tak som si mohol bez výčitiek dopriať aj nejaké to nezdravé jedlo. A verte mi, na Havaji bol ten výber faaakt široký 😀.

Prímorské krajiny ponúkajú turistom širokú škálu vodných športov, akými sú napríklad surfing, windsurfing, kitesurfing, šnorchlovanie, paddleborad či iné vodné športy. Využite to, pretože tieto destinácie vám vedia ponúknuť také športové aktivity, ktoré my doma na Slovensku nemáme 😊. Ja som na Havaji na Waikiki pláži prvý krát vyskúšal surfovanie a paddleboard 😎.

4. Nájdem si lokálne fitko

Nájsť si fitko, kam budete chodiť cvičiť na dovolenke nie je samozrejme nutnosť. Tieto fitness centrá majú väčšinou drahé jednorazové vstupy (približne 10€) a tak chápem tomu, že si za to niekto proste nechce zaplatiť. Ja s tým ale problém nemám, ale väčšinou si kúpim napríklad týždňovú permanentku, ktorá ma vo finále vyjde lacnejšie, ak by som si mal platiť tie jednorazové vstupy. Nie vždy ale fitká na dovolenkách vyhľadávam. Záleží to najmä od toho, koľko času na to budem mať a koľko pohybovej aktivity mám na tie dni naplánované.

A práve na dovolenkách veľmi rád chodím do lokálnych fitness centier. Má to tam takú inú atmosféru a ak je to fitko navyše na pláži, tak o to je to ešte lepšie 😎💪. Plážové fitko som si našiel napríklad na Miami Beach, ktoré bolo dokonca zadarmo!

Keď som bol na Cypre, tak som si pri našom hoteli našiel fakt brutálne fitko. Práve tam som si kúpil týždennú permanentku, pretože som do neho chodil cvičiť každé ráno pred tým, než sme si spravili nejaký program. Nemal som tak problém si ráno skoro privstať, ísť si dobre zacvičiť, aby som potom mohol ísť na hotelové raňajky a odtiaľ rovno na pláž 😎. Bola to fakt paráda!

Ale na takej Madeire som bol cvičiť vo fitku asi dvakrát. Tam som totižto mal dostatok pohybu, pretože sme každý deň absolvovali minimálne jednu turistiku 😊.

5. Vyhýbam sa all inclusive hotelom

All inclusive hotel, každý z nás ho pozná. Široký výber všetkých možných jedál od výmyslu sveta. Na jednej strane to je super, že máme bohatý výber všetkého možného a tak sa nemusíme stravovať mimo hotel. Ale má to aj svoju temnú stránku. Na all inclusive dovolenkách väčšinou ale ľudia priberú, pretože stratia limity a opustia sa – povedzme si tak, jak je 😀. Neprejedajú sa len zdravou stravou, ale kameň úrazu prichádza v momente, keď sa pustia do zákuskov, koláčov, tort či zmrzlín. „Veď len ochutnám z toho a z toho koláčika“ – a nakoniec zistím, že som zjedol dva plné taniere koláčov a opakovalo sa to takmer každý deň 😀. Toto je ale ten extrémnejší prípad, berte ho s rezervou 😊. Ale je to po väčšine tak a preto sa aj ja vyhýbam all inclusive hotelom, aby som neprepadol takému pokušeniu. Veď toľko nástrah v podaní nezdravých jedál na nás číha z každej strany a naša pevná vôľa častokrát nespolupracuje tak, ako by sme si želali. A hlavne na dovolenkách 😀.

6. Hľadám si apartmán s kuchynkou

Pri plánovaní dovolenky častokrát hľadávam ubytovanie v apartmánoch a nie hoteloch, aby som mal k dispozícií vlastnú kuchynku, kde si viem navariť. Jasné, tu sa nebavím o tom, že si budem variť úplne každé jedlo, ale dokážem si pripraviť napríklad raňajky alebo neskorú večeru. Nakúpim si potraviny, ktoré chcem a z tých si pripravím napríklad raňajky. Veď príprava vajíčok so šunkou a zapečenými toastami mi zaberie tak 15 minút času aj s umytím riadu 😀. Fakt to má svoje výhody:

  • ušetrím čas hľadaním nejakej raňajkárne, ktoré sú často krát aj tak plné
  • ušetrím peniaze, pretože nákup napríklad 12 vajíčok, pečiva, zeleniny a šunky, ktoré mám na niekoľko raňajok je v konečnom dôsledku ekonomickejší (samozrejme, záleží to od danej krajiny)
  • objavím v potravinách lokálne potraviny, ktoré ochutnám
  • viem si nachystať jedlo a vziať si ho so sebou napríklad na turistiku alebo iný celodenný program
  • a zatiaľ čo sa frajerka bude chystať v kúpeľni, tak ja pripravím raňajky 😀

7. Pijem nápoje bez cukru

Cestovanie prináša skvelú príležitosť objavovania lokálnych produktov a to platí aj pre nápoje a drinky. Veď kto by si nedal poriadne sladký a studený nápoj na pláži? Veď aj ja by som si ho dal, ale radšej zvolím verziu bez cukru. V dnešnej dobe a hlavne v zahraničí je tak široký výber bez cukrových variant, že výhovorka typu „tu bez cukru nič nemajú“ u mňa neplatí (samozrejme, záleží to od danej destinácie). Ja chápem, že ľudia radi pijú sladké nápoje, ale ak sa bližšie pozriete na zloženie a množstvo cukru napríklad v takej Coca-cole, tak to je smutný príbeh. Radšej si zvolím Colu bez cukru a ak budem mať počas dňa chuť na sladké (ako som písal v inom bode vyššie), tak si radšej kúpim nejakú menšiu čokoládu z ktorej budem mať väčšie potešenie a v konečnom dôsledku to bude pre mňa aj menšie zlo, ako tá presladená Cola.

To isté platí aj pre kávu. Určite si každý z nás rád dopraje kávu na dovolenke, ale je obrovský rozdiel v tom, ak je to len čistá čierna káva alebo Starbucks káva s cukrom, šľahačkou, karamelom a neviem kade čím ešte. Pri druhej menovanej káve sa tie kalórie vedia krásne nazbierať, ale len malo kedy si to uvedomíme, pretože kávu „len vypijeme“ a tak nemáme pocit, že sme prijali extrémne množstvo kalórií. Skvelý článok o tom napísali na Fitshakeri. Doprajte si na dovolenke radšej čistú čiernu kávu bez cukru. A ak po jej vypití máte veľkú potrebu na niečo sladké, tak skonzumovanie menšieho keksíka je určite menšie zlo, ako vypitie kalorickej bomby v podobe karamelového frapučínka 😊.

Držím vám palce, aby ste na dovolenkách ostali fit aj vy 😊. Veď ste na dovolenke, treba si ju užiť a zbytočne nestresovať. Oddychujte, relaxujte, doprajte si aj niečo nezdravé, ale všetko s mierou. Na konci dovolenky uvidíte, ako sa budete cítiť skvelo, keď dodržíte jednotlivé body 💪😎. Ak ste si zobrali k srdcu čo i len jednu moju myšlienku z článku, budem veľmi rád 😊. Cestujte a zostaňte fit!

Nezmeškaj nový článok! Ak ťa tento článok zaujal, tak sa môžeš prihlásiť na newsletter 😎

Categories:

Tags:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *